Film: 10 Things I Hate About You

0
279

Film: 10 Things I Hate About You

Türü: Komedi, Drama, Romantik
Yapım Yılı: 
1999
İzleyebileceğiniz Platformlar:
Disney Plus
Imdb:
 7.3
Ülke: 
Amerika
Süre: 
1 saat 37 dakika
Yaş sınırı: 13+


Konusu: Bianca, okuduğu üniversitede herkesi kendine hayran bırakan güzeller güzeli bir kızdır. Ablası ise sürüp giden tüm hayatı boyunca nedense erkeklere hiç ilgi duymamıştır. Bianca’nın yaşamı da ablasının bu çekinik tercihleri tarafından şekillendirilmektedir. Zira ailevi kuralları vardır. Bu kurallara göre iki kardeşin aynı anda sevgilisi olmadığı sürece, kimsenin sevgilisi olmayacaktır. Bianca bu durumun içerisinde kendisine yarar sağlayabilecek planlar yapmaya koyulur.


Kendi Yorumum: Film, birbirine zıt iki kardeşin okulve olamayan aşk hayatlarını anlatıyor. Babaları sevgili yapmalarını yasaklıyor fakat Bianca’nın ısrarlarına dayanamayıp kuralı değiştiriyor. Yeni kural ise, Bianca’nın ablası Kat’in ne zaman bir sevgilisi olursa onun da sevgilisi olacak. Bu kuralı koymasının sebebi Kat’in okulda herhangi birisine karşı hiçbir romantik ilişki beslememesidir. Hatta kendisine erkek düşmanı bile diyebiliriz. Okuldaki herkes Kat’i gıcık buluyor, kendisi de böyle davranıyor zaten. Kimsenin aldığı kararlara karışmasına izin vermiyor. Bianca ise ablasının tam tersi okulda sevilen kız. O da diğer herkes gibi ablasına bazı sebeplerden dolayı gıcık oluyor. Ve babalarının koyduğu bu kural nedeniyle bir plan yapmaya başlıyor. Gerçi bunu bizzat kendisi yapmıyor. Filmi izleyince anlayacaksınız. Bu planlardan romantik bir ilişki doğuyor.


Gelelim filmin güzel ve kötü yanlarına.

Filmin güzel yanı sizi sıkmaması. Konu her ne kadar klişe olursa olsun izlerken eğleniyorsunuz. Kızın kişiliği beni biraz sinir etse de yer yer etkiledi. Ayrıca kendini kimseye ezdirmemesi hoşuma gitti.
Filmin kötü yanları, Bianca’nın ablasına hakaret etmesi sevmediğim yerlerden birisi. Yani ablasını her ne kadar gıcık bulursa bulsun ona kaba sözler söylemeye hakkı yok bence. İkincisi ise, filmin eksik olduğu. Sanki birçok olay daha yaşanacakmış gibi hissettim. Film biraz daha uzun sürebilirdi bence. Yine de romantik komedi bir gençlik filmi arıyorsanız bunu izlemenizi tavsiye ederim.


Oyuncular:

Julia Stiles (Kat Stratford)
Heath Ledger (Patrick Verona)
Joseph Gordon-Levitt (Cameron James)
Larisa Oleynik (Bianca Stratford)