Kwon Sema Joon İle Kore Hakkında Röportaj

Related Articles

Sizi tanımayanlar için kendinizden kısaca bahseder misiniz?

 • Merhaba,
  Sema ben, 28 yaşındayım. Kore’ye evlenip geldim. 5 yıl oldu, Bu 5 yıl içerisinde Kore’yi çok iyi tanıdım. Koreceyi pratikle öğrendim,kendimi daha da geliştirmek adına üniversite sınavına girip kazandım. Şuan Global Business/ Turizm ve Otel İşletmeciliği bolumu 2.sınıf öğrencisiyim. Ayrıca tercümanlık, çevirmenlik, rehberlik isi yapıyorum (part-time olarak). Yasamakta olduğum Daegu ve komsu şehir Gyeongsan’in Türkiye temsilcisiyim

Kore’ye yerleşme karanı nasıl verdiniz?

 • Güney Kore’ye ilk defa esimle geldim. Türkiye’de düğünümüzü yapıp, Kore’de nikahımızı kıydık. Bu şekilde başladı Kore hayatim.

Eşinizle taşıl tanıştınız?

 • Eşimle İstanbul Sultan Ahmet meydanında tanıştık. Baya uzun ve tatlı bir hikayemiz var ? Beni tanıyanların %90 i bilir.

Dil problemi yaşıyor musunuz ya da anlaşmakta zorlandığınız zamanlar oluyor mu?

 • Dil problemi doğal olarak ilk baslarda yaşadım, dil bilmiyordum. Kayın validemin çok yardımı oldu. Onun sayesinde hiç zorlandığım bir zamanı hatırlamıyorum.

Kore’de yaşamanın avantajları ve dezavantajları nelerdir?

 • Kore’de yaşamanın avantajları çok fazla, soru içeriğini genişletirseniz çok daha ayrıntılı anlatabilirim ama kısaca cevaplamak gerekirse; güvenlik, kavga gurultunun olmaması, kimsenin sizin ne giydiğinize ne yaptığınıza muhalefet olmaması, bunun dışında teknoloji konusunda gelişmiş bir  ülkede olmak bile en buyuk avantaj bence.
  Dezavantajları ise , çok pahalı bir ülke, meyve ve sebzeler çok pahalı, Meyvelerin %90i ithal geliyor ve tek tek satılıyor, Hastaneler çok pahalı, sadece acile gitseniz bile 100$ üzeri ödeme yapmanız gerekiyor. Bu yüzden Koreliler hastalanma korkusuyla yaşıyor.

Kore ve Türk kültürü uyuşuyor mu sizce?

 • Kore ve Türk kültürü hemen hemen ayni. hatta çoğu atasözümüz bile benziyor. Bazı batıl inançlarımız da öyle.. Kültür farklı olsa da ortak yönümüz çok fazla ?

Kore’de yaşayan bir Türk olarak nasıl karşılanıyorsunuz orada?

 • Kore’de Türk olmak gerçekten çok gurur verici bence.. Binlerce şehit verdik bu topraklarda, simdi onların sayesinde göğsümüz her zaman kabarık, alnımız dik.. Buna bir anımı cevap olarak vermek isterim ;
  30 Ağustos 2017… Zafer Bayramımız olduğu için Türkiye’de her zaman yaptığımız gibi balkonuma Türk bayrağı astım.. 10 dakika sonra sitenin güvenliği bana ” Balkonunuzda Güney Kore bayrağı dışında  bir bayrak asili, sebebi nedir?”diye sorduğunda;
  “Kore’nin zafer gününde bayrak asıyoruz, Ben Türküm ve bugün ülkem Türkiye’nin zafer günü, bu yüzden astım bayrağımızı, bir sorun mu var ? ‘ dediğimde, “Ooo kardeş ülkemizin zafer bayramı kutlu olsun”deyip, önümde eğilerek selamladı beni… Hem gözlerim yaşardı, Hem de tüylerim diken diken oldu..  (çoğunuz eminim su soruyu  sormuşsunuzdur ; Neden adam başka bayrak asili dedi? Türk bayrağı olduğunu bilmiyor muydu ?… Korelin her tarafında Türk bayrağı görebilirsiniz.. Kore’ye yardim eden ülkelerin bayrakları her yerde.. yani adam biliyor elbette ülkemizin bayrağını ? umarım açıklayıcı olmuştur. ) buna benzer bir çok anım var.. Uzun lafın kısası, Kore’de Türk olarak çok güzel karşılanıyorum ve her defasında gurur duyuyorum. Ne Mutlu Türküm Diyene!

Kore dilini nasıl öğrendiniz?

