IMDB Puanı En Yüksek 20 Film

0
338

Imdb puanı en yüksek ilk 10 filmin devamıdır.
İlk 10 filmi sitemizde bulabilirsiniz: https://hayalistic.net/imdb-puani-en-yuksek-10-film/

11. Başlangıç (Inception)

Konusu: Leonardo DiCaprio bu yapımda, çok yetenekli bir hırsız olan “Dom Cobb ” ile karşımızda. Uzmanlık alanı, zihnin en karanlık ve savunmasız olduğu rüya görme anında, bilinçaltının derinliklerindeki değerli sırları çekip çıkarmak ve onları çalmaktır. Cobb’un bu nadir insanlarda görülebilecek yeteneği, bu ender rastgelinebilecek mahareti, onu kurumsal casusluğun tehlikeli yeni dünyasında aranan bir oyuncu yapmıştır. Aynı zamanda bu durum onu uluslararası bir kaçak yapmış ve sevdiği herşeye malolmuştur. Cobb’a içinde bulunduğu durumdan kurtulmasını sağlayacak bir fırsat sunulur. Ona hayatını geri verebilecek son bir iş; tabi eğer imkansız ‘başlangıç’ı tamamlayabilirse. Mükemmel soygun yerine, Cobb ve takımındaki profesyoneller bu sefer tam tersini yapmak zorundadır; görevleri bir fikri çalmak değil onu yerleştirmektir. Eğer başarırlarsa, mükemmel suç bu olacaktır.

Türü: Aksiyon, Macera, Bilimkurgu
Yapım Yılı: 2010
Imdb: 8.8
Ülke: Amerika
Süresi: 2 saat 28 dakika
Yaş sınırı: +13


12. Forrest Gump

Konusu: Forrest Gump, düşük I.Q. sahibi genç bir adamdır. Jenny ile tanıştığında ona aşık olur. Gump aralarında Elvis Presley, Kennedy, Nixon’ın da olduğu tarihsel kişilerle kaza eseri tanışır ve 50’lerden 70’lerin sonuna kadar gelen bir süre zarfında olaylar gelişir. Gump tamamen tesadüf olarak Vietnam savaşına ve Amerikan yakın tarihinin önemli olaylarına şahitlik eder ve hatta rol alır. Ancak bilmeden yaptıklarının ne kadar önemli sonuçları olduğundan da haberi yoktur.

Türü: Dram, Romantik
Yapım Yılı: 1994
Imdb: 8.8
Ülke: Amerika
Süresi: 2 saat 22 dakika
Yaş sınırı: +7


13. Yüzüklerin Efendisi : İki Kule (The Lord of the Rings: The Two Towers)


Konusu: Yüzüklerin Efendisi: İki Kule’de, Yüzük Kardeşliği üyelerinin her birinin, kardeşlik bozulduktan sonra başlarına gelenler anlatılıyor. Kahramanlarımız, gruplar halinde Orta Dünya’nın en tehlikeli yerlerinde maceralar yaşayacaklar, yeni kavimler ve çoktan unutulmuş medeniyetlerle tanışacaklar.

Türü: Dram, Aksiyon, Macera
Yapım Yılı: 2002
Imdb: 8.8
Ülke: Amerika, Yeni Zelanda
Süresi: 2 saat 59 dakika
Yaş sınırı: +16


14. Yıldızlararası (Interstellar)

Konusu: Yıldızlararası’nda, teknik bilgisi ve becerisi yüksek olan Cooper, geniş mısır tarlalarında çiftçilik yaparak geçinmektedir; amacı iki çocuğuna güvenli bir hayat sunmaktır. Onlarla yaşayan Büyükbaba Donald çocuklara göz kulak olurken, henüz 10 yaşındaki kızı Murph şaşırtıcı bir zekaya sahiptir. Geçmişte bıraktığı bilim insanı kariyerini özleyen Cooper’un karşısına bir gün beklenmedik bir teklif çıkar ve ailesinin, dahası insanlığın güvenliği için zorlu bir karar alması gerekir…

Türü: Dram, Macera, Bilimkurgu
Yapım Yılı: 2014
Imdb: 8.6
Ülke: Amerika
Süresi: 2 saat 49 dakika
Yaş sınırı: +13


15. Kara Şövalye Yükseliyor (The Dark Knight Rises)

Konusu: Kara Şövalye Yükseliyor’da terörist lider Bane’nin yaptığı gizli planları durdurmaya bu sefer ne Bruce Wayne’nin ne de Batman’in gücü yeter. Kedikadın Selina Kyle’ı da kendi safına çeken Bane, Gotham kentini ve halkını ciddi bir tehditle karşı karşıya bırakacaktır. Ne yerel kuvvetler, ne kahraman Jim Gordon ne de ordu olacakların önüne geçemez. Batman ilk kez kendisinden daha güçlü bir rakibe karşı mücadele verecektir…

Türü: Dram, Aksiyon
Yapım Yılı: 2012
Imdb: 8.4
Ülke: Amerika
Süresi: 2 saat 44 dakika
Yaş sınırı: +13

16. Prestij (The Prestige)

Konusu: Prestij, birbirini alt etmeye çalışan iki sihirbazın hikayesini anlatıyor. 19.yy sonlarında Londra’da Robert Angier, sevgili eşi Julia McCullough ve Alfred Borden hem arkadaştırlar hem de bir sihirbazın asistanlarıdırlar. Bir gösteri esnasında Julia ölünce Robert, onun ölümünden Alfred’i suçlar ve birbirlerine düşman olurlar. Zaman içinde ikisi de hem ünlü olurlar hem de rakip sihirbazlara dönüşerek birbirlerinin sahne üstünde performansını sabote etmeye kalkışırlar. Alfred başarılı bir hile yapınca Robert, rakibinin sırrını çözmek konusunu takıntı halinde getirir ve trajik olaylar birbirini kovalar.

