Bu Yıl 10 Yaşına Giren 10 K-Drama

0
163

Zamansız bir çekiciliğe ve tekrar tekrar ziyaret edilecek yüksek bir hatırlama değerine sahip bazı diziler vardır. Klasik zengin oğlan/fakir kız aşk hikayesinden, bir uzaylı ve bir süperstar arasındaki dünya dışı bir aşka ya da bir kraliçenin önderliğindeki bazı hanedan entrikalarına kadar, bu hikayeler bizi yıllarca eğlendirdi. İşte bu yıl 10. yılını dolduran 10 diziye bir bakış!

“The Heirs”

Bir lise öğrencisi olan Cha Eun Sang (Park Shin Hye), kaçan kız kardeşinin izini sürmek için Amerika Birleşik Devletleri’ne gelir. Ağabeyi Won’un (Choi Jin Hyuk) isteği üzerine evden uzakta yaşayan yalnız ve zengin bir çocuk olan Kim Tan (Lee Min Ho) ile tanışır. Eun Sang ile tanışmak, Kim Tan’a uçması için kanatlar verir ve cesaretini toplayıp  Seul’deki evine döner.

Tesadüfler devreye girdikten sonra Eun Sang, Kim Tan da dahil olmak üzere yalnızca zengin ve ünlü çocukların gittiği seçkin bir özel okula gitme fırsatı yakalar. Kim Tan’ı şaşırtacak şekilde ilgisini çeken bu kız da evinde yaşamaya başlar. Eun Sang, Kim ailesinin yardımcısının kızıdır. Ancak Kim Tan niyetini netleştirip Eun Sang’ı kazanmak umuduyla peşine düşerken, Eun Sang onu kendinden uzak tutmaya çalışır. Bir de Kim Tan’ın en iyi arkadaşından çılgın düşmanına dönüşen Choi Young Do (Kim Woo Bin) var ve o da Eun Sang’a aşık oluyor. Atışmalar, şakalaşmalar ve lise entrikaları arasında, iki başrol oyuncusu arasında hassas bir aşk hikayesi ortaya çıkıyor.

Şimdiye kadar “The Heirs” popülerlik listelerinde yüksek puan aldı ve izleyicilerle iyi bağlantı kurdu. Klasik zengin oğlan/fakir kız kinayesine rağmen drama, çocukların ve onların hayatlarının bile bir mal varlığı olarak görüldüğü yüksek sosyetede yaşamanın yüksek risklerini hatırlatıcı bir şekilde ortaya çıkardı. Bir tarafta kendinden emin olmayan ama sonunda kendine gelip sevecen olan Kim Tan olarak Lee Min Ho varken diğer tarafta özünde kötü adam olan ama büyüleyici altın bir kalbe sahip olan Choi Young Do olarak Kim Woo Bin. Genel olarak eğlenceli ve ilgi çekici bir dizi.

“My Love From the Star”

İyi bir hikayeyi kim sevmez? Özellikle de bir film yıldızı, yıldızlardan inen bir adam tarafından kelimenin tam anlamıyla ayaklarını yerden kestiğinde? Do Min Joon (Kim Soo Hyun), dünyada geçici olarak yaşayan 400 yaşında bir adamdır. Bir uzaylı olabilir ancak karşılaşmış olabileceğiniz herhangi bir insandan çok daha muhteşem görünüyor. Yaşlanmayan ve sonsuza kadar genç olan Min Joon kendi halinde yalnızlığının tadını çıkarır ve gezegenine dönmek için yüzyıllardır sabırla beklemiştir. Huysuz bir süperstar olan Cheon Song Yi’nin (Jun Ji Hyun) ara sıra öfke nöbetleri geçirmesi ve ani krizleriyle bilinir. Kendini, aynı zamanda çatı katı yan komşusu olan Min Joon’un verdiği bir üniversite dersine girerken bulduğunda, kıvılcımlar uçuşur. Büyük ölçüde Song Yi yüzünden olan ilk çekişmeden sonra Min Joon çekincelerine rağmen kendisini ona doğru çekilirken bulur.