 • Koreceyi ben kendi kendime pratikle öğrendim . Kore’de uzun sure yaşayacaksanız zaten öyle ya da böyle otomatik öğreniyorsunuz ? Şuan 5. ve 6. seviyenin ortasındayım . Ama hala eksiklerim çok fazla..  Çok çalışmam lazım. ?

Alışmanız zor oldu mu veya en çok zorlandığınız şeyler?

 • Alışmam hiç zor olmadı. Sanırım şanslı olanlardanım.. En çok zorlandığım şey, hastane konusundaydı.. Kendi rahatsızlığımın ne olduğunu bilmeme rağmen anlatamamıştım.. O zaman çok yıpranmıştım hastanede.. En zoru buydu.

Kore’de en çok özlediğiniz şey?

 • Kore’de en çok özlediğim şey tabii ki öncelikle Ailem, sonra vatanim, güzel ülkemin lezzetli meyveleri, sonra yemekler ? . “Acıktım bak yine düşününce”

Kore dediğimizde aklınıza gelen ilk 4 şey?

 • Teknoloji, Hallyu, Soju , Kimchi

K-pop veya K-drama ilginizi çekiyor mu?

 • K-pop ve K-drama evlenmeden önce ilgimi çekerdi, izlemeyi severdim ve hep çok kaliteli diziler olduğunu düşünürdüm, taa ki Kore’ye gelip gerçeklerle karşılaşıncaya kadar ? Dizi izlemiyorum ama eski donem filmleri çok güzel. Tarihi daha çok ilgi alanım :).

Kore’de 1 gününüzü bize anlatır mısınız?

 • Kore’de 1 günüm derken hangi günü anlatayım bilemedim simdi . Genelde okul var. Öğrencilerin rutin yaptıklarını yapıyorum ? Hafta sonları genelde gezerim. Okuldan arkadaşlarımla yemeğe gideriz alışveriş yaparız, karaokeye gider eğleniriz, Karaoke en bir sevdiğim..

Hayalinizdeki meslek neydi ve Kore’de bunu gerçekleştirebildiniz mi?

 • Hayalimdeki meslek aslında Polislikti, bunu Kore’de ne yazık ki yapamadım. Bölümü seçecektim ama o bolümden 4.sinif bir arkadaşım  bana çok çok zor olduğunu söylediği için vazgeçtim. Şuan tek hayalim Üniversiteyi bitirip Türk kültürünü yansıtan butik bir kafe açmak.. Okulum bitince hemen yapacağım inşallah..

Gelecek hedefiniz nedir?

 • Gelecek hedefimde Okulumu bitirip kafemi açmak, ayrıca Rehberlik+ tercümanlığa devam etmek var..

Türkiye’de yaşamak gibi bir düşünceniz var mı?

 • Türkiye’de yasamak gibi bir düşüncem şuan yok ama zamanın bize ne göstereceğini bilemeyiz ? Esim çok istiyor Türkiye’de yasamak ama, bilirsiniz Türkiye’deki is sorularını…

Kore fanlarına söylemek istediğin bir şey veyahut tavsiye var mı?

 • Öncelikle Kore fanlarına tavsiye edeceğim birkaç şey var;
  Lütfen sosyal medya üzerinden Kore hakkında okuduğunuz gördüğünüz her şeye inanmayın. Ben çok sayfada yalan yanlış bilgiler gördüm. Kore’ye gelip kolaylıkla yaşayabileceğinizi düşünüp de adim atmayın sakin, çünkü beş parasız kalır, vizesiz olduğunuz için geri dönmek zorunda kalıverirsiniz. Burada ben birçok genç kızın sokakta kaldığına şahit oldum. Eğer o küçük kız bunu okuyorsa adini kimseye vermeyeceğimi bilir. Bu yüzden onu örnek olarak göstereceğim. Bana instagramdan bir bayan, kızının Kore’ye geldiğini fakat ona ulaşamadığını söyledi. Şanslıymış ki kız benim takipçimdi ve Kakaotalk üzerinden görüşmüştük. Kıza ulaştım, kız babasına Kore’de şirkete alındığını söylemiş. Babası 30.000 kadar para çekip kıza vermiş, kız o parayla Kore’ye gelip bütün parayı harcamış, ailesine de bir şey diyememiş. Para bitince Guesthouse’dan da atılmış. Kafenin birinde yatıp kalkmış, vize suresi geçmiş kaçak olarak dolanıyor. Konsolosluğa gidemiyor. O kadar çok üzüldüm ki, neyse ki araya konsolosluk da katılarak kız ailesine sağ salim gönderildi. Lütfen, kimseye inanarak güvenerek çıkmayın bir yola. Gelecekseniz önce planınızı kurun, güvenliğinizi alın, sonra gelin.
  Onun dışında Kore erkeklerine güvenmeyin. Son zamanlarda kendinden yaşça büyük Korelilerle evlenen Türk kızlarımız çoğalmaya başladı. Siz böyle bir şeyi yapmayın kendinize. Her zaman en güzeline, en iyisine layıksınız. Çok güzelsiniz, çok temizsiniz. Dikkat edin ? Öpücükler~

Kore’de iş bulmak kolay mı ?