Türü: Dram, Gizem, Bilimkurgu
Yapım Yılı: 2006
Imdb: 8.5
Ülke: Amerika
Süresi: 2 saat 10 dakika
Yaş sınırı: +16


17. Akıl Defteri (Memento)


Konusu: Akıl Defteri, kısa süreli hafıza kaybı olan bir adamın karısını öldürenleri bulma çabasını konu ediyor. Leonard Shelby, ucuz otel odalarında konaklayan ve sadece nakit para kullanan biridir. Şık giysiler giyip, Jaguar marka araba kullanan Leonard, dışarıdan işadamı gibi görünmektedir. Fakat aslında hayatını karısına tecavüz edip öldüren kişiyi bulmak için adayan biridir.
Ne yazık ki Leonard’ın bu yolda ciddi bir engeli vardır, yaşadığı, çok ender rastlanan ve tedavi edilemeyen bir tür hafıza kaybı. Her ne kadar hayatının ‘kaza’’dan önceki dönemlerini hatırlayabiliyorsa da, bazen 15 dakika öncesinde nereye gittiğini ve nerede olduğunu bile unutabilmektedir.

Türü: Gizem, Gerilim
Yapım Yılı: 2000
Imdb: 8.4
Ülke: Amerika
Süresi: 1 saat 53 dakika
Yaş sınırı: +13


18. Köstebek (The Departed)

Konusu: Köstebek, mafya ve polis teşkilatı arasında geçen savaşı anlatıyor. Uzun yıllardan beri mafya tarafından, polis teşkilatına sızmak üzere yetiştirilen adamlar son derece iyi pozisyonlardadırlar teşkilat bünyesinde. Aynı şekilde polisin aynı amaçla yetiştirdiği adamları da mafya içinde cirit atmaktadırlar. Ancak vakit her şeyin açığa çıkma vaktidir. Her iki cephede de köstebeklerin var olduğu anlaşıldığında söz konusu köstebeklerin ölümle burun buruna gelecekleri koşturmaca ve macera başlayacaktır.

Türü: Dram, Suç, Gerilim
Yapım Yılı: 2006
Imdb: 8.5
Ülke: Amerika
Süresi: 2 saat 31 dakika
Yaş sınırı: +18


19. Yeşil yol (The Green Mile)


Konusu: Yeşil Yol, bir hapishane görevlisi ile bir mahkumun öyküsünü anlatıyor. Paul Edgecomb’un hapishanedeki görevi, idama mahkum edilen mahkumları son yolculuklarına uğurlamaktır. Çalıştığı yıllar içerisinde yüzlerce mahkumu idam etmiştir. Bir gün John Coffey isimli korkutucu görünümlü bir adamla tanışır. Ancak Coffey’in bu ürkütücü görünümünün altında oldukça saf bir ruh yatmaktadır. Coffey, iki küçük kız çocuğunun katil davasında yargılanmaktadır. Coffey’in günden güne gün yüzüne çıkan dünya ötesi güçleri, karakteri hakkında yeni ipuçlarını anbean ortaya çıkaracaktır.

Türü: Dram, Suç, Fantastik
Yapım Yılı: 1999
Imdb: 8.6
Ülke: Amerika
Süresi: 3 saat 9 dakika
Yaş sınırı: +18


20. Gladyatör (Gladiator)

Konusu: Gladyatör’de,İmparator Marcus Aurelius’un hüküm sürdüğü Roma’da bir general olan Maximus imparatorluğun hiyerarşik basamaklarında gitgide yükselmektedir. Babasının kendisini kayırmak yerine Maximus adındaki bu yabancıyı el üstünde tutması da tahtın asıl varisi olan Commodus’u rahatsız etmektedir. Commodus, Maximus ve ailesinin öldürülmesi yönünde emrini çıkarmak için fazla beklemez. Ölümden zor kurtulan Maximus artık bir gladyatör olarak eğitilmek üzere arenaya gönderilir. Maximus’un aklında tek bir istek vardır, Commodus’u öldürmek ve ailesinin intikamını bir an önce almak.

Türü: Dram, Aksiyon, Macera
Yapım Yılı: 2000
Imdb: 8.5
Ülke: Amerika
Süresi: 2 saat 35 dakika
Yaş sınırı: +16


Referans: Fimlerin Imdb puanlarını IMDb sitesinden alınmıştır. Konu açıklamalarının çoğu ise beyazperdeden yazılmıştır.