NO.6

0
357

 

Herkese merhaba. Şimdi size daha yeni izleyip bitirdiğim; kurgusunu, senaryosunu ve karakterlerini aşırı beğendiğim, bana tek bir kelime ile anlat deseniz vereceğim cevap ‘kalite’ olacak olan bir animeden bahsedeceğim. Başlıkta da gördüğünüz gibi animenin adı No.6.

 

Konusu; 2013 yılında gerçekleşen yaşam koşullarında yeni bir düzen oluşmuş, dünya bir takım felaketlere ev sahipliği yapmıştır. Felaket sonrası yaşam alanları azalmış ve No.6 No.5 gibi numaralandırılmalar ile yeni yerleşim alanları oluşmuştur. Shion elit kesimin yaşadığı No.6 şehrinde ayrıcalıklı bir hayat sürmektedir. Burada her şeye sahiptir ve birkaç ay sonra üst düzey bir sınıfa transfer olacaktır. Ancak 12. yaş gününde hayatını değiştiren ve yaşadığı sistemin karanlık yüzünü sorgulamaya başlayacağı bir olay yaşar. Fırtınalı bir akşam penceresinde yaralı bir çocuk belirir. Bu çocuk Shion ile aynı yaşlardadır ve kendisine fare anlamı taşıyan Nezumi adı ile hitap etmektedir. Nezumi bir kaçaktır ve devlet tarafından aranmaktadır.

Nezumi No.6’nın dış duvarlarından içeriye girmiştir ve sistem tarafından merkezde ki bir yapıya bir amaç için götürülmektedir. Sistemi sorgulamanın yasak olduğu bir hayatın içinde büyüyen Shion, Nezumi’nin sistemin altında ki amacını sorgulayan sözlerinden etkilenir ve zihninin derinliklerinde gömülü olan soru işaretleri gün yüzüne çıkar. Nezumi ile karşılaşması Shion’un hayatında ki değişimin sadece başlangıcıdır. Nezumi’yi saklayan Shion devlet tarafından cezalandırılır ve ayrıcalıklı hayatından sürgün edilir. yıllar sonra merkez şehir bahçelerinde güvenlik hizmetinde çalışmaya başlayan Shion bir kez daha büyük bir felaketin izleri ile karşılaşır ve hayatının ikinci darbesini bu olay ile alır.

Mangası da bulunan No.6 2011 yılında animeleştirilmiştir. Atsuko Asano’nun kaleminden çıkan distopik roman 9 ciltten oluşmaktadır. Bu roman Hinoki Kino tarafından çizilen bir manga dizisine dönüştürülmüştür. Animesi ise Kenji Nagasaki yönetmenliği eşliğinde stüdyo Bones tarafından 11 bölüme uyarlanmıştır.

Gerek kurgusu gerek karakter gelişimleri gerekse animasyonları ve müzikleri olsun gerçekten aşırı kaliteli bulduğum serilerden biri oldu bu anime. Zaten animeye başlar başlamaz ilk bir kaç saniye de etkilenmeye başlıyorsunuz. Açıkcası alışılmışın dışında bir gerilim ve gizem barındıran arka fonlarının insanı etkilediğini düşünüyorum. Eser distopik ve bilim kurgu türleri içerinde yer alsa da shounen ai olarak da bilinmektedir. Bu kategorinin izlerini çok net göremesek de hissedebilmekteyiz.

KEYİFLİ SEYİRLER..