 • Maalesef Kore’de iş bulmak hiç hiç kolay değil. Anadiliniz İngilizce ise, belki bir ihtimal şansınız vardır. Onun dışında sadece part-time çalışabilirsiniz o da vizeniz izin veriyorsa ?

Kore asgari ücreti ne kadar ve 1 ay rahat geçinilir mi?

 • Kore’de asgari ücret 2000 dolar civarı. Çok alışveriş yapıp çok gezen biri değilseniz elbette rahat geçinilir fakat unutmamamız gereken şey Kore’nin çok pahalı bir ülke olması.

Kore’de okumak isteyenlere tavsiyeniz var mı ?

 • Kore’de okumak isteyenlere tavsiyem, önce Korece yeterlilik sınavından seviye 5’i almaları, bir de lütfen planınızı kurup öyle gelin. Plansız ve az parayla kalıp burada çok zor günler geçirebilirsiniz.

Kore’de Üniversite okusam veya yüksek lisans yapsam kolay iş bulabilir miyim ?

 • Kore’de üniversite okursanız bir ihtimal tercümanlık , çevirmenlik teklifi gelebilir fakat vize her zaman bir engel olarak kalacaktır. Öğrenci vizeniz biterse mecbur Türkiye’ye dönersiniz.

Dil bilmiyorum ama Kore’de yaşamak istiyorum diyenlere ne söylemek istersiniz?

 • Dil bilmiyorsanız hangi ülkeye giderseniz gidin mutlaka zorluklarla yarışmak zorunda kalacaksınız ve bu sizi çok yıpratacaktır. Düşünsenize? Hastalandınız ve hastaneye gitmeniz gerekiyor ama dil bilmiyorsunuz? veya bir olaya ister istemez şahit oldunuz, polislik bir durum varsa ne yapacaksınız? Her daim tercümanla gezemeyeceğinize göre, ikinci defa düşünün derim.

Kore dramalarda izlediğimiz gibi mi ?

 • Kore kesinlikle dramalarda ya da İnternet ortamında gördükleriniz gibi değil. Pembe gözlüklerle bakmamalısınız hiçbir zaman. Medya her zaman iyi olanı ön plana koyuyor maalesef . Şöyle bir örnek verelim; bizim dizilerde de köşklerde villalarda yaşamı gösteriyorlar genelde. Asla dramayı gerçek gibi görmeyin. Özellikle de erkekler maalesef dramalardaki gibi değil…

Koreli erkekler mükemmeldir algısı doğru mu ?

 • Koreli erkekler asla mükemmel değil.. Bu kadar geniş olmamalısınız. Sizin için tek mükemmel kişi kendiniz olmalı. Koreli erkeklerde de romantik, sevecen, centilmenler var elbette ama bu sadece %40 kadarı diyebiliriz.

Kore’de Müslüman olarak yaşamak zor mu? Müslümanlara karşı tepkileri nelerdir?

 • Kore’de Müslüman olmanın zorlukları elbet var. Çünkü burası bir İslam ülkesi değil. Fakat Müslümansınız diye sizi yargılayan da yoktur. Herkesin dili, dini kendine. Herkes birbirine saygı duyuyor ve bu gerçekten güzel bir durum.

Kore’ye yerleşme hayali olanlar için bir şey söylemek ister misiniz? veya önerileriniz var mı ?

 •  Kore’de yaşamak gibi bir hayaliniz varsa bunu gerçekleştirmeye de hakkınız var. Fakat dediğim gibi, çok fazla fedakarlık yapıp, çok şeyde zorlanacağınız bir yolunuz olacaktır, her şekilde engeller karşınıza çıkacaktır ki en büyük engel “vize” . Bir de lütfen Kore’de yaşamak uğruna kendinizden yaşça büyük insanlarla evlenme düşüncesine kapılmayın. Değmez..
  Siz çok değerlisiniz, çok güzelsiniz, her şeyin en iyisini en güzelini hak ediyorsunuz. Hayalinizden vazgeçin demem asla, fakat lütfen bunun için geleceğinizi, hayatınızı çöpe atmayın..
Sevgiler..
Kendisine ulaşmak isteyenler için kişisel hesaplar:
Instagram : kwonsemajoo
Facebook:  Kwonsemajoon

More on this topic

Comments

Advertismentspot_img

Popular stories