Dizi: Alice In Borderland

0
1226

~Dizi: Alice In Borderland~


Türü: 
Dram, Gizem, Aksiyon
Sezon/Bölüm: 2 sezon / 8 bölüm
Yapım Yılı: 2020
İzleyebileceğiniz Platformlar: Netflix
Imdb: 7.6
Ülke: Japonya
Süre: 50 dakika
Yaş Sınırı: 18+


Konusu: İşsiz bir genç olan Ryohei Arisu zamanını bilgisayar oyunu oynayarak geçirir. Bir sabah uyandığında Tokyo’da hiçbir şeyin eskisi gibi olmadığını fark eder. Kendisini büyük bir oyunun içinde bulan Arisu ve arkadaşları hayatta kalmak için oyunu kurallarına göre oynamak zorundadır. Hayatı tehdit eden oyunlarda tek başına mücadele eden Usagi ile tanışan Arisu, bu yeni dünyanın sırrını çözmek için birlikte hareket etmeye karar verir.


Kendi Yorumum: Dizinin konusu çok ilgi çekici. Hayatta kalmak için oyunları oynamak zorundalar. Oyunlar bence zekice yapılmış. Kaçış Odası tarzında. Eğer bu tarz içerikleri seviyorsanız bu dizi epey hoşunuza gider. Diğer beğendiğim bir konu ise her iskambil kağıdının simgesi farklı oyun tarzını ifade ediyor. Biri takım oyunu, biri bireysel, biri fiziksel güç gerektiren vs… Ayrıca karakterler arasındaki arkadaş bağı da beni etkileyen unsurlardan birisi. Oyunun nasıl çıktığını, neden oynadıklarını, oyunun sonundaki amacın ne olduğu merak konusu.


Elbette kusursuz dizi yoktur. Dizide bazı kısımlardaki oyunculukları beğenmedim. Karakterler bazı yerleri ya abartıyorlar ya da o duyguyu tam geçiremiyorlar. Tabii bu azınlık kısımda, aşırı belli olmuyor sadece dikkatli izlerseniz anlayabiliyorsunuz. Geçen haftalarda bu dizinin ikinci sezonu çıktı. İkinci sezonla ilgili birkaç şey söylemek istiyorum. Birinci sezona göre bölüm süresi çok fazla uzamış. Birkaç yerde çok sıkıldığımı söyleyebilirim. Ve oyunlar da eskisi gibi heyecan verici değildi. Yan karakterlerin iç dünyasına birinci sezondaki gibi ağırlık verilmemiş sadece ana karakter Arisu’nun iç dünyasına dair çok fazla yer vardı. Ayrıca birinci sezon ve ikinci sezon arasında birkaç uyumsuzluk var. Bunun dışında üçüncü sezonu da gelecek muhtemelen. Bence 2 sezon yeterliydi ama üçüncü sezonun konusuna göre fikrim değişebilir. Nitekim gayet güzel bir diziydi. Kaçış oyunu tarzı film ve dizileri sevdiğim için severek izledim. Küçücük bir spoiler sonu asla umduğunuz gibi olmuyor.


Oyuncular:

Kento Yamazaki (Ryohei Arisu)
Asahina Aya (Kuina)
Tao Tsuchiya (Yuzuha Usagi)
Nijiro Murakami (Shuntaro Chishiya)
Ayame Misaki (Saori Shibuki)
Dori Sakurada (Niragi)
Keita Machida (Daikichi Karube)