B.A.P Bir Daha Bir Araya Gelir Mi?

0
249

Bazı K-pop hayranları, BTS’den önce en küresel potansiyele sahip K-pop erkek grubu BAP diyebilir.

2012’nin başlarında çıkış yapan çocuklar, K-pop’un Güney Kore dışında 2. nesil idol gruplarından başlayarak yavaş yavaş daha fazla ilgi toplamaya başladığı bir zamanda çıkış yaptı. Çocuklar, K-pop endüstrisine zevkle girdiler ve kötü çocuk konseptleriyle endüstriyi kasıp kavurdular.

BAP’ın Kore dışında güçlü bir hayran kitlesi kazanmaya başlayan erkek idol gruplarından biri olduğunu söylemek de abartı olmaz.

Grubun EP’si ‘Warrior’ Billboard’un Dünya Albümleri Listesi’ne 10 numaradan girdiğinde ve sadece iki gün içinde 10.000’den fazla kopya sattığında çocuklar yeni rekorlar kırdı. Grup, aynı yıl yayınlanan EP’leri  ‘Power‘ ile dünya çapında büyük ilgi toplamaya devam etti ve Billboard’un Dünya Albümleri Listesi’ne 10 numaradan girdi.

2014 yılında BAP, başlık parçası “1004 (Angel)” da dahil olmak üzere on üç parça içeren ilk tam uzunluktaki stüdyo albümleri “First Sensibility“yi yayınladı. Albüm, piyasaya sürüldüğünde Billboard Dünya Albümleri Listesi’nde zirveye çıkarak grubun uluslararası popülaritesini kanıtladı. Çocuklar aynı yıl Amerika, Avrupa, Singapur ve daha fazlası dahil olmak üzere 23 ülkeyi ziyaret ederek bir dünya turu düzenlemeyi başardılar.

Böyle bir başarı ile BAP’ın dünyanın en büyük K-pop erkek grubu haline gelmesi için çok büyük umutlar vardı. Hatta birçok taraftar, adil olmayan çalışma koşulları ve kâr dağılımı olmasaydı dünya yıldızı olabileceklerini söylüyor.

2014’ün sonunda üyeler, son üç yılda her birine yalnızca 18 milyon KRW (~13.689,37 ABD Doları) ödendiğini ve etiketin KRW cinsinden milyarlar (milyon ABD Doları cinsinden) kazandığını iddia ederek dava açtı. Bu dava, erkek grubunun faaliyetlerine ara verdi ve artık başarılarını daha fazla artıramadı. 

Bu, yıllar boyunca hayranlar için büyük bir hayal kırıklığı olarak geldi ve BAP sürekli bir tartışma konusu oldu.

Son zamanlarda hayranlar, KARA’nın başarısını gördükten sonra BAP’ın da geri dönüş yapıp yapmayacağını merak etmeye başladı.

Bir hayran çevrimiçi bir toplulukta tartışmaya başladı, BAP’ın yeniden bir araya gelmesi mümkün mü? Önce bir ajans bulmaları gerekecek… çöp TS battığına göre. Hâlâ ‘SKYDIVE’ ve ‘Warrior’ dinliyorum.”

Diğer hayranlar da tartışmaya katıldı ve düşüncelerini ve dileklerini paylaştı. 

“En genç üyeler henüz askere gitmedi, bu yüzden önce zorunlu askerliği çözmeleri gerektiğini düşünüyorum”

“Geri gelmelerini gerçekten çok istiyorum”

“Ama bence tam bir grup olarak geri dönüş zor olur. İçlerinden biri artık suçlu olduğu için”

“Sanırım o sorunlu üye olmadan da yapabilirler”

“Keşke en az beşi yeniden birleşebilseler”

“Şimdi terfi etselerdi çok büyük olurlardı”

“Ben hala BAP’ın şarkılarını dinliyorum”

“Yeniden bir araya gelseler ağlarım, ilk favori idolüm onlardı”

“Zorunlu askerlik sorununu çözerlerse kesinlikle geri dönüş yapabileceklerini düşünüyorum”

“Keşke geri dönseler, onlar benim gençlik yıllarım ve şarkılarını Karaoke’de defalarca söyledim.”

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?