Taht Savaşı; BARA OU NO SOURETSU

0
413

Harika bir anime ile karşınızdayım. Bu yazımda tarihe dayanan o bilinmeyen geçmişe hayal ürünü bir fener tutan anime olan Bara Ou No Souretsu’yu tanıtacağım. Öncelikle dokunduğu tarih İngiltere’nin tarihi. Ayrıca benimde en sevdiğim tarihi olaylardan biridir. Saray entrikalarının döndüğü, savaşların baş gösterdiği, tahtın kısa sürede birçok kez el değiştirdiği bir dönem. Güncel olarak takip ettiğim ve daha bugün final çevirisi izleyici ile buluştu animenin.

İlk olarak gül savaşının etmenlerinden biraz bahsetmek istiyorum. Resimde görmüş olduğunuz kişi o dönemin Kralı VI Henry. Kendisi babasının ölümü sonrası daha birkaç aylık bebek iken tahta çıkmıştır. Hükümdarlığı döneminde krallık daha çok naipleri tarafından yönetilmiştir. Kral Henry; döneminin kaynaklarınca dindar ve barışçıl olarak tasvir edilmektedir. Ayrıca zaman zaman gösterdiği fazla iyiliği ileride yaşayacağı psikolojik sorunların alameti olarak görülmüştü. Bu dönemde karısı devlet idaresine geçmiş ve krallığı tamamen sözde kalmaya başlamıştır.

İktidarı; krallığın beceriksiz yönetiminden ve getirdiği sorunlardan memnun olmayan uzaktan akrabalığı olan York hanedanı tarafından tahtan indirilmesi ile son bulur. 1452 de dönemin York dükü olan amcası, devletin ileri gelenlerinden aldığı talepler sonucu kral Henry’i tahtan indirmek için bulunduğu yerden yola çıkar. Ancak bu baskın Kral Henry’in lehine olur ve York dükü geri çekilmek durumunda kalır. 1453 de kral Henry akli dengesini kaybetmeye başlar. 1454 de taht naibi olan York dükü bu durumdan memnun olmaz. 1455 de tekrar karşı karşıya gelirler ve bu sefer kazanan York hanedanı olur.

Yapılan bu savaşa Güller Savaşı adı verilir. Bunun nedeni sembollerinin kral Henry’in bağlı olduğu Lancester hanedanın kırmızı gül, York hanedanının ise Beyaz gül olmasıydı. Bundan sonrasında kral Henry’in sürgün hayatı ve saray içi çatışmaların şiddetlendiği entrikalı bir döneme girilmiştir.

Anime; William Shakespeare’in Kral VI Henry adlı yazıtını da ele alarak ve gerçek olaylara bağlı kalarak ilerlemektedir. Hikaye de konusu gibi karakterleri de gerçek kişilere uyarlanmıştır. Mangaka özgün eserinde ana karakteri olarak seçtiği York dükü Richard’ın dördüncü oğlu Richard’ı konu almaktadır. Babasının ölümü sonrası ele geçirilen tahta abisi IV. Edward geçmiştir. Hikaye, oluşan durumdan memnun olmayan Richard’ın taht adına savaşına yönelir. Aya Kanno tarafından yazılıp çizilen özgün eser III. Richard’ın gözünden olayları bakmakta ve var olan özel durumunun yarattığı etkiyi konu almaktadır.

Richard zor bir çocukluk geçirir. Aile üyelerine benzememesinin yanı sıra bedenen de farklılıkları vardır. Babasının taht için söylediği ışıltılı kelimelerin etkisinde tahtı arzulamaktadır. Babasının hayallerini hedef alan Richard bu uğurda yola çıkar.

Önceki satırlarda da söylediğim gibi finaline kadar olay örgüsü gerçeklikten fazla uzaklaşmayan bir anime Bara Ou No Souretsu. Gerek müzikleri, gerek konusu gerek atmosferi aşırı etkileyici bana sorarsanız. Karamsar, dramatik bir havası olması nedeniyle sık sık hüzünlendiğim oldu. Taht uğruna döktüğü kanlar, hele ki taç için eline bulaşan sevdiklerinin kanı.. Bunlar derinden etkiledi beni.

Işık uğruna çıktığı yolda karanlığa batması…

Tarihi ve dram konularını seviyorsanız kesinlikle tavsiye edeceğim bir anime. Ayrıca mangasının da final verdiğini belirtmek isterim. Her ne kadar daha çok anlatmak istesem de bir noktada tekrara düşecek gibiyim. O yüzden yazımı burada noktalamak istiyorum.

Umarım keyifle izlersiniz, iyi seyirler..