Dizi: The Sandman

0
339

Dizi: The Sandman 

Türü: Bilim kurgu, dram, fantastık, gizem, korku
Yapım Yılı: 2022
Platform: Netflix
Bölüm: 10 bölüm + 1 ek bölüm
Imdb: 8.1
Ülke: Amerika
Süre: 50 dakika


Konusu: Özel güçlere sahip olan düşler kralı, bir asırdan fazla tutsak kalıyor ve yokluğunun neden olduğu felaketleri düzeltmek için farklı dünyalar ve zamanlar arasında yolculuk yapmaya başlıyor.


Kendi Yorumum: Sandman, Neil Gaiman tarafından yazılan ve DC comics tarafından yayımlanan bir çizgi roman serisinden uyarlanmış bir dizi. Dizilerin orijinal yapıtlarından farklı olması artık bilinen bir gerçek haline geldi. Ne yazık ki bu dizi de bu durumdan nasibini almış. Çizgi romanı okumadım ama oradan buradan duyduklarım kadarıyla karakterlerin cinsiyetleriyle oynanmış… Bunu bir kenara bırakıp dizinin beğendiğim ve beğenmediğim kısmına geçelim.


Animasyonlar dizinin beğendiğim yanlarından birisi. Netflix animasyona epey bütçe ayırmış. Ayrıca çizgi romandaki ana karakterin karamsar ve karanlık havasını, oyuncunun çok iyi aktardığını düşünüyorum. Diğer beğendiğim kısım ise konunun cezbedici ve farklı olması. Günümüzde aynı konulu dizilerden veya filmlerden az da olsa usandık, değil mi? Bu dizide ise düşlerin insanlar üzerindeki etkisinin ne kadar fazla olduğunu, düşlerimizin aslında hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldiğini, iyisiyle kötüsüyle onları kabullenmemiz gerektiğini anlatıyor. Aslında dizide çok derin mesajlar var sadece anlamak lazım.

Beğenmediğim kısımlardan birisi Netflix’in altın kanunları… Dizide eşcinsellik çok fazla yer alıyor ve kadın erkek ilişkisi neredeyse yok denecek kadar az. Artık çok abartıldığını düşünüyorum. Bir diğeri ise, ana karakter Morpheus’un dizinin ilerleyen kısımlarında yan karaktere dönüşmesi. Ayrıca biraz daha aksiyon sahnesi olsaydı çok iyi olurdu, dizinin ortalarında sıkılmaya başlıyorsunuz. Beni birçok açıdan hayal kırıklığına uğrattı… Diziden çok büyük bir beklentim olduğu için bu kadar yerdim, affola. Yine de diziyi izlemenizi tavsiye ederim, bu saydıklarım dışında gayet iyi bir yapım.

Diziyi izlediyseniz yorumlarınızı paylaşabilirsiniz.