Zamanında Türk Kanallarında İzlediğimiz Animeler

0
403

Herkese merhaba. Geçenlerde takip ettiğim bir sayfada kapatılan kanallar hakkında bir gönderi gördüm. Arasında zamanında anime izlediğim bir kanala denk geldiğimde; “eskiden televizyondan izlediğim animeler hakkında neden bir yazı yazmıyorum” diye düşündüm ve işte buradayım. Şimdi aklımda kalan ve belki de birçoğumuzun aşina olduğu animelere bir kez daha göz atalım ve hangi kanal da yayınlandığına bakalım ister misiniz?

Naruto

İlk önce dünyaca bilinen, bir süre Türkiye’de de yayınlanan Naruto ile başlamak isterim. Bu anime Kidz-Animez tarafından bir dönem televizyon ekranlarımızda oynatılmıştır. Benim de her yaz köye heyecanla gitmemin başlıca sebeplerinden biridir 😀

Konusu; Konoha küçük, gizli bir köydür. Çoğunlukla köy ninjalarıyla geçimini sağlamaktadır. Ninja akedemsine giden ve en büyük hedefi ise Hokage olmak olan Naruto kimsesi olmayan yalnız bir çocuktur. İçinde varlığını sürdürmekte olan Kyuubi adlı tilki ruhu yüzünden cnavar olarak görülmektedir. Köy halkı tarafından söylenmesi kesinlikle yasaklanan bu sır Naruto’nun dışlanmasına sebep olmaktadır. Akademiden mezun olan Naruto takım arkadaşları Sasuke ve Sakura ile kaptanları ve öğretmenleri Kakashi sensei ile türlü maceralara çıkar. Aynı zaman da içindde ki sırrın da farkına varmaktadır.

Gakuen Alice

Aslında bu benim ilk izlediğim anime diyebilirim 🙂 Gakuen Alice 2009 yılında Kanal 7 ekranlarında hafta sonu dizisi olarak yayınlanmış 26 bölümlük bir shoujo çocuk animesidir.

Konusu; Özel insanların olduğu bir japonya da, 10 yaşında ki Sakura Mikan küçük bir kasaba da tek akrabası olan dedesi ile birlikte yaşamaktadır. Bir gün okuduğu okul mali sıkıntı dolayısıyla kapatılma kararı alır. Mikan okulun kapatılması istemez ve boykot etmeye çalışır. Ama kısa bir süre sonra en yakın arkadaşı olan İmai Hotaru’nun Tokyo da ki Alice akademisine gideceğini öğrenir. Bu akademi hakkında gizemli ve garip söylentiler vardır. Üstelik herkes istediği gibi de girememektedir. Hotaru’ya bir şey olmasından korkan ve ondan ayrı kalmak istemeyen Mikan bir gece evinden kaçar ve Tokyo’ya doğru yola koyulur. Okul eğitmenlerinden biri ile karşılaşması ile okula girişi onaylanan Mikan’ı türlü maceralar beklemektedir.

Element Hunters

Size; aşırı sevdiğim zamanında her akşam saat 21:00 gösterdiğinde ekranın başına geçtiğim Japon-Kore ortak yapım olan bu animeyi sunmaktan mutluluk duyarım. TrtÇocuk da 2009 yılında yayınlanan ve bu aralıklar ile iki sene kadar iki kere vizyona girmişti. NHK ve KBS1 ortak yayınlanan bir animedir. Aslında animenin asıl amacı çocuklara kimyayı aşılamaktadır. Ancak üzülerek söylüyorum ki şuan animeye arşiv de dahil ulaşımı bulunamamaktadır.

