Kore’de Kaçınılması Gereken Kültürel Hatalar

Related Articles

Kore’ye ilk ziyaretiniz mi ? Gezmek veya iş için ? Her ne sebeple olursa olsun insanlarla etkileşim halinde olacaksanız bunları bilmenizde fayda var derim. Özellikle kendinizden büyüklerle alakalı olarak veya yaşça çok büyük kişilere karşı dikkat etmeniz gerekenler önemli ! Sonra ” aaaa ne kadar da saygısız biriymiş bu böyle ” demesinler :))

1. Metroda yaşlılara ait koltuklara oturmak

Kore metrosunda hamile kadınlar veya yaşlılar için ayrılan kısımlar mevcuttur. Bu kısımları boş bırakılsalar bile, yaşlılardan büyük bir tepki görmek istemiyorsanız onları boş bırakmanızı öneririm. Daha önce bende deneyimledim çünkü. Metro bomboştu neredeyse ve fark etmeden bu kısımlardan birine oturdum ve yanımdaki koreli arkadaşımı da çağırdım . Gelmek istemedi ve sebebini de bana açıkladı. ” Güven bana, Kore’de bir ahjumma ya da ahjussi kızdırmak istemezsin ” dedi 🙂 Gerçekten de öyle . Bu sebeple bu koltuklardan uzak durun .

2. Bir ahjussi / ahjumma’nın size içki ikramını reddetme

Sizden çok daha yaşlı birisiyle bir lokantadasınız ve o da size Soju veya Kore birası ikram ediyor. Kore’de bu hareket daha çok saygı, samimiyet ve dostluğun bir tür ritüeli. Herhangi bir şekilde alkol kullanmıyorsanız, su veya herhangi bir meşrubatla değiştirip onuda içebilirsiniz tabi ki . İçeceğin kendisinden ziyade, ritüel önemli olarak görülür çünkü. Ancak direkt olarak reddetmek onlar için kaba bir davranış olarak görülür ve muhtemelen haz almaya bilirler. Bunun yerine alkol kullanmadığınızı ve alkol yerine başka bir içecek alarak kendisine eşlik edeceğinizi belirtmeniz daha doğru bir davranış olacaktır.

3. Kırmızı mürekkeple isimleri yazma

Kırmızı kalemle hiç bir şekilde kişinin ismini yazmayın 🙂 Niye ya? derseniz bu Kore’nin bir batıl inancıdır. Bunu yaparsanız kişinin yakında öleceğini veya ölmesini istediğinizi anlarlar. Bunun nedeni ise, uzun zaman önce ölenlerin isimlerinin kötü ruhları kovmak için kayıtlara, mezar taşlarına ve plaklara kırmızıyla yazılmalarıdır.
Amaaaa eski sevgilinize bir mektup yazdığınızda bunu deneyebilirsiniz.?

4. Yemek masasında sümkürmek

 

Dürüst olalım. Akşam yemeğinde masada birinin burnunu sesli bir şekilde temizlemeye çalışmasını görmek hoş bir manzara değil, değil mi? Bunu bizde de yapsan iğrenerek bakarız zaten . Özellikle kötü bir soğuk algınlığı yakaladıklarında ve garip sesler çıkarıldığında( fırtıldamak diyoruz :D), sizi kendi yemeğinizden uzaklaştırmaya yeter. Ayrıca,  mikroplar da cabası .Tabi ki, yakın arkadaşlarınız arasında belki de umursanmayacak bir durumdur ama genede çok samimi olmadığınız kişilerin yanında yapmayın. Aslında hiç bir yerde yapmayın 🙂 Gidin tuvalete temizleyin yani …

5. Tek el ile bir şeyi almak

Kore’de bu alma ve verme açısından çok önemli görülmektedir. Bir elin kullanılması (özellikle de sol elinizle ise) kaba olarak kabul edilir, bu yüzden her zaman iki elinizi kullanarak bir şeyler alıp vermeyi alışkanlık edinin. Hatta öncelerde Bill Gates’in , Kore’nin Başkanı Park Geun Hye’nin elini bir eliyle (kötü fikir) ve sol eli cebinde (korkunç fikir) el sıkışmaları olay olmuş. İnsanlar ve medya tarafından ağır bir şekilde eleştirilmesine neden olmuş ve şimdi kaba ve saygısız olarak etiketleniyor.??Yani anlıyoruz ki buna dikkat etmeliyiz; birisine hediye verirken hatta birilerine su verirken bile önemlidir ve ona göre davranmalıyız.

