Dizi: 1899

0
405

Dizi: 1899

Türü: Dram, Korku, Gerilim
Sezon/Bölüm: 1 sezon / 8 bölüm
Yapım Yılı: 2022
İzleyebileceğiniz Platformlar: Netflix
Imdb: 7.8
Ülke: Avrupa
Süre: 60 dakika
Yaş Sınırı: 18+


Konusu: 
1989, Amerika’ya doğru yola çıkan ve bu yolculuk esnasında hayatları değişen Avrupalı göçmenlerin hikayesini konu ediyor. Avrupa’nın farklı bölgelerinden bir araya gelen insanların büyük umutlarla çıktıkları bu yolculukta onları türlü zorluklar bekler. Yeni yüzyıla ve kendilerini bekleyen yeni hayata yaklaşmakta olan insanlar, okyanusta sürüklenen bir göçmen botuyla karşılaşırlar. Bu beklenmedik durum onların hayatlarının değişmesine, korkunç bir kabusun içine sürüklenmelerine neden olur.


Kendi Yorumum: Dizi tek kelimeyle harikaydı. Hatta bu yıl izlediğim en iyi gerilim dizisi olabilir. Konusundan kısaca bahsedeyim. Farklı ülkelerinden gelen kişiler Kerberus adlı bir yolcu gemisiyle Amerika’ya doğru yol alırlar. Ancak Kerberus gemisine, 4 ay önce ortadan kaybolan Prometheus gemisinden mesaj gelir. Kaptan geminin bulunduğu yere gitmek ister fakat birçok kişi buna karşıdır. Nihayetinde gemiye giderler ama buldukları şeye inanamazlar. Olaylar geliştikçe bazılarının aralarındaki bağ kuvvetlenir. Bu noktadan itibaren yorumlarıma başlıyorum. Öncelikle dizinin zekayla işlenmiş bir senaryosu var. Bu dizinin yapımcılarıyla Dark’ın yapımcıları aynı olduğu için hikayenin ilerleyişinde biraz sorun yaşayabiliyorsunuz. Diziyi izlerken muhtemelen “Noluyor ya?”, “Aman aman nereye geldik?” gibi cümleler kuracaksınız. Ayrıca dizinin karanlık ve kasvetli havası insanı geren etkenlerden birisi.

Diğeri ise, dizi çok sürükleyici. İki gün önce başlamıştım hemen bitti… Daha önceden de bahsettiğim gibi bazı yerlerde kafa karışıklığı oluyor, kendinizden ve beyninizden şüphe ediyorsunuz. Sevmediğim yanı ise müzikleri. Gerilim müzikleri çok rahatsız edici. Gerici bir olay oluyor ama ben müziğine takılmaktan gerilemedim… Yazımın sonuna geldim, biraz uzun tuttum farkındayım ama diziyi gerçekten çok beğendim. İzlemenizi tavsiye ediyorum.

Oyuncular:

                       
Emily Beecham (Maura Franklin)                         Andreas Pietschmann (Eyk Larsen)

                       
Aneurin Barnard (Daniel)                                  Fflyn Edwards (Elliot)

                         
Lucas Lynggaard Tønnesen (Krester)                    Alexandre Willaume (Anker)

                       
Isabella Wei (Ling Yi)                                         Rosalie Craig (Virginia Wilson)

                         
José Pimentão (Ramiro)                                      Miguel Bernardeau (Angel)