Wednesday

0
300

 

Wednesday

Tür: Korku komedisi, Fantastik, Doğaüstü, Gizem
Yapım Yılı: 2022
Yapımcı: Tim Burton
Oyuncular: Jenna Ortega, Catherine Zeta-Jones, Gwendoline Christie
Bölüm Sayısı: 8
Imdb: 8.4

Konu
Zeki, alaycı ve azıcık içi geçmiş bir kız olan Wednesday Addams, Nevermore Akademisinde yeni dostlar ve düşmanlar edinirken art arda gerçekleşen cinayetleri araştırır.

Wednesday, son zamanların meşhur dizisi olarak hala liderliği elinde tutuyor. Addams ailesinin ‘normal’ ergen kızlara benzemeyen bir üyesi olan Wednesday Addams, dizide ki ciddi, ürkütücü ve inatçı tutumuyla normallerin olduğu bir okuldan yaptığı korkunç bir şaka dolayısıyla Nevermore Akademisi’ne geçiyor. Burada kendisi gibi olan ‘ucubelerle’ yaşamaya başladıktan sonra biz de ailesi ve kendisi hakkında karşılaştığı gizemleri çözerken nasıl maceralar yaşadığına tanık oluyoruz.

Kesinlikle gece izlemenizi tavsiye etmiyorum. Genellikle karşılaştığımız türden bir korku filmi değil, içerisinde yer yer komedi ve az da olsa romantizm diyebileceğimiz unsurlar var. Üstelik oldukça keyifli ve sürükleyici bir dizi. Ancak aniden çıkan enteresan varlıklar ve beklenmedik olaylarla gece vakti karşılaşmak biraz ürkütücü olabiliyor. Gotik, karanlık ve heyecanlı bir atmosferde kim olduğunu tahmin edemediğimiz bir canavar arıyoruz ve kimseye güvenemeyiz.

 

Sinematografisi mükemmel olan ve hikâyesiyle insanı çeken bir diziydi. Hiçbir şey beklediğim gibi ilerlemedi ve dizideki her oyuncunun karakterini çok iyi yansıttığını düşünüyorum. Konu hakkında fazla bir şey söylemeyeceğim ne söylersem gizemi kaçacak gibi hissediyorum ama aranızda Addams ailesini iyi tanıyanlar varsa bazı noktaların orijinalinden uzaklaştığını anlayacaktır. Özellikle annesi yani Morticia Addams’ı biraz duygusal buldum bunu da kızının kendisine karşı olan düşmanlığını yansıtmak için iyi kullanmışlar lakin Addams ailesine pek fazla uyduğunu sanmıyorum. Eğer Addams ailesi ile ilk defa karşılaşıyorsanız da eminim karakterleri çok seveceksiniz ve alıştıkça hiç gözünüze batmadan tüm hareketlerini olağan karşılayacaksınız. Özellikle Thing yani Şey’i sık sık aniden göreceksiniz, uyarmadı demeyin.

(Addams Ailesi)

Kısacası korku ve gizem içeren, gotik mimariyi ve sanatı kendi şartlarında güzel kullanmış bir diziydi.

Son olarak en sevdiğim sahnede çalan şu parçayı bırakıyorum.
https://www.youtube.com/watch?v=mjvGjUovxPU