6. Evin içinde ayakkabıyla gezmek

Bu bizim kültürümüzde de hoş karşılanmıyor tabi. Onlarda da aynı şekilde. Ayrıca onlar genelde daha çok günlük aktivitelerini evin zemininde yani yerde yapıyorlar . Bizdeki gibi koltuk takımlarının zerinde yaşamıyorlar ( genel olarak çoğunluk ). Yada yemek masaları çok kullandıkları bir şey değil genelde yerde yemeyi tercih ediyorlar. Hatta bir çoğu hala daha yerde yatıyor. Bu sebeple hijyen açısından onların da tasvif etmedikleri bir davranış.
Koreli evlerde veya dairelerde giriş genellikle evin geri kalanından daha düşüktür. Bu tasarım, evin temiz kalması için tüm kirli, ıslak şeylerin girişte bırakılmasını sağlar.

7. Yemek masasında ilk başlamak

 

Kore’de, en yakın arkadaşlarınızla yemek yemediyseniz, masanın en yaşlısı yemeğe başlayana kadar başlamayınız. Ne kadar acıkırsanız acıkın önce en yaşlı kişi yemeğe başlamalıdır. Bu bizde de böyle aslında yada böyle olmalı. Büyüklere saygı, her zaman Kore’de çok katı ve önemli bir gelenek olmuştur. Bu nedenle, en büyük insan çubuklarını yukarı kaldırana kadar biraz sabırlı olmanız gerekecektir. Aynı şekilde yemek masasından büyüklerinin kalkmadan kalkmamanız daha uygundur.

8.Arkadaşlarınız veya ailenizle yemek yerken sadece kendinize su koymak

Kendiniz için su doldurmak, sadece kendinizle ilgileniyor ve başkalarını düşünmüyormuş imajı verecektir.Kendinize bir içki koymadan önce, herkesin fincanlarını kontrol edin. İlk önce masadaki yaşlı olana su koymayı unutmayın. Bunu yaparsanız Koreliler çok etkilenir ve çok iyi bir izlenim bırakırsınız. Korelilerden yeteri kadar iyi puan alırsan, bir daha ki sefere akşam yemeğine seni onlar  çıkarlar ???

9. Yemek masasını hazırlamaya yardım etmemek

Çok küçük yaşlardan itibaren, Koreliler çocuklarının yemek görgü kurallarını ve geleneksel geleneklerini öğretir ve disipline eder. ( Yemek yemeyi öğretememiş olsalar da ) Bunlara yemek masasının hazırlanması da dahil (yemek çubukları, kaşıklar, kaseler, garnitürler, peçeteler, her bardağa su dökülmesi vb. ) Bizdeki gibi, Koreliler de geleneksel geleneklerin tamamını bilmenizi beklemezler ama en azından masa hazırlamaya özen gösterin, yardım edin bir zahmet diye düşüyorlar sanırım 😀

10. Sizden daha yaşlı birine dokunmak

Özellikle baş veya omuzlarda! Korelilerde eğer baş veya omuzuna dokunduğunuzda (dürtmek gibi), bu durum çok kabaca ve saygısızlık olarak algılanır. Onlara bir çocuk gibi davranıyormuşsunuz izlenimi verir.
Arkadaşların arasında bile, karşı cinse dokunmak oldukça samimi bir eylem olabilir. Bu nedenle, herhangi bir yanlış anlaşılmayı önlemek için, genel olarak kimseye dokunmamaya çalışın ?

11. 2.sefer için ödeme yapmamak

Genellikle yaşlı biriyle akşam yemeği yediğinizde sizin için tüm yemeği öder. Bu sadece bir Kore geleneğidir. Bu tür bir jest için bir sonraki yemek için ya ödeme yapabilirsiniz, biraz tatlı alabilirsiniz yada  sadece kahve içmek için bir kafeye davet edebilirsiniz. Aksi taktirde baya bir beleşçi gibi görüneceksiniz 🙂

12. Omuzlarınızı ortaya çıkaran kıyafetler (sadece kızlar)

Kore’de toplum yavaş yavaş değişmekle birlikte, hala oldukça muhafazakar bir ülke olarak kalmaktadır. Bu nedenle, ne giydiğiniz, kendiniz hakkında belirli izlenimler bırakabilir. Korede, omuzları açığa çıkaran giysiler giyen kızlar, çok kısa “mini etek” giyen kızlardan çok “cinsel” veya “çok açık” olarak kabul edilir. (Özellikle göğüs dekoltesinden tamamen kaçın )
Ancak daha önce bahsedildiği gibi, toplum değişiyor ve bugün daha çok omuz gösteren kıyafetler görebiliyorsunuz… Ama süper mini etekler gayeeet normal ??

  • Otobüs ya da metroda yüksek sesle konuşmak
  • Bacak bacak üstüne atarak oturmak ( kendinden büyüklerin yanında)
  • Aldığınız bir şeyi kimseyle paylaşmamak (özellikle iş ortamında veya arkadaş ortamında )
  • Eli boş misafirliğe gitmek (özellikle ilk sefer )

 

More on this topic

Comments

Advertismentspot_img

Popular stories