Melek Çelikbilek ile Kore Hakkında Röportaj

Related Articles

Sizi tanımayanlar için kendinizden kısaca bahseder misiniz?

 • Merhaba, adım Melek Çelikbilek Kim . Güney Kore’nin Deagu şehrinde yaşıyorum. Eşim Koreli ve 3 yıllık evliyim. Kore’de eğer güney bölgesinde yaşıyorsanız bu toplumun ne kadar muhafazakar ve geleneksel olduğunu görürsünüz. Bu yönüyle Seul’den çok farklıdır . Yani geleneksel Kore hayatını görmek ve bu şekilde yaşamak istiyorsanız güney bölgesi tam size göre diyebilirim.

Güney Kore serüveniniz nasıl başladı?

 • Güney Kore serüvenim eşimin Türkiye’de benim çalıştığım şirkete iş için gelmesiyle başladı. Gerçi 5 yıl boyunca  Güney Koreli bir şirkette çalıştığım için Korelilerle birlikte 5 yılı geçirmiş ve artık formasyon almak için başka şehre gitmem gerektiğinden işten çıkmaya karar vermiştim ki o sırada eşimle karşılaştım. İşten erken çıksaymışım serüvenim başlamadan bitermiş yani demek istediğim eğer kısmetinde varsa ayağına kadar gelir ve seni bulur.

Kore’ye yerleşme karanı nasıl verdiniz?

 • Güzel bir soru e bu kararı vermek benim için zordu. Aslında bu karşılıklı istekler sonucu alınan bir karar oldu ben eşimden Müslüman olmasını istedim oda benden Kore’de yaşamamı istedi . Eğer dini yönden bir sıkıntı olmasaydı sanırım eşimden tek isteyeceğim şey benimle Türkiye’de yaşamasını istemek olurdu…

Eşinizle taşıl tanıştınız?

 • Eşimle Türkiye’de çalıştığım Koreli bir şirkette tanıştık. Ve ben aslında çok milliyetçiyimdir ve asla bir yabancıyla evlenmem demiştim ama ne demişler ‘ büyük lokma ye büyük söz söyleme ’ tam da bu oldu neden mi? ayvayı yemiştim artık çünkü aşık olmuştum hadi evlenme de göreyim hahahahaha. (Gerçi Kore’ye gelince milliyetçiliğin ne demek olduğunu anlıyorsunuz.)

Dil problemi yaşıyor musunuz ya da anlaşmakta zorlandığınız zamanlar oluyor mu?

 • Ben Kore’ye geldigimde 안녕 (selam) demeyi bile bilmiyordum. Eşimle en başlarda basit bir şekilde ingilizceyle konuştuk sonuçta benim ana dilim ingilizce değil eşiminde aynı şekilde ingilizce olmadığı için istesekte en başlarda mükemmel bir dil uyumu yakalamamız imkansızdı. Kore’ye geldiğimde eşimden ilk isteğim balayı yapmak falan değil bu dili öğrenmek  istediğimi söylemek oldu. Eşimde sağ olsun açtı kesenin ağzını …Gerçi Türkiye ve Kore’de düğün yaptıktan sonra kesede para kalmamıştı ama olsun ㅋㅋㅋㅋㅋ 12 ay boyunca bir dil okulunda korece eğitimi aldım. Gerçekten deliler gibi ders çalıştım ve bir senenin sonunda hem evlilik vizesini aldım, hem vatandaşlık sınavını geçtim, hemde  ‘topik’ korece yeterlilik sınavından 5.seviyeyi aldım . Tabiki her şeyin bir bedeli vardı şahin gözlerimden eser yoktu artık ve sonuç olarak gözlük kullanmaya başlatmıştım . Bir senenin sonunda söylemesi ayıptır korecede kendimi aştığım için hocalarım yüksek lisans yapmamı önerdiler.(nazar etme ne olur çalış senin de olur) Hocalarım edebiyat mezunu olduğun için diller arası geçişten Kore Dili Bölümünde yüksek lisans yapabileceğimi söylediler ve beni gerçekten iyi yönlendirdiler. Ama şu da bir gerçek ki hocalarımla aram çok iyiydi ve her şeyi sorardım o yüzden hem zaman kaybetmemiş hem yüksek lisans başvurum kabul edilmiş, mülakattan geçmiş , hem de 5.seviyeyi aldığım için %70 burs alarak yüksek lisansa başlatmıştım.( hey gidi günler ne zorluk ne sıkıntı stres çekmiştim ama başlamak bitirmenin yarısıdır dedim ve yarısına kadar geldim) Sıkıntılara gelecek olursam en başta çok zordu çünkü dilim yetersizdi fakat şu anda dil yüzünden problemler oluyor çünkü korecede bizim dilimizle aynı lastik gibi nereye çeksen oraya gidiyor bir kelimenin çok fazla anlamı var yada kültürle bütünlenmiş farklı anlamları var ve ben bazen kullandığım kelimeyi yanlış seçtiğimden olanlar oluyor söylemek istediğimden farklı bir anlam çıktığı için ufak tefek tartışmalar olmuyor değil aramızda hatta bazen birbirimizi tam anlayamadığımız için yanlış anlaşılmalar yüzünden çok problem yaşıyoruz . Gerçi aynı dili kullanan kişiler bile bazen birbirini anlayamıyor önce kalben birbirini anlamak lazım diye düşünüyorum ben.