Konusu; 2029 yılında geçen küresel bir felaket olan elementlerin kaybolmasını konu alan bir animedir. Kaybolan bu elementler sonrası dünya da çeşitli sorunlar ortaya çıkmakta insanlar bu felaketler ile baş edememektedir. Sadece elementlerin gittiği alternatif boyut denilen başka bir gezegene belli bir grup özel çocuğun gidebilmesi ve kaybolan elementleri geri alabilmesi mümkündür. Bu araştırma ekibi uzay da bir yerleşim alanında yaşamaktadır. Kiara, Ren ve Homi adında 13 yaşında ki üç arkadaş bir gün şans eseri terk edilmiş bir laboratuvar keşfederler. Bu laboratuvar onlar dışında ki herkese harabe bir bina olarak görünmektedir. Laboratuvar da tanıştıkları profesör ve yardımcısı onlara alternatif boyuta gitmek isteyip istemediklerini, daha da doğrusu bu görevin onlara ait olduğunu ve yapmak zorunda olduklarını söyler. Ölümde için de olduğu bu tehlikeli yolculuğa Ren hariç kimsenin içi ısınmaz. Üstelik bu konu da herhangi bir eğitimleri de bulunmamaktadır. Ancak sonunda bunu kabul ederler ve farklı bir gezegende QEX adını verdikleri canavarlar ile illegal olarak savaşmaya başlarlar. Zamanla uzayda ki araştırma ekibi ile karşılaşırlar ilk başta birbirleri ile rakip olsalar da ilerleyen süreçte dost olmayı başarırlar. Elementleri toplarken aslında bu olayın arkasında ki gizemi de çözerler.

Beyblade

Uzun bir dönem boyunca tek başına bir marka haline gelen, genelimizin oynamak için oyuncaklarını aldığımız Beyblade, Takao Aoki tarafından yazılıp çizilen aynı adlı manga serisinin uyarlamasıdır. ATV ekranlarında bir dönem (2002-2005) gösterime girmiş ve döneminin çocuk izleyici kitlesi tarafından oldukça hoş karşılanmıştır.

Konusu; Takao adlı ana karakterimiz Beyblade oyuncusu olmak isteyen bir çocuktur. Fakat dedesinin dövüş sanatları hakkında ki ısrarları arasında sıkışıp kalır. Bir gün dedesinin verdiği dövüş dersinden kaçarak mahallede Beyblade oynadığı sırada bir takım olaylar sonucunda Takao bir takımının kaptanı olan Kai adında ki çocuk ile rakip haline gelir. Düzenlenen Japon Beyblade turnuvasında finale kalmayı başaran Takao’nun rakipleri Kai, Max ve Rei Japon takımı olarak Dünya şampiyonasına girerler. Uluslararası güçlü rakiplerin olduğu bu turnuva da hem kendilerini geliştirirler hem de kişisel hayatlarında ki bir takım sorunlar ile de baş etmek durumunda kalırlar.

Darker Than Black

Benim de geçenler de başladığım, çocukken oyun oynamaya gittiğim komşunun televizyonunda izleyip adını bir türlü bulmadığım bir anime olur kendisi ^^ Kidz-Anime ekranlarında yerine almış animelerden biridir ayrıca.

Konusu; Animenin geçtiği zaman diliminden Tokyo da 10 yıl öncesine ait tanımlanamayan bir olay gerçekleşir. Bu adını Hell’s Gate yani Cehennem Geçidi adını verdikleri bu boyutsal alan dışında insanlar da süper güç dediğimiz doğaüstü psişik güçler belirmeye başlar. Ülke bu alanı araştırmaya çalışırken ördüğü duvarların içerisinde ki yaşamda da adaleti sağlamaya çalışmaktadır. Güçleri olan bu insanlara sözleşmeci denmektedir. Belli bir ritüel yada adak ile kullanılan bu güçlerin ve bu sözleşmecilerin varlığı yıldızlarla tanımlanmaktadır. Kayan bir yıldız hayatını kaybeden bir sözleşmeci denemektir. Hei adında ki en güçlü psişik güçlere sahip ajan da ortakları ile birlikte Hell’s Gate’nin sırrını çözmeye çalışanlardan biridir. Fakat bir şey var ki o da Hei’nin yıldızı saptanamamaktadır.

Bakugan

Of belki de izlemekten en keyif aldığım serilerden biri olan Bakugan (anlamı sanırım patlayan top anlamına geliyordu) Japon-Kanada ortaklı bir yapımdır. Yanlış hatırlamıyorsam Türkiye de bu anime Cartoon Network de veriliyordu.

