Nedir Bu “Kim Garam” Skandalı?

0
403

Grubun konsept fotoğrafları yayınlandıktan sonra Kim Garam hakkında zorbalık iddiaları ortaya atıldı. Ancak Hybe, Source Music’in Twitter hesabından bir açıklama yayınlayarak suçlamaları kesinlikle reddetti ve yasal işlem başlatacaklarını söyledi.

2 Mayıs’ta ilk performanslarıyla çıkış yaptı. Ama şiddet iddialarında sular durulmuyordu. Çevrimiçi topluluklarda artık sadece zorbalık değil tehdit ve taciz iddiaları da konuşuluyordu.

Kim Garam’ın bir fancam videosunun altında bir kurban yorum bıraktı.

“Dava edilmekten korktuğum için bir şey söyleyemedim. Gönderi atmadım ama söyleyecek bir şey olmadığından değil. En azından Kyungjin ortaokulundaki öğrencilerin hepsi senin ne kadar zeki bir pislik olduğunu biliyor. Korkudan okula gidememe neden olan bir idol olarak çıkış yaptıktan sonra ne kadar mutlu olduğunu düşündüğümde sinirden deliriyorum..”

Tabi bu iddialar netizenleri ikiye böldü. Bir kesim kanıtsız dolaşan bu yazılı suçlamaların bir şey ifade etmediğini söylerken diğer kesim Hybe’yi zorbalığı örtmeye çalışmak suçlamasıyla ateş altına aldı.

*Zorbalığa uğrayan kişi burada X olarak belirtilmiştir.

Kim Garam

Zorbalık

X, Kim Garam’dan ve arkadaşlarından grupça zorbalık gördüğünü hatta bunun için şiddet komitesi kurulduğunu ve Garam ve arkadaşlarının ceza aldığını söylüyor. Onlar yüzünden okuldan tranferini istediğini hatta olaylar durulmadığı için intihara kadar sürüklendiğini iddia ediyor.

Aynı zamanda zorbalığa uğrayan tek kişinin kendi olmadığını başka kurbanlarında olduğunu ekliyor. X’e, Hybe dava açıyor işte “yaş iftira” diyerek.

Hybe tarafının söylemleride şu şekilde;

Asıl zorba ve tacizci kendini kurban olarak gösteren X’dir. Garam sözlü ve fiziksel şiddeti gösterdi çünkü X, bir arkadaşlarının kıyafetini değiştirirken resimleri çekmiş ve bu kişiyle eğlenmiş. Garam ve arkadaşlarıda X’e yaptığının yanlış olduğunu söylerken olaylar uzuyor ve sözlü, fiziksel şiddete kadar gidiyor.

Milli Eğitim Açıklaması

Bakanlıkta çalışan bir kişi okulda bir şiddet komitesinin kurulduğunu, Kim Garam ve arkadaşının ceza aldığını doğruladı.

Ancak Hybe’nin dile getirdiği gibi X’in yaptığı kötü davranışlardan hiç bahsetmedi.

Hybe Savunması

Hybe ise konuyla ilgili şunları söyledi. X, Kim Garam’ın arkadışının fotoğraflarını çektiği için pişman oldu ve özür diledi. Bu yüzden okulda şiddet komitesi kurulmadı. Ama sonra X, Kim Garam ve arkadaşlarının kendisine şiddet uyguladığını söyleyerek şiddet komitesinin kurulmasını istedi.

X komite sonuçlanmadan gönüllü bir şekilde transfer oldu.

Anneside aslında Garam’ın aslında bunları neden yaptığını biliyor olduğu ama Kim Garam’ın aldığı cezanın onun için iyi olabileceğini düşündü bu yüzden cezanın iptali için başvuruda bulunmadı ama şimdi çok pişman cezayı iptal ettirmediği için pişman olduğu söylenmekteki. (Hangi anne böyle bir şeye izin verip düşünür)

20 Mayıs’ta Hybe Kim Garam’ın programlarına ara vereceğini duyurdu.

İnsanların yoğun tepkisine karşı koyamayan Hybe Kim Garam’ı gruptan attı.

Benim Düşüncelerim

Bu aralar bu tarz olaylar çok patlak vermekte. Yoğun araştırmalarımla iki sonucu vardım. Le Sserafim’in daha popüler olabilmesi için yapıldı ya da Kim Garam aslında bir grupla değil de solo olarak çıkış yapacaktı.

Eğer Kim Garam geri dönseydi eğer. Muhtemelen Hybe’nin hisseleri bir bir düşerdi. Ayrıca Kim Garam şarkılarda dahil olsa bile Fan buluşmalarında o tarz buluşmalarda olamazdı. Koreli netizelerin çok zorba olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz. Kim Garam için değil grup içinde büyük sıkıntılar patlak verirdi.

Ben ayrıca Kim Garam’ın Sakura ile yaptığı konuşma.

Bu. Zaten ben kendisine burada soğmuştum. Hiç hoş bir hareket değildi.

Sizin bu konuda düşünceleriniz neler? Kim Garam grupla devam etmeli miydi?