Piyasaya Sürüldükten Uzun Süre Sonra Aniden Listelerde Yükselişe Geçen 5 K-pop Şarkısı

0
345

Müzik endüstrisinin yolu tahmin edilemez. Genellikle büyük sanatçılar büyük hitler üretirken, küçük sanatçılar çıkış yapmakta bile zorlanır. Fakat bazı istisnalar olabiliyor. Yıllar önce piyasaya sürülmüş olsa bile, küçük sanatçılar bir şarkıları büyüdükten sonra çok büyük olabilirler! İşte listelerde tersine koşan 5 K-pop şarkısı!

1. Brave Girls – “Rollin'”

Bu listenin başında, 2017’de Brave Girls tarafından piyasaya sürülen bu yılın viral hiti “Rollin” var! Şarkının yapımcılığını sektörün saygın bir yapımcısı olan Brave Brothers yapsa da, şarkı piyasaya sürüldükten sonra yıllarca radarda kaldı. “Viditor” adlı bir YouTuber, kanalında şarkıyı söyleyen grubun, bir derleme videosunu paylaşana kadar kızlar dağılmanın eşiğindeydiler. Şarkı bir gecede çok sayıda gerçek zamanlı listenin zirvesine çıktı ve Brave Girls şarkıyı tekrar tanıtmaya başladı. Artık sektördeki en çok konuşulan kız gruplarından biri.

2. Rain – “GANG”

Rain, 2017’de “Gang”i ilk yayınladığında, insanlar aşırı bombardıman prodüksiyonu, dansı ve egosantrik şarkı sözleriyle alay ettiler. Bir lise öğrencisi 2019’da “1 Gang a Day” başlıklı bir parodi videosu yayınladı ve 2020 Mayıs ayı ortalarında şarkı viral bir hit oldu. Rain, popülerliği zarafetle kucakladı ve o da kendisiyle dalga geçmeye başladı. Bu, “Rain”e olan ilginin artmasına yol açtı ve daha fazla insan bunun parodi videolarına itibar etti. Rain’in MBC’nin “Hangout With Yoo” programında yer almasının ardından şarkının popülaritesi daha da arttı.

4 Haziran 2020’de Sik-K, pH-1, Jay Park ve Haon’un “Gang” adlı remiks versiyonu yayınlandı ve hemen tüm gerçek zamanlı listelerin zirvesine çıktı.

3. EXID – “Up & Down”

“Up & Down” Ağustos 2014’te piyasaya sürüldüğünde, başlangıçta listeye bile giremedi ve ılık bir tepkiyle karşılandı. Kızların dağılmayı bile düşündükleri ve şarkının promosyonlarını erken bitirdiği belirtildi. Ancak, Ekim 2014’te bir hayran, üye Hani’nin bir fancamini paylaştı ve şarkı bir gecede sansasyon yarattı. Gaon Dijital Grafiğine 24 numaradan giriş yaptı ve kısa süre sonra listelerin zirvesine ulaştı. Kızlar promosyonlara geri döndüler ve bu onlara altı müzik şovu ödülü kazandı. Şarkının dansı günümüzde bile ikonik olmaya devam ediyor.

4. Crayon Pop – “Bar Bar Bar”

Crayon Pop, Haziran 2013’te “Bar Bar Bar”ı yayınladığında, 143 numarada yer aldı ve dinleyicilerden zayıf bir tepki aldı. Bununla birlikte, şarkı bir ay sonra aniden popüler oldu ve insanların videolarını paylaşarak grubun atlama koreografisini yaptı. Şarkı hızla birinci sıraya yükseldi ve “Bar Bar Bar” Güney Kore ve Tayvan’da viral bir hit oldu.

5. INFINITE – “Be Mine”

“Be Mine” hayranların en sevdiği şarkı ve hatta müzik şovlarında birinci oldu. “Be Mine” ile bir müzik şovunu kazanan üyelerin gözyaşı dökmesine bile neden oldu! Ancak şarkı ilk yayınlandığında seyircilerden gördüğü ilgi yok denecek kadar azdı. Pek çok insan şarkı hakkında konuşmuyordu. Ancak, “Be Mine” kısa süre sonra keskin ve düzgün dans hareketleriyle dikkat çekti ve listelerde yükselmelerine neden oldu.