Zombi Severlere; DAWN OF THE WORLD

0
441

İngilizcesinin Dawn Of The World olduğu Mo Ri Shu Guang yada 2013, Fei Tian Ye Xiang tarafından yazılmış bir Çin web romanıdır. Romanın 20 bölümden oluşan donghuası 2018 yılında izleyiciler ile buluşmuştur.

Hikaye 2013 yılında Çin de yayılan bir tür zombi salgınını konu almaktadır. Biri asker diğeri üniversite öğrencisi olan iki arkadaşın aylar önce ayrılan yolları bu salgın sonrası tekrar kesişir. Birlikte kaosa dönen Çin de yaşam mücadelesi vermeye başlarlar.

 

Kitabın ana özeti şu şekildedir;

Liu Yan ile Meng Feng çocukluk arkadaşlarıdır. Yedi yıl önce ailelerinden ayrılıp Z şehrine taşınan bu iki arkadaşın yolları üniversite giriş sınavlarından sonra kopmaya başlar. Meng Feng orduya katılırken, Liu Yan ise S şehrinde bir üniversiteye yerleşmiştir. Mesafelere rağmen iyi giden ilişkileri zamanla solmuş ve aralarına bir soğukluk girmiştir. Bu soğukluk akan zamanda daha da belirginleşerek bu iki arkadaşın tüm bağlarının kopmasına neden olur. İlişkilerini bitirmelerinden bir ay on iki gün kadar sonra dünya da ve Çin de belirsiz semptomların getirisi olan zombi salgını baş gösterir.

Hikaye; Salgının Liu Yan’ın doktor olan annesi için endişelenmesine sebep olmasına ve karmaşanın merkezi olan Z şehrine doğru yola çıkmasıyla başlar. Şehir kısmen kuşatılmış ve giriş çıkışlar zorlaşmıştır. İnsanların kaçmaya çalıştığı şehir de Liu Yan evinin yolunu tutar. Annesine ulaşamayan, yol üzerinde bir tane insana rastlamayan Liu Yan daha da tedirgin olur. ilk zombi ile bina içinde karşılaşan ve tüm bedeni adrenalin ile dolan Liu arabasına binerek hastaneye doğru yol alır. yolda Meng Feng ile karşılaşır. İkili hastaneye vardıklarında etrafının askerler tarafından kuşatılmış olduğunu ve Hastane çatısının ateşe verilişiyle karşılaşırlar. O gece, akrabaları ile bağlarının koptuğu ve birbirlerinden başka kimseleri olmadan geleceğe adım attıkları bir basamak olur.

Daha sonra sığınmak için bir yer ararken Meng Feng’in zombilere karşı olan savaşı eski bir gangsterin dikkatini çeker. Ne zaman geldiklerini fark etmedikleri boşaltılmış olan fabrikaya alınırlar. Patron dedikleri gangster tipli kişi Meng Feng’e burada kalmasını söyler ancak Liu Yan istenmez. Meng Feng bu durumda kalamyacağını söyler ve Liu ile dönmeye karar verir. Liu Yan bir Makine (hatırladığım kadarıyla.. yani mühendisti ama tam olarak makine ile ilgileniyordu) mühendisliği öğrencisidir. Patron işe yarayıp yaramayacağını anlamak için test yapar ve Liu bu testi en iyi şekilde tamamlar. Patron onunda kalmasına izin verir.

Kitap birden fazla karakterin hikayesini konu alır. Bir diğer ikili ise baba ve oğuldur. Baba ve Oğul evlerinden ayrılır ve yaşadıkları şehri terk etmek için yola koyulurlar. Yol üzerinden Zhang Min iş arkadaşını arabaya alır. ancak arkadaşı çoktan enfekte olmuştur. Onu şehir dışına kurulan sağlık çadırlarına götürüler. Ancak çadır çoktan zombiler ile doludur. Baba ve oğul oradan kaçmaya çalışırken yaralanırlar. Sonlarını bekleyen Zhang Min ve Jue Ming’i şans eseri oradan geçen Liu Yan ve Meng Feng bulur..

Hikaye kaba hatlarıyla dörtlünün hayat akışını bu şekilde ele alıyordu. Kitabın Türkçe çevirisine ulaşabilirsiniz ancak donghuasının maalesef ki çevirisi bulunmamaktadır. Yabancı kaynaktan ulaştığım donghuasını İngilizce izlemeniz mümkündür. Severek okuyup izlediğim bu seriyi sizinle paylaşmak, hatırladığım kadarıyla tanıtıp, anlatmak istedim. Umarım yazımdan keyif almışsınızdır.