Film Tanıtımı: House of Flying Daggers

0
199

House of Flying Daggers (Parlayan Hançerler)

Orijinal Adı: Shi mian mai fu
Tür: Aksiyon, Dram, Tarihi
Yapım Yılı: 2004
Yönetmen: Yimou Zhang
Oyuncular: Andy Lau, Zhang Ziyi ve Takeshi Kaneshiro
Süre: 1 saat 59 dakika
Ülke/ Imdb: Çin ve Hong Kong / 7,5

Konu:

Çin’de Tang rejimi döneminde hükümetin güç kaybı esnasında “House of Flying Daggers” adlı gizli bir örgüt ortaya çıkar ve hükümete başkaldırır. Leo adındaki bir polis memuru, Jin adındaki adamını görevlendirerek Mei adındaki bir dansçıyı araştırmasını ister. Onun bu örgütle bir ilişkisinin olduğunu düşünmektedir. Leo, bir oyun planlar. Mei’yi tutuklar ve Jin sayesinde serbest kalmış gibi bir düzen hazırlar. Böylelikle Mei, Jin’in güvenini kazanacaktır. Bu yolla da gizli örgütün liderine ulaşmanın yolu açılmış olacaktır. Ancak işler göründüğünden çok daha karmaşıktır zira bu iki insan arasında güvenden öte bir aşk kıvılcımı parlamaya hazır beklemektedir.

(sonda eklediğim videodan bir sahne)

Ana olaylar dövüş sanatları üzerinden gidiyor gibi görünse de aslında düşmanların aşkı diyebileceğimiz sıradan bir konu üzerine kurulu. Aynı zamanda dövüş sanatları sahnelerinden ve iki aşığın ilişkisinden ötürü +13 etiketine sahip. İlk başlarda ne oluyor ne bitiyor anlayamıyorsunuz ama izledikçe şaşırtıyor ve müzikleriyle insanı içine çekiyor. Özellikle çekim teknikleri, görselleri ve sinematografisi açısından oldukça doyurucu bulduğum bir filmdi. Gidişatı konusunda hiçbir şey demeyeceğim çünkü ne dersem diyeyim spoiler olacaktır.

Film çıkışından itibaren çok fazla övgü ve ödül aldı. Hala da müzikleri, içerdiği çaresiz aşk teması ve tarihi film sıfatıyla ilgi görmeye de devam ediyor. Bazı Avrupa ülkelerinde dublajı dahi yapıldı, 2007 ve 2009 yıllarında Birleşik Krallık’ta yılın izlenen yabancı filmi oldu. Unutmadan, filmin müzikleri Japon besteci Shigeru Umebayashi tarafından üretildi.

Eğer hem sanat ve müzik hem de oyunculuk açısından Uzakdoğu tarihine dayalı bir aşk filmi izlemek isterseniz en başta önereceğim filmlerden biri bu olacaktır.

Sayfadan ayrılmadan sizi bu ünlü sahne ile baş başa bırakıyorum. https://www.youtube.com/watch?v=p-nmfwQdkeM