“My Love From the Star”, K-drama hayranları arasında hâlâ en sevilenlerden biri olmaya devam ediyor. İster insanları uzakta tutan Min Joon’un modern dünyaya duyduğu rahatsızlık olsun ya da yalnızlığından kurtulmak için kutularca kızarmış tavuk yemekte ve kutularca bira içmekte teselli bulan Song Yi olsun, her iki karakter de sevecen bir şekilde tuhaf. Ve Kim Soo Hyun ile Jun Ji Hyun arasındaki hararetli kimya, hayranlara ekranlarda unutulmaz anlar yaşattı.

“Reply 1994”

Birinci nesil K-pop grubu Seo Taiji and the Boys’un yükselişi ve Kore Basketbol Ligi’nin doğuşu olan 1994’e gidiyoruz. Ailesi üniversite öğrencilerinin kaldığı bir pansiyon işleten Sung Na Jung (Go Ara) ile tanışıyoruz. Ancak dikkatler bir tıp öğrencisi olan Trash (Jung Woo) ve yıldız bir beyzbol oyuncusu olan Chil Bong’un (Yoo Yeon Seok) üzerindedir. Na Jung onu bir arkadaş olarak gören Trash’e aşıktır, kızlar arasında popüler olan Chil Bong’un ise kalbinde Na Jung için bir aşk ateşi yanmaktadır. Üçü, arkadaşlığın daha fazla bir şeye dönüştüğü bu garip anlar arasında gidip gelir.

İzleyiciler hiçbir zaman zamanlarını ve enerjilerini bu dizideki gibi bir aşk üçgenine yatırmamışlardı. “Reply 1994” çağrıştırıcı hikaye anlatımı, karakter akışı ve performanslarıyla, değerli anılar olarak kalmaya devam eden harika yıllara bir övgü niteliğindedir.

“Good Doctor”

Park Shi On (Joo Won) bir çocuk cerrahıdır. Aynı zamanda duygusal gelişimi bir çocuğunki gibi olmasına rağmen, parlak bir hafızası ve uzamsal becerileri olan otistik bir dahidir. Güçlü sezgi duygusunu hissetmekten çok düşünmek için kullanma eğiliminde olduğu için, hastanede akranları ve hastaları tarafından güvenilmez ve robotik olmakla alay edilir. Park Shi On mükemmel olmaktan çok uzaktır ve hatalar yapmasına rağmen doğru ve güvenilir bir cerrah olmayı öğrenir.

Dizi vaaz vermeyip ince mizah kullanarak uygun yerlerde izleyicilere mesajlar veriyor. Joo Won’un hassas Shi On tasviri kalıcı bir etki yaratıyor. Ek olarak onunla Cha Yoon Seo’yu oynayan Moon Chae Won arasındaki romantizm, yüzünüzü gülümsetecek. Dizinin dinamik teması, aynı adı taşıyan popüler bir ABD uyarlaması ile bir yeniden yapımı bile ortaya çıkardı!

“Empress Ki”

Kraliyet hikayeleri ve efsaneleri özellikle hanedan savaşları, saray entrikaları ve talihsiz aşk hikayelerinin tümünü dramatik ve ilgi çekici olarak anlattığından popüler kültürde sıklıkla yeniden yorumlanmıştır. “Empress Ki”de Ha Ji Won, İmparator Togon Temur (Ji Chang Wook) ile evli olduğu için unvan alan karakteri canlandırıyor. Dizi, kraliyet sarayında dikkate alınması gereken bir güç olmak için saray hizmetçisi rütbesinden yükselen kötü şöhretli İmparatoriçe Ki’nin hayatı ve zamanlarının kurgulanmış bir anlatımıdır. Bir de ilk aşkı Goryeo Kralı Chunghye olan, asla unutmadığı ama onunla bir geleceğinin olmadığını bildiği Wang Yoo (Joo Jin Mo) ile ilişkisi vardır.