Konusu; Bir gün gökyüzünden bir çeşit kart yağmaya başlar. Bu kartlar sonrası insanlar da Bakugan adını verdikleri misketten biraz daha büyük ortalama ceviz büyüklüğünde kırmızı, mavi, mor, beyaz, yeşil ve kahverengi renginde olan toplar ortaya çıkar. Bu toplar kartlara tepki vermektedir. Her kartın bir özelliği ve her topun farklı bir şekli vardır ve bu bir tür oyun haline gelen karşılaşma müsabakasını ortaya çıkarır. Dan Kuso adında ki 14 yaşında ki bir genç bu müsabakalara katılmaktan zevk almaktadır. Aynı zamanda dünya genelinde bu savaşların kayıtlarının tutulduğu ve oyuncunun seviyesinin belirlendiği uluslararası bir platformda da yükselmeyi hedeflemektedir. Oyuncaklar bir gün canlanır ve Dan’ın topu ona kendi ırkı hakkında bilgi verir. Kendi gezegeni bir istila ile karşı karşıya kalmış ve büyük bir savaş patlak vermiştir. Bu savaşı aynı zamanda insanların oynadıkları oyunda etkilemektedir. Çünkü kaybeden top ebediyen yok olmaktadır. Aynı zamanda Drago’nun dünyasında ki kötü mutlak çekirdek adında ki bir güç parçacığını da aramaktadır. Onu ele geçirdiği takdirde Vestroia ve Dünya’nın sonu gelecektir. Dan partneri olan Drago ile bu olayın peşine düşecek yaptıkları müsabakaları kazanmak zorunda ve diğer boyutu kurtarmalıdır.

Bleach

Yeni filminin daha bir kaç ay önce duyurulduğu yani tam olarak daha final vermemiş olan bir seri olan Bleach Kidz-Animez de yerine almış bulunmaktadır. Unutulmayan dövüş sahneleri ile izleyicileri ekranlara uzun bir süre hapsetmiştir.

Konusu; Kurosaki İchigo 15 yaşında normal bir lise öğrencisidir. Ama ölü insanların ruhlarını görmek gibi garip bir yeteneğe sahiptir. Bir gün şans eseri odasında ki camında beliren Kuchiki Rukia ile karşılaşır. Rukia’ya İchigo’nun kendisini görmesine şaşırır çünkü kendisi bir Shinigami’dir. o sırada savaşmakta olduğu Hollow ile başı dertte olan Rukia bir şekilde güçlerini İchigo’ya geçirmeyi başarır. Artık İchigo istemese bile geçici bir Shinigamidir. Rukia’nın rehberliğinde Hollow denen kötü ruha dönüşen insan ruhlarını avlamaya başlar.

Dedektive Conan

Tamamen hafta sonu serisi olan Dedektive Conan Show Tv de gösterilmiştir. Benim şans eseri izlediğim seriler biridir.

Konusu; Shinichi Kudo japon polisine yardım eden lise öğrencisi bir dedektiftir. Üstün zekası ile olayları kısa sürede çözmesiyle ünlüdür. Bir gün lunapark da kız arkadaşı ile gezerken bir takım garip insanlar görür ve bu insanların peşine düşer. Düştüğü bu insanlar ise peşlerinde ki kişiden haberdardır. Pusuya düşürülen genç dedektif kendisine öldürmesi için verilen garip bir ilacın etkisiyle çocuk formuna dönüşür. Bu durumun yarattığı karmaşayı ortadan kaldırmak için kendisine Conan Edogawa adını verir. Conan artık Shinichi’nin uzaktan bir akrabası olmuştur. Türlü vakalar ile karşılaşarak onları çözüme ulaştıran Conan kendi adını kullanamadığı gibi kaybolan Shinichi’nin yokluğunu da doldurmaya çalışmaktadır. Bir kaç ufak hile ile yeri geldiğinde zor şartlardan kurtularak kendisine verilen ilaca bir panzehir aramaktadır.

Fullmetal Alchemist

Yanlış hatırlamıyorsam bu serinin yenilenmiş versiyonu olan FMA:Brotherhood animesi türkiye de yayınlanmıştı. Yayınlanan kanalda Kidz-Animez’di.