Kore’de yaşamanın avantajları ve dezavantajları nelerdir?

 • Kore’de yaşamanın avantajları gelişmiş bir ülke olduğu için her anlamda aradığın bir çok şeyi bulabilirsin. Alışveriş yapmak için sınırsız alışveriş merkezi ve dünya çapındaki markaları kolayca bulabilirsin tabi ki paran varsa alırsın yoksa gezersin o ayrı konu ve gerçekten çok pahalı her şey ağzım açık kalıyor bazen o derece hahahah. Trafik konusunda hiç sıkıntı yaşamazsın istediğin her yere kolayca gidebilirsin metro kullanıyorsan metrodan indiğinde 10 dakika içinde otobüse binersen ekstra para vermezsin yada metroda transfer yaparken de aynı şekilde ekstra para vermezsin direk geçiş yapabilirsin mesela ben Japonya’ya gitmiştim. Trafik taşımacılık aşırı pahalı ve her şey para Kore’deki gibi değil yollarda paran bitiyor valla bu yönden gezmeye gelenler için önerebilirim. Kültürü, mimarisi, tarihi, doğası, yemekleri, insanları bizim ülkemizden çok farklı olduğu için yepyeni bir sürü şey görülüp yenilip, asyalı insanlarla tanışıp farklı düşünceler öğrenip hayatınızda yeni bir boyuta geçebilirsiniz . Dezavantajları domuz, pahalılık, Müslümanlığı sevende var sevmeyende , teyzelerin metroda köşe kapmaca oynarken size toslaması , yolda yürürken de size çarpsa da sizden özür dilemeyen bir çok kişinin olması bununda kültür yüzünden oluşan bir problem olduğunu söylüyorlar .Hızlı bir hayatları olduğu için sana çarpsa da sıkıntı olmazmış bence yanlış insanın insan olduğu için bazı değerleri taşıması lazım diye düşünüyorum. Sigara içip yere tüküren insanlar iggggggg yerler salya sümük ve balgam dolu iğrenç ama bilin istedim. Çöpler yerlerde çöp var, izmarit var. Kore’de çöp kutusu yok insanlar doğru düzgün kullanmadığı için devlet kaldırmış. Kore’de birinin yanında geğirmek ,osurmak ve ağzını şapırdatarak yemek  yemek normal karşılanıyor.Daha çok varda benden bu kadar.

Kore ve Türk kültürü uyuşuyor mu sizce?

 • Kore ve Türk kültürünün uyuştuğu yerlerde var çok farklı olduğu yerlerde var. Mesela dinler uyuşmadığı için domuz yeme kültürü uyuşmuyor, içki içme kültürü uyuşmuyor. Fakat Korelilerde ataerkil bir toplum olduğu için ailede erkekler biraz daha baskın yani eve, aileye bakması gereken kişi baba bizde olduğu gibi. Fakat kadın da isterse çalışabilir istemezse evde çocuğuna bakar. Kore’deki birçok kadın hayat çok pahalı olduğu için çalışıyor eşinin durumu iyi olanlar çocuklarına bakıp eviyle ilgileniyor. Ve kaynana kayın babaya olan saygı çok fazla yani gelin gittiğin yerde ana baba hürmetine dikkat edip hizmetini de iyi yaparsan hem aileyle yakınlaşıp hemde iyi ilişkiler kurulmasını sağlayabilirsiniz. Yoksa seni çok umursamazlar bu benim düşüncem bazı kişilerin bu yüzden problem yaşadığını bildiğim için söylemek  istedim. Avrupa’dan çok farklı kimsenin kimseyle işi yok herkes kendi ailesinden sorumlu diye düşünmeyin bence gelişmiş ülke diye farklı düşünmeyin Kore geleneksel gelişmiş bir ülke bence .

Kore’de yaşayan bir Türk olarak nasıl karşılanıyorsunuz orada?

