Yok Olmuş Bir Dünya; OWARI NO SERAPH

0
322

Gençlerin hayatta kaldığı, yetişkinlerin olmadığı bir dünya. Owari No Seraph yada diğer adıyla Seraph Of The End. Takaya Kagami tarafından yazılıp, Yamato Yamamoto tarafından resmedilen mangası karanlık fantezi türündedir. Konusu genel olarak kıyamet sonrası dünyayı ve yaşamı ele almakta olup aynı zamanda da vampir ağırlıklıdır. Devam eden mangası 2015 yılında animeye uyarlanmıştır.

Hikayeyi özetleyecek olursak;

Dünyada bilinmeyen bir salgın baş gösterir. Bu salgın 13 yaş altı çocuklar dışında tüm genç ve yetişkinlere bulaşmakta ve onları ansızın öldürmektedir. Ancak olaylar bununla da sınırlı kalmamaktadır. Bunca zaman nerede yaşadıkları bilinmeyen vampirler gün yüzüne çıkmıştır. Ve bu vampirler hayatta kalan çocukları tutsak etmektedir. Hikayemiz tutsak edilen çocuklardan biri olan Yuichiro Hyakuya etrafında dönmektedir. Yuichiro kimsesiz, yetimhane de kalan birkaç çocuktan biridir. Salgın ortaya çıktığından yetimhanede ki çocuklar hariç herkes ölmüştür. Bir gün bir kaç vampir gelerek kendiyle beraber diğer çocukları da alarak kale gibi görünen bir tesise götürür.

Rutinleşen kan testleri ve başka birçok tetkiklerden bıkan Yuichiro bir gün tüm vampirleri yok edecek kadar güçlü olmayı diler. Ve bunu anlattığı tek sırdaşı kendiyle yaşıt olan Mika’nın yaptığı kaçma planını kabul eder. Mikaela Hyakuya yetimhanede Yuichiro’dan önce bulunmuş ve Yuichiro’nun yaşıtında ki tek çocuktur. Diğer çocuklara Yuichiro ile birlikte göz kulak olmakta ve abilik etmektedir. Kaçma planları için çoktan hazırlık yapmaya başlamıştır ve bu hazırlıklar tamamlandığında bunu Yuichiro’ya anlatır.

Kaçmaya çalıştıkları gece oyuna getirilirler ve Yuichiro dışında ki tüm çocuklar hayatını kaybeder. Umutsuzluk içerisinde kaçmayı başaran Yuichiro’yu dışarı da beklemekte olan bir takım insan grubu bulunmaktadır. Zaman geçer ve Yuichiro bu insanlardan oluşan vampir imha takımının bir parçası olur. Burada güçlü silahlarda ustalaşır ve vampirlere karşı savaşmaya başlar. Ama bir gün karşısına vampir olarak tanıdık bir yüz çıkar.

Yuichiro türlü sırların getirdiği sorunlar ile baş etmeye çalışırken aynı zamanda parçası olduğu ve ikinci ailesi olarak gördüğü takımını korumaya çalışmaktadır. İnsanlar tarafından üstünde yapılan deneyler sonucu içinde bulunan bir takım bastırılmış güçler ortaya çıkar.

Karakterler;

Yuichiro Hyakuya  /  Mikaela hyakuya

 

Birçok yan karakterinde bulunduğu seride birden fazla hikaye de işlenmekte. Yan karakterlerin geçmiş trajedileri, hedefleri ve psikolojileri gibi çok yönlü konuları ele alan kurgu bu hayatların kesişimleri ile gelenleri de ele alır.

 

Guren İchinose

Yuichiro’yu kaçtığı zaman gelişini bekleyen ve vampir imha timinin komutanlarından biridir. Hareketleri ve tavırları belirsizdir.

Kuruluşun arkasından bir takım gizli işler yapmaktadır. Yoichiro’yu bulduktan sonra eğitimini üstlenmiştir. Aynı zamanda Yoichiro üstünde bir takım araştırmalar yapmaktadır.

 

Shinoa Hiiragi

Soylu bir aileden gelmektedir. Ablası zamanında Guren ile aynı takımda bulunmuş ve hayatını kaybetmiştir. Ablasının ölümü hayatında olumsuz izler bırakmıştır. Hikayeye Yuichiro’yu okul da gözetleyen gözetmeni olarak girmiş ve daha sonrası aynı takımın bir parçası olmuştur.

 

Yoichi Saotome

Yuichiro ile okulda tanışır ve arkadaşı olmak ister. Salgın zamanı ablası ile saklandıkları eve vampirlerin baskını olmuş ve o gün ablası hayatını kaybetmiştir. Korkak ve çekingen bir mizacı var ancak vampirlerden nefret etmesi ve okula yapılan vampir saldırısında gösterdiği cesaretten takıma alınır.

 

Shihou Kimizuki

Yuichiro gibi seçilenlerden biri. Bir kız kardeşi var ancak salgına yakalandığı için vampir imha birimine girerek tedavisini üstlendi.

 

 

Mitsuba Sanguu 

Shinoa gibi soylu bir aileden gelmektedir. İmparatorluk şeytan ordusunda teğmendir. Ekibe katılan son üyedir.

 

 

 

Karakterler hakkında aklımda kalanlar bu şekilde. İlk animesini izlediğimden tek ısınamadığım karakter sanırım Shinoa’dır. Anime akıcıydı ve izlerken bölümleri genelde ‘bir bölüm daha’ diyerek geçtim. Ancak ilk sezonda bir kaç bölümün baymadığını söylersem de yalan olur..

Mangasına gerek internet üzerinde gerekse kitap halinde ulaşmanız mümkün. Aynı şekilde animesinin de Türkçe çevirisi bulunmakta. Çoğunluğun bildiği bu seriyi kendimce ele alıp, tanıtmak istedim. Umarım yazımdan keyif almışsınızdır.