Webtoondan Uyarlama Animeler

0
685

Belki de birçoğumuz izlediğimiz birçok K-drama’nın bir webtoon uyarlaması olduğunu biliyoruz. Yakın geçmişte popüler bir sektör haline gelen webtoon platformu kapılarını anime sektörüne açmış bulunmakta. Popülerlik kazanmış kemik seriler yavaş yavaş animeye uyarlanmaktadır.

Şimdiler de üç webtoon’un anime uyarlaması bulunmaktadır. Gelin hep birlikte bu yapımları inceleyelim.

Noblesse

Noblesse; Son Jae Ho tarafından kaleme alınan ve Lee Kwang Su tarafından resmedilmiş bir kore manhwa’sıdır. Webtoon toplamda 544 bölümdür. İlk uyarlamasının Şubat 2016 yılında Noblesse:Awakening adıyla stüdyo Production I.G tarafından tek bölümlük film olarak çıkmış ancak Ekim 2020 de Amerikan merkezli yapım şirketi olan Crunchyroll tarafından 13 bölümlük dizisi ile popülerlik kazanmıştır. Yapımlar okuyucular tarafından yetersiz görülse de izleyici kesimin dikkatini çekmiştir.

Konusu; 

820 yıllık uykusundan uyanarak kendisini günümüzde bulan Raizel, kendi türünün Noblesse unvanıyla en güçlü kişisidir. Noblesse; asilzadelerin koruyucusuna, yargıcına yani en saf kana sahip kişiye verilen unvandır. Raizel, halkının bir çeşit ölüm olarak kabul ettiği uykuya girmiş ancak 820 yıl sonunda tekrar uyandırılmıştır. Sudan çıkarılan Raizel’in tabutu bir şekilde açılmış ve Raizel bilmediği farklı bir dünyayla karşılaşmıştır. Yardımcı Frankenstein’ın bir okulda müdürlük yaptığını öğrenir ve oraya yerleşir. Orada bir yandan yeni dünyayı ve bulunduğu çevrenin kuralları öğrenirken diğer yandan tabutuna göz koyanları araştırmaya başlar. Ancak huzur Raizel uyandığı anda bozulmuştur. Amacı dünyaya hükmetmek olan gizli bir örgüt geni değiştirilmiş mutant insanları bulundukları yere göndererek Raizel ve çevresini rahatsız etmeye başlar. Raizel bu zararlardan kurtulmak için kendi gücünü kullanmaya başlar. Peşinde sadece insanların olmadığını ve kendi türü tarafından da hedef alındığını öğrenen Raizel’in 820 yıllık uykusunun ardında ki gerçek ortaya çıkar ve bir asil olarak sorumlulukları tekrar başlar.

Tower Of God

Tower Of God; S.I.U yani Lee Jong Hui tarafından tasarlanan manhwa Nisan 2020 de Telecom Animation Film stüdyosu tarafından 13 bölümlük anime serisine uyarlanmıştır. Seri devam etmekte ve 532 bölümdür.

Konusu; 

Hikaye hayatı boyunca gerçek ışığın olmadığı yeraltında yaşayan ve tek yakını Rachel adında ki kız olan Bam adında bir çocuğu konu alır. Bulundukları yer uçsuz bucaksız sonu belli olmayan bir kaledir ve üç alana ayrılmıştır. İlk katman yerleşim alanıdır ve burası hiç gün ışığı görmez. Yerleşim alanından seçilen kişiler kuleye tırmanmaya hak kazanır ve kulenin tepesine ulaşanların dilekleri yerine getirilir. Rachel, Bam’ı geride bırakarak kuleye tırmanır. Rachel’dan ayrılmayı kabul etmeyen Bam da kuleye çağrılır. Bam Rachel’ı bulma amacıyla kuleye girmeyi kabul eder. Kulenin ikinci katmanında seçilen kişiler eğitim ve türlü sınavlardan geçmektedir. Bu sınavlarda başarı sağlayanlar kuleye tırmanır. Türlü mücadeleler ile karşı karşıya kalan Bam aynı zamanda kendi varlığı hakkında ki gerçeği de öğrenir.

The God Of High School

The God Of High School; Youngje Park tarafından yazılıp çizilen bir manhwa’dır. Temmuz 2020 de stüdyo MAPPA tarafından 13 bölümlük bir anime serisine çevrilmiştir. Devam etmekte olan seri şu an 535 bölümden oluşmaktadır. Anime, webtoon’un ilk 112 bölümünü kapsamaktadır.

Konusu;

Kore de tüm lise öğrencilerini ve en güçlü dövüşçüyü bulma amacı kapsayan G.O.D. adlı bir dövüş turnuvası düzenlenir. Uluslararası olan bu turnuvaya çağrılan Jin Mori de katılır. Daha 17 yaşında olan dedesinden başka bir yakını olmayan Mori dövüşmeyi sever ve kendisine gelen teklifi en güçlü dövüşçüyle dövüşebilmek adına kabul eder. Zamanla garip olayların ortaya çıktığı turnuvanın altında görünenden daha fazla şeyin yattığını öğrenen Mori kendini bu planın içerisinde bulur ve aynı zaman da bu olaylar dedesini de kapsamaktadır. Kayıp dedesini arayan aynı zamanda da turnuvayı kazanarak bilgi edinmeyi amaçlayan Mori her şeyin kilit noktalarından birinin kendisi olduğunu öğrenmektedir.

Bu üç yapım webtoondan bağımsız olarak izlendiğinde beğeniler aldığı ancak okuyucu kesimin webtoonlarını animeye düzgün yansıtamadıklarını savunulan serilerdir. Ve okuyucu kitlesi için kısmen hayal kırıklığı olarak görülmektedir. Şimdilerde kemik tayfanın arasına bir seri daha katılacağı söylentileri yayılmakta.

Bu seri Solo Leveling olup, okuyucu kesimi bir yandan dehşete düşürürken diğer yandan merakla bekletmektedir. Söylentiler kesinlik belirtmeyip, net bir şekilde kabul edilmemiş olsa da yayılmış olup bu konuda eleştiriler paylaşılmıştır. Ancak resmi olarak gündeme getirilen oyununun yakın zaman da piyasaya sürülmesi bekleniyor.