Film: The Menu

0
615


Film: The Menu (Menü)

Türü: Komedi, Korku, Gerilim
Yapım Yılı: 
2022
İzleyebileceğiniz Platformlar: 
Disney+
Imdb:
 7.2
Ülke: 
Amerika
Süre: 
1 saat 47 dakika
Yaş sınırı: 16+


Konusu: The Menu, uzak bir adada bulunan özel bir restorana giden genç bir çiftin hikayesini konu ediyor. Margot ve Tyler, menüsü ünlü bir şef tarafından hazırlanan seçkin bir restoranda yemek yemek için, bir adaya giderler. Onlara yemekte birbirinden farklı karakterde olan birçok kişi de eşlik eder. Ünlü şef Slowik, misafirlerine birbirinden farklı yemeklerin yer aldığı bir tadım menüsü hazırlamıştır. Ancak beklenmedik yemeklerin servis edildiği gecede, her masanın kendisine ait sırlarının ortaya çıkmasıyla gerilim dozu gittikçe artar.


Kendi Yorumum: Film, iştahınızı açıp sonra o iştahı kaçıracak bir yapım. “Yemek sanat içindir” görüşünü size hissettirecek. Başları biraz sıkıcı olsa da gerilimi ortalarında artan bir film. Yemeğin tadını çıkaramadığımız çok iyi anlatılmış bence. Ayrıca oradaki gergin havayı siz de hissedebiliyorsunuz. Çok fazla sanatsal unsur var, bunu şef ve ekibi müşterilerine yemekleriyle anlatmak istiyor. Tabii herkes başta sanatsal yemeklerin tadını çıkarırken sonradan gözleri o yemeği bile görmüyor…


Yalnız beğenmediğim durumlardan birisi ana karaktere öncelik verilmesi. Yani ana karaktere çok fazla ayrıcalık verildiğini düşünüyorum. Bir diğeri ise mekan çeşitliliği azdı. Filmin çoğu, sadece yemek yedikleri ortamda geçiyor. Ayrıca yaptıkları bazı anlamlandıramadığım eylemler oldu. Bunlar dışında gayet güzel bir filmdi, gerilim severlere tavsiye ederim.


Oyuncular:

Anya Taylor-Joy (Margot)
Ralph Fiennes (Chef Slowik)
Nicholas Hoult (Tyler)
Janet McTeer (Lillian)
Hong Chau (Elsa)