Dizideki ilişkiler sinematik olarak yeniden anlatılmış olsa da, gerçek tarihsel figürlere dayanmaktadır. Güç sistemine meydan okuyan İmparatoriçe Ki, tarihin sayfalarında sık sık manipülatif ve güce aç biri olarak anılır. Yuan birlikleriyle Goryeo’yu işgal ettikten sonra, kendi ülkesini işgal ettiği için hain olarak etiketlendi ve tarihte inişli çıkışlı bir karakter olarak kaldı.

“Secret Love”

Bu dizi, intikam peşinde koşan bir adam ile işlemediği bir suç için haksız yere suçlanan bir kadın arasındaki çalkantılı aşk hikayesini anlatıyor. Zengin ve yakışıklı bir adam olan Jo Min Hyuk (Ji Sung), kız arkadaşının trajik ölümünden sonra boşluk içinde yaşamaktadır. Öte yandan Kang Yoo Jung (Hwang Jung Eum), erkek arkadaşının suçunu üstlendikten sonra hapse girer. Ancak erkek arkadaşı ona ihanet ederek başka bir kadınla evlenir. Yoo Jung, hapis cezasından sonra hayatını düzene sokmaya çalışsa da, hayatını geri kazanma yolundaki en büyük engelin Min Hyuk olduğunu fark eder. Min Hyuk, onu acısının nedeni olarak görüyor ve onun için işleri zorlaştırmak için elinden geleni yapıyor. Ancak çekincelerine rağmen Min Hyuk, Yoo Jung’a aşık olduğunu fark eder ve ikisi, geçmişteki ilişkilerinden bazı acı gerçekleri keşfeder.

“Secret Love”, gergin bir şekilde sürükleyici bir hikaye ile kesinlikle bir hız treni gibidir. Dizi boyunca azalmayan ivme izleyiciyi kendine bağlıyor. Ji Sung ve Hwang Jung Eum arasındaki aşikar kimya yakıcıdır, bir aldatma ağına dolanmış bu ikili kendilerini tutkulu ve tehlikeli bir aşkın içinde bulurlar.

“That Winter, The Wind Blows”

Alışılmadık bir hikayeye öncülük eden “That Winter, The Wind Blows”, bir varis ve bir dolandırıcı arasındaki yasak bir aşk hikayesidir. Oh Young (Song Hye Kyo) görme engellidir ve çaresizce kardeşi Oh Soo’yu arar, ancak onun yerine bir sahtekarla tanışır. Söz konusu adam, ölmüş en iyi arkadaşı Oh Soo’nun kimliğini almaya karar veren ve karmaşık Oh ailesinin hayatlarını manipüle etmeyi başaran, borca batmış bir dolandırıcıdır (Jo In Sung). Ama hesapçı Oh Soo’nun öngöremediği bir şey olur, etrafındaki herkesten bıkmış sessiz ve umutsuz Oh Young’a doğru çekilir. Oh Soo, Oh Young’un gözü olmaya karar verir ve onu entrikacı nişanlısından ve geniş ailesinden korur.

“That Winter, The Wind Blows” sizin beklediğiniz o mükemmel romantik diziler gibi değil. Yavaş, hüzünlü ve hatta yer yer melankolik. Karakterler de mükemmel değil – kusurlular ve sorunlarıyla ilgileniyorlar. Güvensiz ve kimsesiz Oh Young rolündeki Song Hye Kyo, ölçülü bir performans sergiliyor. Ve Jo In Sung, nihai intikamın, sonuçları ne olursa olsun gerçeği söylemek olduğunu anlayan bir dolandırıcı olarak etkiliyor.

“Master’s Sun”

Tae Gong Shil (Gong Hyo Jin), hayaletlerle birçok esrarengiz karşılaşması sayesinde geceleri zar zor uyuyan biridir. Gong Shil, kendisinden kendileri için bir şeyler yapmasını isteyen ölülerin ruhları tarafından sürekli ziyaret edilir. Ancak onun zırhı gibi görünen tek kişi, büyük bir mağazanın zengin sahibi Joo Joong Won’dur (So Ji Sub). Gong Shil, ona her yaklaştığında ölüleri görmediğini keşfeder. İkisi, özellikle Joong Won’un yapışkan Gong Shil’den bıktığı düşünüldüğünde kötü bir başlangıç ​​yaptı ancak durumlarının saçmalığına rağmen bir şekilde birbirlerine aşık oldular.

