SWEET HOME

0
392

Sweet Home… Belki birçoğumuzun hayatına iki yıl önce, tarihler 2020 yılında gezindiği sırada Netflix dizisi ile girerek somutluk kazanan iki kelime. Yönetmenliğinin Lee Eung-Bok ’un yaptığı, oyuncu kadrosunda; Song Kang, Lee Doo Hyun, Lee Si Young, Go Min Si gibi güçlü isimlerin yer aldığı bir yapıt. Peki, bu yapıtın altyapısını oluşturan zeminden kaçımızın haberi var?

 

 

Çıktığı ilk bölümden gündem olan ve kendine sağlam izleyici kitlesi toplayan Sweet Home, bir zamanlar yalnızca gerilim sever webtoon okuyucularının gözdesiydi. Sweet Home; yazarı Kim Carnby tarafından kaleme alınmış, Hwang Young Chan tarafından resimlenmiştir. Dizi her ne kadar esinlendiği ana kurguya odaklansa da webtoon’dan bağımsız olarak bir yol izlemiş, benzerlikleri olduğu kadar farklılıklarıyla da konuyu ele almıştır. Gelin hep birlikte bu ayrıcalıkları inceleyelim.

 

Dikkat! Bu yazı kurguyu bir bütün olarak ele almış olup, yer yer spoiler içermektedir. İzlemeyenleriniz veya okumayanlarınız varsa uyarı alanını dikkate almalı ve olası hevesinizi kaçıracak spoi alanından uzaklaşmalısınız. Şimdiden keyifli okumalar dilerim.

Öncelikle özet geçecek olursak; hikaye bir lise öğrencisi olan Cha Hyun Su’nun bakış açısından, belli bir alana sıkışmış bir grup insanın etrafında dönmektedir. Cha Hyun Su bir yıl kadar önce annesini, babasını ve kız kardeşini bir trafik kazasında kaybetmiştir. Okuldan ayrılmış, yeni bir apartmana taşınan Hyun Su kendisini hayattan soyutlamış, bir beklentisi olmayan içine kapanık bir gençtir. Ayrıca geçmişte yaşadığı bir takım sorunlar ve ailesini kaybetmesinin sonucu olarak intihara meyillidir. Bir gün uyandığında Hyun Su etrafında ki her şeyin tepetaklak olduğu, insanların kontrolsüzce canavarlara dönüştüğü bir dünyaya gözlerini açar. Bu dünya kendisinden çok da uzakta olmayan tehlikelerle doludur. Bulunduğu apartmana sıkışıp kalan Hyun Su oluşan zaman sıkıntısı, açlık ve susuzluk gibi etmenlerin baş gösterdiği zorluklarla karşı karşıya kalarak tehlikenin içine çekilmiştir. Daha önce hiç tanımadığı bir grup apartman sakinleri ile canavarlarla mücadele eden Hyun Su, kaybetmeye hazırlandığı hayatı adına savaşmaya başlamıştır.

Bu alandan sonrası konu bütünlüğü adına spoilere yer vermektedir.

Gerek dizi de gerekse webtoon da insanların canavara dönüşüm nedeni net bir şekilde belirtilmemekle birlikte bir takım semptomlar ortaya çıkmaktadır. Bu semptomlar birçok gerilim ve bilim kurgu serilerinde de karşımıza çıkan kısmen aşina olduğumuz burun kanaması, halüsinasyon, şiddetli açlık ve gözlerde sklerayı da kaplayarak kararma durumudur. Bu durum Cha Hyun Su’yu da sarmış ancak diğerlerinin aksine canavar dönmemiş ve kendini kaybetmemiştir. Bu durumda ana karaktere farklı bir açı kazandırmıştır.

Webtoon’dan karakterlere aşina olan kitle Cha Hyun Su’yu dizide aşırı pasif bulmuştur. Dizide sorgusuz sualsiz her denileni yapan Hyun Su webtoon da birçok fikri ortaya atan ve dizide ki karakterinin aksine sözünü esirgemeyen bir yapıya sahipti. Öte yandan dizi de webtoonda ki birçok karakterin hayat yapılarının değişmesi de bir diğer göze çarpan farklılıklardandı. Dizi de üvey kardeş olarak ele alınan Lee Eun Hyeok ve Lee Eun Yu webtoon da genç yaşta ebeveynlerini kaybeden ve yetimhaneden birlikte ayrılan öz kardeşlerdi. Bunun yanında Eun Hyeok bir lise öğrencisi ve fanatik bir oyun severdi. Gangster görünümlü Pyeong Sang Wook da webtoon da eski bir polis memuru idi. Bunun dışında da diğer karakterlerde de net farklılıklar yer almaktadır. Ve böylece yeni karakterler de ortaya çıkmıştır. Dizi birçok hayatı konuya dahil ederek dram alanında da kendine yer edinmiştir. Webtoon da ki durgun havayı dizi gerilimin şiddetini arttırarak dram ile de olay örgüsünü harmanlamıştır.

Finalinde kimisini üzen kimisinin beklentilerini karşılayan webtoon’un aksine on bölümden oluşan dizi sezon finalinin getirdiği devam edecek hissiyatı ile izleyici kitlesine bir sonraki sezon mesajını iletmektedir. Seriye hakim olan kitle dizinin bir sonra ki sezonunun tamamen bağımsızlığını ilan edeceği kanaatinde.

Dizinin değinmediği ve gidişatına bakılarak da değinmeyeceği, webtoonda da net bir şekilde dile getirilmeyen bir konuya gelirsek o da şüphesiz insanların durduk yere neden canavarlaştığıdır. Birçok kişiyi merakta bırakan bu durum lanet olarak tanımlanmış olmasına rağmen webtoonda ki belli başlı açıklamalar kendimce bir çıkarım yapmama neden olmuştur. İnsanlar canavarlaşmadan önce yaşadıkları evrelerde dikkat çekici bir nokta bulunmaktadır. Bu da insanların halüsinasyon görmeleri sırasında kendilerinin kendilerine yönelttikleri bir soru olması. Arzun ne? Bu soru kişinin bilinçaltında ki benliği ile münakaşa etmesine ve çoğunlukla kendi arzularında boğulmasına neden olmaktadır. Bu da canavarlaşmaya götürmektedir. Peki bu soru kim tarafından sorulmaktadır? Hyun Su’dan da bildiğimiz gibi halüsinasyonlar kişinin görmeyi istediği yada özlemini duyduğu şeyleri yansıtmaktadır. Hiçbir beklentisi olmaması Hyun Su’nun bu yanıltıdan uyanmasını sağlayan en büyük etmendir. Kendi düşüncelerim arasından şöyle bir tahmin doğdu. Kurguda insan dediğimiz yani arzularla dolup taşan şey nefis, ama hiçbir isteği olmayan ve soruları ok gibi kullanan şey saflığın temsili ruh olabilir miydi? Belki de bizim canavar dediğimiz şeyler arzuların aldığı şekillerdi. Ve bundan kurtulan ruh tekrar şekilleniyordu.

Böyle bir gerilim serisini bu denli anlamlı kılmak.. Yazarın oluşturduğu bu psikolojik gerilim serisinin bir kez daha ne kadar derin olduğunu hissettirdi.