IMDB Puanı En Yüksek 10 Film

0
443

Imdb puanı en yüksek 10 filme bakacağız. Sizce filmler aldığı puanları hak ediyor mu?

1. Esaretin Bedeli (The Shawshank Redemption)

Konusu: Esaretin Bedeli, Andy ve Red isimli iki mahkumun parmaklıklar ardında kurdukları dünyanın hikayesini anlatıyor. Andy Dufresne, genç ve başarılı bir bankerdir. Karısını ve karısının sevgilisini öldürmek suçundan yargılanır ve ömür boyu hapis cezası alır. Shawsank Hapishanesi’nde dayak, işkence, tecavüz, her türlü durum yaşanmaktadır fakat Andy gene de hayata bağlı ve iyimserdir. Bu tutumu etrafındakileri de etkiler. Andy umutlu bakış açısıyla çevresindeki tüm mahkumları, parmaklıklar arkasında bile özgür bir yaşam olabileceğine inandırır. Andy’nin bu çabalarına ortak olacak bir arkadaşı da olacaktır: Red.Bir Stephen King uyarlaması olan filmde Morgan Freeman ve Tim Robbins başrolde. Film, 1995’te, aralarında en iyi film adaylığı da olmak üzere tam 7 dalda Oscar’a aday gösterildi.

Türü: Dram
Yapım Yılı: 1994
Imdb: 9.3
Ülke: Amerika
Süresi: 2 saat 22 dakika
Yaş sınırı: +13


2. Kara Şövalye ( The Dark Knight)

Konusu: Kara Şövalye, halk için büyük bir tehdit oluşturan Joker’in ortaya çıkması ile kaosa dönen Gotham Sokakları’nın yeniden kurtarıcılığını üstlenen Batman’in hikayesini konu ediyor. Suç işleyenlerden arındırılan bir yer, bir zaman sonra yeniden tehdit altında kalabilir ve işte o zaman yeniden kolları sıvayacak olanların mücadelesi de daha keskin olarak hayata geçecektir. Batman, Teğmen Gordon ve Savcı Harvey Dent bir araya gelerek Gotham Sokakları’nda bu işi kotarmış olsalar da ansızın ortaya çıkan Joker, işleri fena halde bozar. Onun dehası ile baş etmek kolay olmayacaktır. Gotham eski karmaşa dolu günlerin eşiğindedir. Batman yeniden kurtarıcılığa soyunurken kendi varlığının bulduğu anlamı da sorgulamaya başlar. O aslında suçluların sayısını azaltıyor mudur yoksa çoğaltıyor mudur bunu gerçekten anlamak isteyecektir.

Türü: Aksiyon, polisiye, gerilim
Yapım Yılı: 
2008
Imdb: 
9.3
Ülke:
Amerika
Süresi:
2 saat 23 dakika
Yaş Sınırı: +16


3. Baba (The Godfather)

Konusu: Baba, 40’lar ve 50’lerin Amerika’sında, bir İtalyan mafya ailesinin destansı öyküsünü konu alıyor. Don Corleone’nin kızı Connie’nin düğününde, ailenin en küçük oğlu ve bir savaş gazisi olan Michael babasıyla barışır. Bir suikast girişimi, Don’u artık işleri yönetemeyecek duruma düşürünce, ailenin başına Michael ve ağabeyi Sonny geçer. Danışmanları Tom Hagen’in de yardımlarıyla diğer ailelere savaş açan Corleone ailesi, eski moda yöntemleri de değiştirmeye başlar.

Türü: Dram, polisiye
Yapım Yılı: 
1972
Imdb: 
9.2
Ülke:
İtalya
Süresi:
2 saat 55 dakika
Yaş Sınırı: +18


4. Baba 2 (The Godfather 2)

Konusu: Genç Corleone, Amerika’ya yeni gelmiştir. 1917 yılında, New York şehri’nin yerel mafyalarından birinin liderini öldürünce saygınlık kazanır ve korkulan biri haline gelir.
Bu arada, 50 yıl sonra, Michael Corleone, Washington’da senato komitesine aile işleriyle ilgili ifade vermektedir.

Türü: Dram, polisiye
Yapım Yılı: 
1974
Imdb: 
9
Ülke:
İtalya
Süresi:
3 saat 20 dakika
Yaş Sınırı: +18


5. Dövüş Kulübü (Fight Club)

Konusu: Jack, hayatın sıradanlığına kapılmış bir sigorta memurudur. Uzun bir süredir ‘insomnia’ yani uykusuzluk hastalığından şikayetçidir. Kendi psikolojik sıkıntılarından kurtulabilmek adına grup terapilerine katılmaktadır. Terapiler esnasında Marla adında bir kızla tanışır. Bir süre sonra da hayatını değiştirecek olan Tyler Durden ile… Durden, Jack’in ulaşmak istediği tüm hedeflere ulaşmış olan bir adamdır ve Jack’i asla hakkında konuşulmaması gereken bir organizasyon olan ‘Dövüş Kulübü’ ile tanıştıracaktır.