Gong Hyo Jin ve So Ji Sub gibi iki yıldızların yıldızı olduğunda, biraz kavurucu kimya bekleyebilirsiniz. Ji Sub, Joo Joong Won rolünde özellikle garip Gong Shil’e karşı ilk çekinceleri söz konusu olduğunda biraz gürültülü. Ama aşık olduğunda, sadece sevdiği kadına bakan bir adama dönüşüyor. Ve Gong Hyo Jin, oyunculuk hünerini bir kez daha ortaya koyuyor. Dizideki bazı hikayeler o kadar yürek burkuyor ki bir veya iki gözyaşı dökmenize neden oluyor.

“I Hear Your Voice”

19 yaşındaki lise son sınıf öğrencisi Park Soo Ha (Lee Jong Suk), insanların en derin düşüncelerini okuma yeteneğine sahiptir. Bu, babasının korkunç cinayetine tanık olduktan sonra ortaya çıkan bir yetenektir. Cinayet bir kaza olarak görmezden gelinmiş olsa da, Jang Hye Sung (Kim So Hyun) adlı genç bir genç, dürüstçe hapse atılan şüpheli aleyhine ifade verir. Bu olay, Hye Sung’u korumaya yemin eden Soo Ha üzerinde kalıcı bir etki bırakır. Yıllar sonra yeniden karşılaştıklarında, daha yaşlı bir Hye Sung (Lee Bo Young) artık soğuk ve kaba bir kamu savunucusudur, davalarından sıkılmış ve hayal aleminden çıkmıştır. Soo Ha görev duygusuyla Hye Sung’un yanında yer alır ve Hye Sung’u koruma içgüdüsü öne çıkar çünkü onun aleyhinde tanıklık ettiği katil hapisten çıkmıştır ve intikam planları yapmaktadır.

“I Hear Your Voice” farklı alt olay örgülerinde zekice örülüyor ve hikayeler, kanunun bazen tam da kendisi için tasarlandığı insanları nasıl başarısızlığa uğrattığına ışık tutuyor. Lee Bo Young, Hye Sung’un kişiliğiyle parlarken, Lee Jong Suk sevimli ve sakin Soo Ha olarak olgun bir performans sergiliyor. Ve bu ikisi arasındaki kimya, mahkemede yükselen gerilim için mükemmel bir yardım sağlıyor. Dizi yalnızca izleyici sayısında sürekli bir artış görmekle kalmadı ve çok sevildiği için 2 bölüm daha uzatıldı.

“Gu Family Book”

Bu, harika oyuncu kadrosuyla puan alan tarihi fantastik dizilerden bir diğeri. Kang Chi (Lee Seung Gi) bir insan ve bir Gumiho’nun çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Biraz yaramazlık yapan biri, kimliğiyle mücadele ediyor ve onun doğaüstü kökeni tamamen denizde. Kang Chi, evlat edinildiği ailesinin saldırıya uğramasının ardından aileyi koruma görevini üstlenir. Ayrıca kökenleri hakkındaki gerçeği ve tamamen insan olması için ne gerektiğini öğrenmek istiyor. Erkek kılıç ustası kılığına girmiş bir kadın kılıç ustası olan Dam Yeo Wool (Suzy) ile tanışır ve ikisi arasında filizlenen sevimli bir aşk hikayesiyle aksiyon dolu bir yolculuğa çıkarlar. Kang Chi’nin aynı zamanda dosttan düşmana dönüşmüş bir düşmanı vardır, soğuk ve alaycı Park Tae Seok (Yoo Yeon Seok), kılıç dövüşü ve dövüş sanatları becerilerinde emsalsizdir.

Fantastik macera türü söz konusu olduğunda “Gu Family Book” usta bir vuruştur. Lee Seung Gi’nin çok yönlülüğü ve oyunculuk becerisi ön plana çıkıyor ve doğal oyunculuk tarzı ile her karakteri kendine yakın kılan bir aktör olarak, aksiyon sahnelerinde yeteneğini bir kez daha sergiliyor.