Kore’de Denemeniz Gereken 11 Yöresel Lezzet

Related Articles

Güney Kore’ye seyahatinizi planlıyor ve kültürel deneyimlerinizi en iyi şekilde değerlendirmek için en popüler yemeklerin neler olduğunu merak ediyor musunuz? Güney Kore’yi ziyaret ederken denemeniz gereken 11 yöresel yiyecek hakkında bilgi almak için bu yazımı okuyabilirsiniz.

1. Kore Barbekü, 고기구이

 

“고기 구이” (Gogi-gu) olarak da bilinen Kore Barbekü  bizdeki mangalla aynı aslında. Kendin pişir kendin ye restoranlarına giden varsa tanıdık gelecektir bu görüntü.
Bunun yanına da tavsiye olarak önereceğim içecek ;
”소맥” (Somaek) : Soju (소 ) + Bira (맥 ) karışımı bir içki ve tabi olmazsa olmaz yan mezemiz “김치” (kimchi) ve diğer mevcut soslar ile, bu tüm arkadaşlarınızla harika bir akşam yemeği / gece atıştırmalığı tercihi. Biraz fiyatı tuzludur tabi , dana eti pahalı çünkü ama imkanınız varsa deneyin derim.

2. Chimaek, 치맥

 

Tavuk (치긴) ve Bira (맥주) = “치맥” olarak da bilinen Chi-maek , tüm Güney Kore’nin en klasik kombinasyonudur. Bu kombinasyona sahip birçok Kore dizisi görmüşsünüzdür eminim. Tatlı veya baharatlı yağlı tavuğu tamamlamak için bira soğuk soğuk yanında iyi gidiyor sanırım ki baya baya meşhur ve kullanılan bir yemek tabiri.

3. Peynir Dakgalbi, 치즈 닭 갈비

Dak-galbi  (“닭 갈비”) baharatlı tavada kızartılmış tavuk olarak da bilinir. Gochujang olarak adlandırılan bir macunla marine edilmiş doğranmış tavukla hazırlanan ,tatlı patates, tteokbokki (떡볶이) pirinç kekleri, lahana ile karıştırılmış lezzetli bir tavuk yemeği.Hemde uygun fiyatlarda olduğu için kolaylıkla günlük kullanımlarda tercih edilebilir diye düşünüyorum. Yanında da tavada erimiş peynir ?? yemede yanında yat yani

4. Jjimdak, 찜닭

Jjimdak (찜닭), buharda pişirilmiş tavuk, soğan, patates, tteokbokki ve ganjang (간장) olarak bilinen tatlı Kore soya sosuyla marine edilmiş diğer sebzelerle yapılan bir yemektir. Bu yemeğin yanında ihtiyacınız olan tek şey bir kase pirinç lapası 🙂 Peynirle yapılan bu servisinden dolayı Dakgalbi’ye benziyor aslında ama bu daha çok sebzeli versiyonu diyebiliriz.

5. Galbitang, 갈비탕

Galbitang – “갈비탕”, sığır eti kaburgası, turp ve soğanla yapılan geleneksel bir Kore çorbasıdır. Bu yemek besleyici, lezzetli ve “lüks” bir yemek olarak kabul edilir, çünkü kısa kaburgalar pahalı bir et kesimidir. Bununla birlikte, yerel bir lokantada 10,000 won civarı bir paraya bulada bilirsiniz. ”Bu lezzetli kase, soğuk kış mevsimlerinde sizi sıcak tutmanın en iyi yoludur!  ” diye düşünüyorlar 🙂 bilemiycem ne kadar doğru …

6. “Tteog-Twi-Soon”, 떡 튀순

“Tteog-twi-sun”resimdeki üçlünün kısaltılmış adı aslında . Bu sokak satıcılarında bulabileceğiniz değişik atıştırmalıklardan bazıları. Hangisini denk getirirseniz deneyin aslında 🙂 baharatlı pirinç kekleri, kızartılmış atıştırmalıklar ve dondurma gibi çok değişik sokak atıştırmalıkları mevcut. Denemek lazım hangisini seveceğiniz belli olmaz 🙂 Bu kombinasyon da Kore’de son derece popülermiş .

7. Hotteok, 호떡

Hotteok – “호떡”, Kore de krep anlamına gelir ve Güney Kore’de buğday unundan yapılan, akçaağaç şurubu gibi tatlandırılmış bir başka favori sokak yemeği! Bu atıştırmalıkları, Seul çevresinde merkezi alanların yakınındaki küçük turuncu yiyecek çadırlarında bulabilirsiniz. Bağımlılık yapabilir aman dikkat 🙂 aşırı doz almamaya çalışın; kalorileri de oldukça yüksektir !

8. Bingsu, 빙수

Bingsu – “빙수”, meyvelerle veya kırmızı fasulye, susam ve yer fıstığı gibi geleneksel malzemelerle bir araya getirilmiş aromalı kırılmış buz karışımını bir araya getiren bir tatlıdır. Son dokunuş için, genellikle yoğunlaştırılmış süt veya tatlı bir sos (şurup) ekleniyor. Çok değişik versiyonları mevcut . Ben bir kaç çeşidini denedim ve sevdim :)) Yaz mevsimi için dondurmayla yarışır yani ikisi 😀 Ama be kırmızı fasulyeyi sevemedim niyeyse bilmiyorum. Daha çok tatlı karışımlı olan versiyonlarını yiyorum.

9. Meokgolli + Pajeon, 막걸리 + 파전

Kore’de genellikle yağmurlu bir günde Meokgolli – “막걸리” (sütlü Koreli pirinç şarabı) ve Pajeon – “파전” (Kore usulü krep) yemek bir gelenekmiş. Pajeon yemeği ise yumurta, soğan, kimchi ve deniz mahsulü ile yapılır.
Meokgolli – “막걸리” ise benim favori içeceklerimden birisidir laf aramızda :)) içimi o kadar güzel ki soğuk salep içiyormuşsun gibi amaaa tabi ki salep içiyorum diye çok çok da içmeyin çarpar ! ??

10. Naengmyeon, 냉면

Naengmyeon – “냉면” da soğuk erişte olarak da bilinen bir yemek . ( Bunu ben pek sevemedim aslında ama seveni çok ). Bu yemek de Kore’de çok yaygın olarak kullanılıyor . İlk gittiğim gün bu yemekle günüme başlamıştım sanırım bu yüzden de sevemedim . Kebaptan sonra yememek lazım :))

11. Kimchi Mandu, 김치 만두

Son olarak, Kimchi Mandu – “김치 만두”, kimchi, sığır eti, domuz eti ve tofu karışımıyla doldurulmuş Kore köfteleridir. Bu atıştırmalık Güney Kore’yi ziyaret ettiğinizde denemeniz gereken bir başka popüler Kore yemeği! Bunun etli ve kimchi ile yapılanını denemiştim gerçekten lezzetli. Bizdeki mantıyı andırıyor biraz ama soslarından kaynaklı olsa gerek çok daha farklı bir tada sahip.

Aslında daha denenebilecek çok fazla şey var ve yazdıkça yazasım geliyor ama bunun sonu gelmez sanırım :)) Belki ilerde 2.versiyonunu da yayımlayabilirim. Şimdilik bunları listenize ekleyebilirsiniz.
Umarım bir gün deneyebilirsiniz ?? Hoşçakalın

More on this topic

Comments

Advertismentspot_img

Popular stories