Soju’nun En İyi Arkadaşları (Anju)

Related Articles

Daha önceki Soju tarihi yazımızda da söylediğimiz gibi, Soju rahatlık ve dayanışma için bir içecektir, bu yüzden tek başına sadece Soju içmemelisin.

what to eat with soju

Anju (안주), alkolle tüketilen Kore yemekleri için kullanılan genel bir terimdir. Ana yemekler ve garnitürler dahil olmak üzere çeşitli yiyecekleri kapsar.

Buluşmaları daha keyifli hale getirmek için burada Soju için en çok tavsiye edilen 8 yiyecek var.

1. Bossam (보쌈) | Yapraklara Sarılmış Buharda Pişirilmiş Domuz Eti

bossam anju

 

Bossam, buharda pişirilmiş domuz eti, kırmızı marul veya susam yaprağı gibi yapraklı bir sebzeye sarılır ve genellikle ssamjang olarak bilinen bir çeşni ile birlikte verilir.

Genellikle çiğ veya pişmiş sarımsak, soğan, biber veya tatlı kimchi ile doldurulur.

2. Dubu Kimchi (두부김치) | Fermente Lahana ile Tofu

what to eat with soju dooboo kimchi

Dooboo kimchi popüler bir anju. Ve haşlanmış soya peyniri ve kimchiden oluşan çok basit bir yemektir.

3. Gamjatang (감자탕) |  Patatesli Baharatlı Domuz Yahnisi

what to eat with soju gamjatang

Gamjatang, doyurucu ve lezzet bakımından zengin, geleneksel bir Kore yemeği olarak kabul edilen baharatlı bir domuz kemiği güvecidir.

Bu güveç, lahana, mantar, maydanoz, yeşil soğan ve fasulye filizi gibi sebzelerle çeşitlendirilir. Sarımsak, kırmızı pul biber ve kavrulmuş perilla yaprakları ile zenginleştirilmiştir.

4. Hweh (회) | Sashimi veya Çiğ Balık

what to eat with soju hwi

Hweh, ince dilimlenmiş çiğ balıktan yapılan bir Kore yemeğidir. Bu yemeğin lezzetini ve dokusunu dengelemek için diğer garnitürlerle birlikte bir tepside taze olarak servis edilir. Japon sashimi’den farklı olarak, balık genellikle tatlı ve baharatlı chojang sosuna batırılır ve ardından ssam ile sarılır.

5. Jokbal (족발) | Terbiyeli Domuz Paça

what to eat with soju jokbal

Jokbal, dünya çapında birçok Koreli için çok popüler bir domuz yemeğidir. Domuz paçaları veya bacakları (kemiksiz) siyah şekerleme, soya fasulyesi sosu ve zencefil ile baharatlanır ve bu da ona etin eşsiz tadı verir.

6. Maeuntang (매운탕) | Acılı Baharatlı Balık Çorbası

what to eat with soju maeuntang

Maeuntang, gochujang (kırmızı pul biber salçası), gochugaru (kırmızı pul biber) ve çeşitli sebzelerle haşlanmış acı baharatlı bir balık çorbasıdır. Ana malzemesi olarak tatlı veya deniz suyu balığı birkaç parçaya bölünür ve kıyma ve su teresi ve krizantem gibi yeşil sebzelerle kaynatılır.

7. Samgyeopsal (삼겹살) | Domuz göbeği

what to eat with soju samgyeopsal

Samgyeopsal, galbi ile aynı şekilde servis edilen kalın domuz şeritlerinden oluşur, ancak marine edilmemiştir. Genellikle kimchi, mantar, sarımsak, soğan ile ızgarada pişirilir ve birlikte tüketilir.

Bu yemek genellikle bir dilim pişmiş samgyeopsal sarmak için kullanılan marul, ıspanak veya diğer yapraklı sebzelerle servis edilir.

8. Sundae (순대) | Domuz sosisi

Sundae, tatlı pirinç ve tatlı patates erişte ile karıştırılmış domuz sosisi. Harika bir dokuya sahiptir ve ağızda erimesi garantilidir. Tatlandırmak için bu yemeğin yanında tuz, öğütülmüş karabiber ve gochugaru (kırmızı pul biber) karışımı servis edilir. Sundae genellikle kuşbaşı turp gibi kimchi, kkakdugi, sıcak miso tipi çorba veya udon ile servis edilir.

More on this topic

Comments

Advertismentspot_img

Popular stories