Tanıklar ve Hayatta Kalanlar Itaewon’daki Olayın Nedeni Olarak “Zorla İtmeyi” Gösteriyor

Related Articles

“Dipteki insanlar domino taşları gibi düşmeye başladı…”

İçerik Uyarısı

Bu makale, bazı okuyucuları rahatsız edebilecek görüntüler içermektedir .

Itaewon’da Cadılar Bayramı’nı kutlamak için bölgeyi ziyaret eden  151 kişinin ölümüne neden olan trajik haberlerinin ardından, olay yerindeki birçok tanık ve hayatta kalanlar olayın tek bir “nedenine” işaret ettiler: İtme.

Kalabalığın arttığı Itaewon sokağı.

Yongsan İtfaiye Karakolu ve Yongsan Polis Departmanı basın brifinglerinde olayın ana nedenini doğrulamak için soruşturmaların hala devam ettiğini belirtse de, olay yerinde bulunan bazı tanıkların ve hayatta kalanların çevrimiçi hesapları orada olanları öne sürüyor.   Kitlesel zayiata yol açan şey “insanlar kasıtlı olarak ittiriliyor” .

Bir dizi Instagram hikayesinde YouTuber Seon Yeo Jung  , olayın olduğu geceyi anlattı. Seon, olayların meydana geldiği sokaktan aşağı hareket etmeye çalışan kalabalığın ortasında nasıl olduğunu açıklarken, hareket etmenin kolay olmadığını yazdı – ancak ilk başta, “Sağdan trafiği takip eden insanlarda bir düzen vardı. ” diye ekledi.

Kalabalık yükselmeden dakikalar önce çekilen fotoğraf. | 
Kalabalığın ara sokakta hareket ettiğini gösteren alanın haritası. | Google Haritalar

Bu görüntüleri aldım çünkü o sırada bir vlog çekiyordum. Bu, sağdaki trafiği takip eden insanlarda bir düzen olduğu zamandı. İşler henüz kızışmamıştı, ama yine de bir adım atmak bile benim için son derece zordu.

— Seon Yeo Jung

Seon’a göre, özellikle sokağın tepesindeki insanlar bağırmaya ve itmeye başlayınca, göz açıp kapayıncaya kadar kaotik bir hal aldı.

Arkamda insanlar ‘İTİN! Biz daha güçlüyüz! Bunu kazanabiliriz, haha!’ DEDİLER ve itmeye başlaNdı. Bazılarımız kalabalığı tekrar sağdan trafiğe çekmeye çalışıyorduk ama faydasızdı. Dürüst olmak gerekirse, isteğim dışında itilip kakıldım.

Sonra birdenbire kaos başladı ve herkes bir halat çekme oyunu gibi agresif bir şekilde ileri geri itmeye başladı. İttiren insanların saf gücünü hissetmeye başlamam çok uzun sürmedi. Görüşüm solmaya başladı.

Yanımda olan arkadaşım benden daha güçlü. Bu yüzden bENİ KOLLADILAR ve güce dayanmama yardım ettiler. Arkadaşımla birlikte olmasaydım, kesinlikle düşerdim.

— Seon Yeo Jung

Bir Twitter kullanıcısı @jkaesthet1c, ara sokakta mahsur kalma deneyimini de anlattı.

 

Bugün neredeyse ölüyordum. Kalabalık bir HAREKETLENME oldu. Olanları açıklayabilirim çünkü ben de orada eziliyordum. Itaewon’daki dik kulüp sokağının tepesindeki insanlar itmeye başladı. İlk başta herkes trafiği sağdan OLACAK ŞEKİLDE tutmaya çalışıyordu. Ama zamanla, herkes temelde birbirine bakIP, her yöne hareket etmeye çalışMAYA BAŞLADI. Tepedekiler itmeye başlayınca alttakiler domino taşları gibi düşmeye başladı.

Yakındaki binaların avlularında bulunan bazı insanlar video çekip gülüyorlardı. Tepedekiler, alttakilerin düştüğünü fark etmemiş gibi görünüyordu. Zorlamaya devam ettiler. En dipte değildim  – Waikiki  adında bir barın önünde sıkışıp kaldım.

— @ jkaesthet1c/Twitter

“Waikiki adlı bir barın önünde sıkışıp kalmış” olan @jkaesthet1c,  sokağın tepesindeki kalabalığın, sokağın dibindeki kalabalığın ezildiğini anlamadığını ve itmeye devam ettiğini, bunun durumu daha da kötüleştirdiğini açıkladı.

@jkaesthet1c/Twitter

Olayı haber yapmak için olay yerine gelen Kore basınıyla yapılan röportajlarda, daha fazla tanık ve hayatta kalan kişi  “Agresif itme” olduğunu iddia etti.

31 yaşındaki kazazede Jeon ,“Hamilton Oteli’nin arkasındaki sokakta yürüyorduk ve birileri aniden bizi itmeye başladı” dedi . Jeon’un ne olduğuna dair anlayışına göre, insanlar itmenin gücüne karşı koymaya çalışırken ezildiler.

Hayatta kalan 20 yaşındaki  Choi de şunları  söyledi: “İnsanların ‘Bir! İki!’ İttir! dediklerini duyabiliyorduk.” Choi, bölgedeki diğer tüm yollar da kalabalıkla dolu olduğundan yer olmadığını ve insanların  bir süre “üst üste yığılmış” kaldığını belirtti .

Kalabalığa ilk müdahale olay yerine gelen ekipler, ezilen yaralılara yardım etmeye çalışıyor. 

Tanıkların ve hayatta kalanların tüyler ürpertici olayla ilgili çok sayıda raporun ardından Koreliler, itmeyi başlatan kalabalığa karşı öfkelerini ifade etmek için sosyal medya platformlarına ve çevrimiçi topluluklara yöneldi. Bazıları, bu “kışkırtıcıların” bölgeyi çevreleyen güvenlik kameralarından alınan görüntüler aracılığıyla tespit edilmesini ve “kitlesel cinayetten” sorumlu tutulmalarını  talep ediyor…

Kaynak: Koreaboo

More on this topic

Comments

Advertismentspot_img

Popular stories