Konusu; Tamamen hayali bir dünya da simya en çok kullanılan bilim yöntemlerden biridir. Simyacılar dönüşüm çemberi yardımı ile neredeyse her şeyi belli bir ölçü karşılığında dönüştürebilmektedir. Her şeyi yaratabiliyor olmalarına karşın bir kural vardır ki asla çiğnenmemelidir. Bu da insandır. İnsanlar yaratılamazdır çünkü simya ikili denklik kanunu ile işlemektedir. Edwart ve Alphonse Elric bir kaç sene önce annelerini kaybetmiş iki küçük çocuktur. İkisi de yaşlarına rağmen simya konusunda oldukça iyilerdir. Annelerini geri getirmeyi kafaya koyan ağabey olan Ed yağmurlu bir günde kardeşi Al’ı ikna ederek yasak deneyi yapmaya karar verir. Ancak deney başarısız olur ve bu iki kardeşe de çok pahalıya mal olmuştur. İnsan dönüştürme ayinini gerçekleştiren iki kardeşten birinin bir kolu ve bacağı diğerinin ise tüm vücudu yok olmuştur. Ed kendisine gelen, ulusun köpeği olduğuna inandığı komutanın sunduğu teklifi kabul eder. İki kardeş Hükümet için çeşitli yolculuklara çıkar ve bu yolculuk sırasında felsefe taşı denen, her şeyi yapabildiği söylenen bir taşı aramaya başlarlar.

Sailor Moon

Ay Savaşçısı adı belki de birçoğumuzun aklında kalmıştır. Anime Trt1 de yayınlanmıştır.

Konusu; Normal bir öğrenci olan Usagi Tsukino bir gün bir konuşan bir kedi ile karşılaşır. Kara kedi Luna ona bir görevden bahseder ve Usagi’ye bir broş verir. Broş; Usagi’yi Ay savaşçısına dönüştürmektedir. Havalı olduğunu düşünen Usagi bunu kabul eder ancak daha ilk engelde pes etmektedir. Ama zamanla büyüyen savaşçı takımı ile dünyayı kötülüklerden kurtarmaya devam eder.

Death Note

Ne efsane bir animeydi değil mi? Birçok kişi hala tekrar tekrar baştan izler. Üstelik daha yeni animeye başlayanlara önerilen top10 animeler de en öncelikli sıraya sahiptir. Death Note Kidz-Animez de yayınlanmıştır.

Konusu; Çok zeki olan Light Yagami gelecekte polis departmanında çalışmayı düşünen, suçlulardan nefret eden idealist bir lise öğrencisidir. Tokyo da ve dünyada günden güne artan suçlar Yagami’yi karamsarlığa sürüklemektedir. Yağmurlu bir günde sınıf camından dışarıyı izlerken gökten bir şeyin düştüğünü görür. Bu durum ilgisini çeker ve okul çıkışı onu almaya gider. Düşen şeyin bir defter olması yanı sıra üstünde de ‘ölüm defteri’ yazmaktadır. Bunun bir tür şaka olduğunu düşünen Yagami umursamasa da defteri yanına alır. Bir gece odasında ders çalışırken açık kalan televizyondan haberleri takip ettiği sırada defteri test etmeye karar verir. Deftere yazdığı ismin canlı yayın da aniden kalp krizi sonucu ölmesiyle defterin gücünü fark eder. Çünkü defter de yazan maddelerden biri de; ‘eğer ismi yazılan kişinin ölüm şekli belirtilmezse, isim yazıldıktan 40 saniye sonra normal bir kalp krizi sonucu hayatını kaybeder’ dir. Light defteri birkaç kes daha test ettikten sonra defterin gücü karşısında mest olur ve belli düzenler halinde suçluları öldürmeye başlar. Bir süre sonra bu durum ciddi bir hale gelir ve hem ulusal hem de uluslararası polis ekipleri bunu yapan kişiyi yakalamak için operasyon başlatır. polis ağına girebilen Light bunu öğrenir ve kendine Kira lakabını takarak bu duruma karşı savunmaya geçer. Ama dünyaca ünlü dedektif L olaya el atınca işler değişir. Kira ve L aynı seviye de zekaya ve aynı yaş aralığındadır.

** Biraz nostaljik hissettim :’/