Nmixx’in İlk Müzik Videosu ‘O.O’, ATINY’ler Tarafından Çalıntı Olması İle Suçlandı

0
365

JYP Entertainment’ın yeni grubu NMIXX, 22 Şubat’ta çıkış yaptı ve bir kez daha çalıntı iddialarına kapıldı. Grubun AD MARE albümündeki ilk şarkısı OO, inanılmaz derecede kutuplaştırıcı tepkiler aldı. Hem uluslararası hem de Güney Koreli ATEEZ hayranları, müzik videoları arasındaki benzerlikleri görüp onları çalıntı olması ile suçlayınca, ajans kısa süre sonra ateş altında kaldı.

Yedi üyeli kız grubunun çıkışı, yılın en çok beklenen çıkışlarından biriydi ama yine de eleştirilere açıktı. Grubun logosu, MONSTA X’in logosunu kopyalamakla suçlandı. ‘O.O’ müzik videosunun ATEEZ’lerinkiyle benzerlikleri artık başka bir tartışma konusu haline geldi.

ATEEZ hayranları NMIXX’in müzik videosu için JYP Entertainment’tan özür talep ediyor.

“Ateez grubu başka bir grubun çıkış videosunda yer aldıkları için seyahat etme olayını ciddiye aldı…”

Sağlam ve zarif konseptler dalgası yeni devreye girerken, çıkış yapan kız grubu, NMIXX’in ilk albümleri AD MARE’den ‘O.O’ müzik videosu bu tipe tam olarak uyuyor. Müzik videosu yaratıcılığı ve birden fazla konsepti bir araya getirmesiyle hayranları şaşırttı. Birden fazla kıyafet, ritim ve set değişiklikleri muhteşem görünürken, ATEEZ’in hayranları olan ATINY’ler, sahnelerin, gruplarının müzik videolarına çok benzediğini fark etti.

Taraftarlar, O.O ve Ateez’in Illusion veThe Real’i, yan yana karşılaştırmalar koyarak birden fazla sahneye dikkat çekti. Özellikle dört sahne tartışmalara neden oldu – pembe bir gökyüzünde uçan bir korsan gemisi, terk edilmiş bir geminin arka planında dans eden bir grup, çatı manzarası ve sokak dansı manzarası.

KQ Entertainment’ın güçlü erkek grubu Ateez’in tüm konsepti korsanlara ve kayıp hazineyi bulmaya dayanıyor. Korsan konseptine sahip ilk grup olmasa da, ilk çıkışından bu yana etrafında bu tip bir hikaye inşa eden tek gruptur.

“Açıklayın ve özür dileyin, sanatçıların özgünlüğünü ve yaratıcılığını itibarsızlaştırmayın”

“Farkları tespit edin (Zeka testi)”

OO müzik videosundaki korsan gemilerine olan güçlü benzerlik bir tepki uyandırdı. Çalıntı iddiaları, JYP_표절논란_해명해 (#JYP_Plagiariam_Controversy_Explain) ve #JYP_해명해_사과해_인정해 (#JYP_Explain_Apologize_Acknowledge) Güney Koreli bir çevrimiçi forum olan Instiz’de trend oldu.

Ateez’in hayranları, ne korsan konseptini beklediklerini ne de kız grubuna nefret attıklarını belirterek duruşlarını açıkladılar. Bunun yerine, JYP Entertainment ve prodüksiyon ekibini neredeyse hiç araştırma yapmadan ve grubun müzik ve videosunu ATEEZ’in yarattığı bir konsepte dayandırarak oluşturulmasından bahsediyorlar.

“Özellikle Mv’lerde ‘benzerlikler’ söz konusu olduğunda bazı aptal fan savaşlarına dahil olmak istemiyorum, ancak size NMİXX ‘O.O’dan bahsetmeme izin verin. ‘O.O’MV ve ATEEZ ‘Turbulence’ aynı yönetmen ve Prodüksiyon ekibini paylaştı (evet ikisi de Digipedi)”

“Bunu söylediğim için üzgünüm ama hikayeleri bile aynı”

“HADİ AMA KARDEŞİM, ATEEZ’İN HİKAYESİNİ KOPYALIYORLAR JYP LÜTFEN DAHA İYİ BİR İŞ ÇIKAR KARDEŞİM, KENDİNİ UTANDIRIYORSUN”

Bu arada, bazı hayranlar MIX ve Aespa arasındaki benzerlikleri de fark ettiler. JYP Entertainment’ın vahşice kız grubu oluşturduğuna inanıyorlar.

Bir hayran konsept tanıtımlarını, fotoğraf açılarını ve fiziksel albüm tasarımlarını karşılaştırdı.

“NEFRET YOK, SADECE BİR FİKİR VEYA YORUM

NMIXX ve AESPA

JYP’nin AESPA’yı taklit etmeye çalışıp çalışmadığını merak ediyorum?

Bu, NMIXX’in bir JYP’nin AESPA versiyonu olduğunu söyleyebilir mi?

Konseptten konsepte…”

TXT, LOONA ve ENHYPEN hayranları da bazı sahnelerin grubun müzik videosuna benzediğini ifade etti. Çalıntı tartışması Twitter ve Güney Kore forumlarında trend olmaya devam ediyor.

“intiz [ 220222 ]
“ateez ve nmixx’in benzerlikleri sorunu”
yorumlar:
– Ateez hayranı değilim, ama mv’yi gördüğümde Ateez’i düşünen tek kişinin ben olduğumu sanmıştım ..
– bazılarının tesadüf olduğunu iddia edebilirsiniz, ancak diğerlerinin … değil.
– düpedüz çalıntı.”

Çalıntı iddialarının yanı sıra, JYP Entertainment’ın piyasaya sürmeyi amaçladığı yeni deneysel pop türü, grup da olumlu tepkiler almıyor.

“Nmixx’i savunamıyorum bile çünkü şarkı da b*ktan!”

“Nmixx kızları için biraz kötü hissediyorum. hepsi çok genç ve boktan bir çıkış şarkısı yapmak için çok uzun süre eğitim aldılar. Jype çok kötü”

“Çıkış tarihi yok, üyeler açıklanmadı, grup adı bile açıklanmadı, şirket stantları çılgınca”

“Nmixx’in şarkısının berbat olmasının, bazılarımızın geçen yaz albümlerini üyeler açıklanmadan önce sipariş ettiği için adil bir geri ödeme olduğunu hissediyorum.”

“Kpop’ta şahsen duyduğum en kötü çıkış şarkısına sahip olduğun için çok üzgünüm Nmixx”

Ancak insanlar, fandomdan bağımsız olarak NMIXX üyelerine zarar verecek bir şey yapmamaları gerektiğini de vurguladılar. Üyeler, çıkış yapmak için yıllarca eğitim aldı ve ajansın kararı nedeniyle sıkı çalışmaları itibarsızlaştırılmamalı.

“İki taraftaki sanatçılara zarar verecek bir şey yapmayalım.
Lütfen diğer sanatçılara küfür etmekten kaçının.
Bu ajansın işidir.
Lütfen sanatçıya zarar vermeyin.
ATINY’ler lütfen bunu yapmayın.”

“Yıllarca eğitilmiş bu kızların sonunda çıkış yapmaları ve bu kadar nefretle karşılanmaları üzücü. Şarkıdan ve “mixx pop” olayından kesinlikle nefret ettiğinizi biliyorum ama lütfen kızları bunun dışında bırakın. hepiniz jype’dan nefret ettiğinizi söylüyorsunuz ama durumun böyle olmadığını hepimiz biliyoruz”