Türü: Dram, gerilim
Yapım Yılı: 
1999
Imdb:
8.9
Ülke:
Amerika
Süresi: 2
saat 19 dakika
Yaş Sınırı: +18


6. Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü (Lord of the Rings: The Return of the King)

Konusu: Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü, Tek Yüzük’ün yok edilmesi için verilen mücadeleyi konu ediyor. Sauron’un orduları büyüdükçe büyümektedirler. Frodo ve onun can dostu Sam, korku dolu bir yolculuğun göbeğinde, korkunç Mordor’a adım adım yaklaşmaktadırlar.

Türü: Dram, aksiyon, macera, fantastik
Yapım Yılı: 2003
Imdb: 8.9
Ülke: Amerika, Yeni Zelanda
Süresi: 3 saat 21 dakika
Yaş Sınırı: +16


7. Ucuz Roman (Pulp Fiction)

Konusu: Vincent patronun güzel ve genç karısına bebek bakıcılığı yapmakla da görevlendirilirken ortağı suç yaşamına son vermeye karar verir. Cesur bir boksör ise para karşılığı hile yapmayı reddederek şehirden kaçar. Kader bu aykırı tipleri muhteşem bir şekilde bir araya getirecek, yollarını kesiştirecektir.

Türü: Dram, suç
Yapım Yılı: 1994
Imdb: 8.9
Ülke: Amerika
Süresi: 2 saat 34 dakika
Yaş Sınırı: +18


8. İyi, Kötü ve Çirkin (Il Buono, Il Brutto, Il Cattivo)

Konusu: İyi, Kötü ve Çirkin, üç silah arkadaşının maceralarını konu ediyor. Ortak bir hedefe doğru değişik nedenlerle yol almakta olan üç silah arkadaşı aslında kader açısından yolları kesişmiş insanlardır. İsimleri İyi, Kötü ve Çirkin olan bu kişiler için o dönemdeki Amerikan İç Savaşı bir araçtır.

Türü: Macera, kovboy
Yapım Yılı: 1966
Imdb: 8.9
Ülke: İtalya
Süresi: 2 saat 41 dakika
Yaş Sınırı: +15


9. 12 Öfkeli Adam (12 Angry Men)

Konusu: 12 Öfkeli Adam, cinayetle suçlanan bir genç ile ilgili karar vermekle yükümlü 12 jüri üyesinin karar verme sürecini konu ediyor. Latin Amerikalı bir genç adam, babasını öldürdüğü gerekçesiyle cinayetle suçlanır. Sanığın kaybettiğini söylediği bir bıçak ise cinayetin işlendiği odada bulunmuştur, gencin mahkemeye sunduğu savunma zayıftır ve olan biteni duyduklarını söyleyen pek çok tanık vardır. Sanık suçlu bulunduğu taktirde idama mahkum edilecektir.Jüri sonuçları pek de şaşırtıcı değildir: 12 jüri üyesinden sadece sekiz numaralı jüri üyesi Davis ‘suçsuz’ hükmü yönünde oy vermiştir. Davis’in jüri üyelerini ikna etmeye çalışması esnasında her jüri üyesinin ‘suçlu’ kararı vermesinin arkasında ise, aralarında yabancı düşmanlığı, kanuna aşırı güven, çoğunluğa uyma, geçmişle hesaplaşma gibi farklı kişisel sebepler olduğu ortaya çıkacaktır.

Türü: Dram, suç
Yapım Yılı: 1957
Imdb: 8.9
Ülke: Amerika
Süresi: 1 saat 36 dakika
Yaş Sınırı: +15


10. Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği (The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring)

Konusu: Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği, dünyanın kaderini değişterecek olan yüzükten kurtulmak için verilen mücadeleyi konu ediyor. Yıllar önce üretilen ve Orta Dünya topraklarına kandan başka hiçbir şey getirmeyen yüzüklerin sonuncusu, üretiminden yüz yıllar sonra ortaya çıkar.

Türü: Dram, aksiyon, macera, fantastik
Yapım Yılı: 2001
Imdb: 8.9
Ülke: Amerika, Yeni Zelanda
Süresi: 2 saat 58 dakika
Yaş Sınırı: +13


Referans: Fimlerin Imdb puanlarını IMDb sitesinden alınmıştır. Konu açıklamalarının çoğu ise beyazperdeden yazılmıştır.