Nedir Bu “Kris Wu” Olayı? (+18)

0
412

Not: Olaylar üstü kapalı (sansürle) anlatılmaya çalışılmıştır. Yine de yaşınız küçükse okumanız tavsiye edilmez.

Kris Wu Kimdir?

Kris Wu, 6 Kasım 1990 tarihinde Çin’de dünyaya geldi.  Doğum adı Li Jiaheng’tır. 10 yaşındayken annesi ile Kanada’ya taşındılar. 2005 yılında 15 yaşındayken Çin’e geri döndü. 16 yaşındayken Kanada’da S.M. Entertainment’in global seçmelerine girdi. Seçmeleri kazanınca aynı yıl SM’de staj yapabilmek için Güney Kore’ye taşındı.

2014 yılında Madame Tussauds Şangay’de balmumu heykeli bulunan en genç sanatçı oldu.

Kris Wu, 2014 yılında Çin’e dönmüştü. Filmlerde ve dizilerde de rol alan şarkıcı, birçok ünlü markanın yüzü olmuştu. 2021 yılında, 18 yaşındaki bir Çinli öğrenci, Kris Wu’yu kendisini ve aralarında 18 yaşından küçük olanların da bulunduğu diğer genç kızları onunla c*nsel ilişkiye girmeleri için kandırmakla suçlamıştı. Söz konusu öğrenci, Kris Wu’nun kendisini alkolle kandırarak c*nsel ilişkiye girmeye zorladığı zaman 17 yaşında olduğunu belirtmişti. Ünlü şarkıcı, 2021’in temmuz ayı sonunda gözaltına alınmış, Chaoyang savcılığının yaptığı incelemenin ardından ağustos ayında t*cav*z zanlısı olarak tutuklanmıştı.

Çin’de t*cav*z suçlamasından 1 yıldır tutuklu bulunan Kanada vatandaşı pop yıldızı Kris Wu’nun yargılandığı davada karar çıktı. Başkent Pekin’in Chaoyang semtindeki halk mahkemesi, 32 yaşındaki Kris Wu’nun t*cav*z dahil farklı suçtan toplam 13 yıl hapis cezasına çarptırdı. Mahkemeden yapılan açıklamada, yürütülen soruşturmanın Çin doğumlu olan ve ülkede Wu Yifan adıyla bilinen şarkıcının 2020 yılının Kasım ve Aralık aylarında 3 kadına t*cav*z ettiğini gösterdiği belirtilerek, “Wu Yifan evinde 3 kadının sarhoş olmasından yararlandı” denildi. Kris Wu’ya ayrıca 2018 yılının Temmuz ayında evine z*na amacıyla parti düzenlemek suçundan da ceza verildiği kaydedildi. Mahkeme, Kris Wu’nun sınır dışı edileceğini aktardı. Wu Yifan ayrıca kişisel gelirini gizleme suçu ve vergi kaçırmayla ilişkili suçlamalar nedeniyle 600 milyon yuan (yaklaşık 84 milyon dolar) para cezasına çarptırıldı.

2 Şubat 2023’te Çin medyası, Kris’e karşı başka iddialarda bulunan bir netizenin haberini yaptı. Netizen, Çin sosyal medya sitesi Weibo’da  Kris’in frengi olduğu kesinşeklinde bir  paylaşımda bulundu. Raporlara göre, Kris’in ailesi onun davranışlarından haberdardı. 

Frengi* C*nsel yolla bulaşan bir hastalık. Ciddi bir hastalıktır.

Kendi Düşüncelerim

Bir insanın ailesi yaptıklarından davranışlarından nasıl haberdar olup elini kolunu bağlayabiliyor? Bunlar normal değil. Normal davranışta değil. Çok ciddi suçlar. Kaç kişinin hayatını mahvetmiş. O insanlar hayatlarına devam edemediler…

Umarım hak ettiği cezayı fazlasıyla alır.

Bu olaya yer vermemin nedeni. Uzakdoğu ülkelerinin pembe dünyasına kapılmamanız için bir örnekti. Daha bunun gibi olaylar çok var. Medyaya bile yansımayan duymadıklarımız.

Demem o ki. Herkes saf temiz değil.