Soğuğu Yenmeye Yardımcı Olacak 10 Kore Kış Sokak Yemeği

Related Articles

Kışın başlamasıyla birlikte, sıcak yiyecekler hazırlamaya duyulan özlem yoğunlaşıyor ve yerel sokak satıcıları bunu sağlamaktan çok mutlu. Aşağıdaki sayfalarda listelenen Kore kış sokak yemekleri, ülkede yıllardır ve yıllardır popülerdir – hatta bazıları bir asırdan fazla süredir piyasadadır.

Baston şekerler veya Noel kurabiyeleri gibi tadı olmayabilir, ancak bu tatil sezonu, bu Kore kış sokak yemekleri sizi ısıtmak için mükemmel atıştırmalıklar. Bir dahaki sefere birkaç kore wonu hışırdatın, ceketinizi giyin ve yemek için aşağıdaki sokak ikramlarından birini bulabilecek misiniz bir bakın.

Kore Kış Sokak Yemekleri Listesi

1. Bungeoppang (붕어빵) | Kırmızı Fasulye Dolgulu Börek

Kelimenin tam anlamıyla “sazan ekmeği”, bu akvaryum balığı şeklindeki atıştırmalık, muhtemelen Kore’de en çok satılan kışlık atıştırmalıktır. Bir ısırık aldığınızda, kırmızı fasulye ezmesiyle doldurulmuş ve sonra güzel bir kahverengiye kadar ızgara edilmiş un olduğunu anlayacaksınız.

Gevrek dış katman veya hafif tatlı iç dolgu sizi hayal kırıklığına uğratmayacaktır. Popüler Kore kış sokak yemeklerinden biri, 2.000 KRW karşılığında satın alınabildiğinden, bütçenizi aşma konusunda endişelenmenize gerek yok.

2. Gukhwappang (국화빵) | Kasımpatı Ekmeği

Sazan ekmeğinin yakın bir kuzeni olan Krizantem Ekmeği, üstte ve altta bir krizantem damgalı küçük turlar halinde gelir. Tadı oldukça benzerdir, en büyük fark sadece şekildir. 5 veya daha fazlası bir paket halinde satıyor fiyatı ise sadece 1.000 KRW

Korean street foods

3. Gunbam (군밤) | Kavrulmuş kestane

Sonbaharda başlayarak, kestaneler hem kavrulmuş hem de çiğ olarak satılır, servis edilir ve tadına bakılır.

Sokakta, kestane kavurma makinesini ve büyük bir sepet kabuklu kuruyemişleri arayın. Kavrulmuş kuru yemişlerin ne kadar lezzetli ve yumuşak olduğunu görünce şaşırabilirsiniz (açık ateş olsun veya olmasın). 3.000 KRW size mütevazı büyüklükte bir paket alacaktır.

Korean chestnuts

4. Hotteok (호떡) | Dolgulu Tarçınlı Şekerli Pankek

Kızarmış Hotteok, burada tarif edilen ikramların en tatlısıdır ve Noel Baba’nın kendisi bile bir bardak sütün yanında bulursa onu geri çevirmekte zorlanırdı. Bal, esmer şeker, doğranmış fıstık, tarçın gibi tatlılarla doldurulan hamur bir top haline getirilir ve önünüzdeki tavada kızartılır.

Popüler Kore kış sokak yiyeceklerinden biri olarak, onu sıcak yediğinizden emin olun, ancak dikkatli olun – aşırı yapışkan şurup son derece yapışkandır ve Hotteok’tan giysilere, kameralara ve diğer savunmasız eşyalara damlama gibi kötü bir alışkanlığa sahiptir. Yerliler, Seul’den yürüyen Çinli askerler tarafından getirildiği 19. yüzyılın ortalarından beri Kore’deki tatlı kış sokak yemeklerinin tadını çıkarıyor.

cinnamon sugar pancake

Sonra adı Barbar Ekmeği idi, ancak Koreliler sonunda onu tatmaya geldi. Uygun fiyat (W1000) sizi ilkinden sonra devam etmeye teşvik edebilir, ancak her bir Hotteok’un içinde yaklaşık 230 kalori olduğunu hatırlamaya çalışın.

5. Hoppang (호빵) | Buharda Pişirilmiş Çörek

Koreliler, 1.000 KRW veya daha düşük fiyata satın alabileceğiniz daha sağlıklı Kore kış sokak yiyeceklerinden biri olarak, bunlardan birini ayırt edici silindirik ısıtıcılardan almak için marketlere uğramayı severler. Tüm Hoppanglar aynı görünebilir ancak içinde sebze, köri, pizza ve her yerde bulunan kırmızı fasulye gibi çeşitli olası dolgular vardır.

Hotteok ile karşılaştırıldığında, Hoppang o kadar uzun süredir ortalıkta değil – sadece yarım yüzyıldır. Kore’nin Japon kontrolünden kurtarılmasından kısa bir süre sonra, kontrol buğdayı Amerika’dan ülkeye akmaya başladı.

Koreliler ucuz buğdaydan yararlandı ve soğuk kış ayları için Hoppang yapmaya başladı. Uygun bir mağazadan kendinize bir tane alın ve ellerinizi de sıcak tutacak harika bir atıştırmalığın tadını çıkarın.

Korean steamed bun

6. Gyeranppang (계란빵) | Yumurtalı ekmek

Muzlu ekmek gibi, adı size bilmeniz gereken her şeyi söyler: yumurta, un, süt ve biraz şeker, pişirin, satın alın, deneyin. Sokak satıcısının yumurtalı ekmek karışımını dökmek ve altın rengi kahverengi olana kadar pişirmek için kullanışlı küçük yuvaları olan süslü bir yumurtalı ekmek makinesi var.

Yumurtalı ekmek porsiyonları oldukça küçüktür, ancak 1.000 KRW – 2.000 KRW için, ya kahvaltı için ya da eve giderken atıştırmalık olarak yeterince doyurucu ve mükemmeldir.

Korean egg bread

7. Odeng (오뎅) | Balık Keki

Odeng, en iyi şekilde, bir çubuğun üzerine şişirildiğinde, et suyuna batırıldığında ve Aralık ayında soğuk bir akşam dışarıda tüketildiğinde en iyisidir. Tadı sağlıklı ve doyurucudur ve dokusu, balık ve tahıl karışımından elde edilir.

Odeng Japon kökenlidir ve “odeng” kelimesinin kendisi Japonca “oden” kelimesinden gelmektedir. Bunun için Korece bir kelime de var –  eomok. Ancak adını verdiğiniz şey ne olursa olsun, harika, ucuz bir sokak atıştırması yapar (şiş başına 1.000 KRW).

8. Chaloksusu (찰옥수수) | Buharda Mısır

Kore’deki bir diğer popüler kış sokak yemeği buharda pişirilmiş mısırdır. Mükemmel bir şekilde buğulanmış mısır koçanı üzerindeki bu lezzetli görünümlü mısır, o soğuk günlerde sizi ısıtmaya yardımcı olacaktır. Sizi sadece sıcak tutmakla kalmaz, aynı zamanda sağlıklı bir atıştırmalık olur.

Korean steamed corn

 

Sokak mısırının Kore versiyonu üzerinde çok az tereyağı var. Tuzu var ya da hiç yok ve ayrıca satın alırken de büyük olasılıkla yerel tarımı destekliyorsunuz. Bir çift al, cebine koy, ısın ve sonra ye.

9. Gungoguma (‘군’ 고구마) | Pişmiş Tatlı Patatesler

Yanlarında sıcak giyimli ahjushi bulunan, kocaman yağlı davul görünümlü fırınlar içinde güzel bir sıcak ateş ve folyoya sarılan tatlı patateslerle dolu olan ve sonra mükemmel bir şekilde kavrulan tatlı patetesler.

Ancak soğuk aylarda satışa sunulan fırınlanmış tatlı patatesler kuşkusuz en iyisi. Bunları, 2.000 KRW’dan fazlasının size iki veya üç tane aldırabileceği, metro istasyonlarının veya okulların yakınında arayın.

10. Gonggal bbang (공갈빵) | Boş Ekmek

Bu ekmeğe dikkat etmelisin, sadece lezzetli olduğu için de değil. Korece “yalan” anlamına gelen “gonggal” kelimesi sizi duraklatmalıdır. Kabarık, pofuduk ve beyaz zevkle dolu görünüyor, ama gerçekten onu ısırdığınızda, boş olduğunu keşfedeceksiniz.

Hamura karıştırılmış yer fıstığı ve susam tohumları ve içindeki bal sizi yine de mutlu etmelidir. Her neyse, etraftaki en ucuz Kore kış sokak yiyeceklerinden biri olduklarından (genellikle 700 KRW veya daha ucuza satılırlar) bu güzellikler için çok fazla para ödüyor sayılmazsınız.

empty bread

Not: Bu sokak yemeklerinin fiyatları değişebilir.

Kaynak: 10mag

More on this topic

Comments

Advertismentspot_img

Popular stories