 • Kore’de yaşayan yabancı sayısı her sene artıyor iş için gelenler, eğitim için gelenler, evlenip gelenler. Fakat Güney Kore’de yaşayan Türk sayısı çok fazla değil hatta net sayıyı 1 sene önce duymuştum ama unuttum gerçi buraya sığınan Türk’lerde varmış göç eden sığınmacılar bunu duyunca şok oldum hatta şöyle deyip siginmislar ‘BIZIM ULKEMIZDE SAVAS VAR BURAYA KACTIK, BIZI ULKENIZE KABUL EDIN, CAN GUVENLIGIMIZ TEHLIKEDE FELAN DEMISLER’ bu şekilde bizim ülkemizi yanlış tanıtıp buraya sığınanları da kınıyorum ve oha diyorum senin vatanından daha güzel daha cennet daha merhametli bir ülke bir memleket nerede var acaba? Bunu da ancak burada yaşayınca anlarlar…Kore’de yaşayan Türkler veya diğer yabancılar normal bir yaşam sürebilir burada bizim ülkemizde olduğu gibi sadece kapalı arkadaşlar için bir şey anlatacağım. Bir gün yüzme kursuna gittim orada 40 yaşlarında bir teyze bana nerelisin felan dedi beni Fransız sanmış nerem benziyorsa Fransızlara Türk oğlu Türk’üm dedim aaaa Türk’ler başörtü takar dedi bende isteyen takar istemeyen takmaz bizim ülkemiz serbest, özgür, laik bir ülke dedim ve bana dedi ki sen takma takma başörtü örtme dedi bende istersem ileride örtünürüm dedim sana farklı gözle bakarlar dedi yüzüne kimse bir şey söylemez ama öyle dedi işte tabi ki saygı duyanda var anlamsız olarak düşünende genelinin ne düşündüğünü bilemem kişiden kişiye değişir ben sadece yaşadığım bir olayı anlattım. Kore savaşında Korelilere yardım ettiğimiz için bizi seviyorlar sayıyorlar kardeş ülke olarak görüyorlar. O zamanlarda yasamış bir yaşlı amca teyzeyle karşılaşıp muhabbet etme imkanı yakalarsan direk savaştan bahseder ve sana teşekkür eder bu konuda çok tatlılar.

Kore dilini nasıl öğrendiniz?

 • Koreceyi nasıl öğrendiğimi yukarıda anlatmıştım o yüzden bu soruyu geçiyorum.

Alışmanız zor oldu mu veya en çok zorlandığınız şeyler?

 • Alışmam çok zor olmadı çünkü bunu kabullenip buraya gelmiştim. Eşim beni çok desteklediği için alışmakta çok zorlanmadım. Tabi ki yemek , kültür ,aile hayatı, iş hayatı, okul hayatı çok farklı o yüzden zorlandım ama aşılamayacak zorluklar değildi . Sadece ailenden uzak olduğun için bir tarafın hep buruk yada şöyle sıcak ince belli bir bardak çayla sıcacık muhabbetler edebileceğin arkadaşların hep kalbinin bir köşesinde

Kore’de en çok özlediğiniz şey?

 • Kore’de en çok ailemi, arkadaşlarımı , yaşantımı, alışkanlıklarımı özlüyorum. Gurbette her şey özleniyor aslında birde atacak şafağın yoksa daha çok özlüyorsun . Benim en çok özlediğim şeylerden bazıları zeytin, falım sakız, Türk kahvesini deniz kenarındaki kafede içmeyi, tavla oynamayı, bahçede anneme yardım etmeyi, köpeğimizle bahçede koşuşturmayı, fidan dikmeyi falan filan sanırım ben her şeyi özlüyorum memleket sonuçta kokusu ,dağları, insanları her şeyi özlenir.

Kore dediğimizde aklınıza gelen ilk 4 şey?

 • Kore dediğimde aklıma kıvırcık kafalı teyzeler, aynı çeşit giyinen aynı şekilde saçını kestiren, aynı tarz makyaj yapan gençler, sarı toz, kışın yada yağmurda çıplak ayakla giyilen terlikler ve bu terliklerle yada pijamalarla bankaya bile giden ve çekinmeyen insanlar geliyor aklıma.. bana tuhaf geliyor ama burada tuhaf karşılanmıyor.

K-pop veya K-drama ilginizi çekiyor mu?

 • Ben K-pop duygusal şarkılarını bazen dinliyorum ve  K-drama da konusu gerçekten ilginç ve güzelse izliyorum çünkü genelde konuları hep aynı oluyor bu yüzden bazen izliyorum.

Hayalinizdeki meslek neydi ve Kore’de bunu gerçekleştirebildiniz mi?

 • Hayalimdeki meslek edebiyat öğretmeni olmaktı bunu Türkiye’de gerçekleştirdim.Şimdi yüksek lisanstan mezun olup Korece konuşma, dinleme, yazma, okuma kitapları yazmak istiyorum. Çünkü Türklerin koreceyi öğrenmesi için türkçeyle yazılmış yeterli kaynak yok. Allah nasip eder fırsat verirse güzel olur. İnsanlara faydalı olabilmek kadar güzel bir şey yok bu hayatta bence.

Türkiye’de yaşamak gibi bir düşünceniz var mı?

 • Her zaman kafamın bir yerinde Türkiye’de yaşama düşüncesi var. Zaten seçme şansım olsaydı Türkiye’de yaşamak isterdim. Şu anda şartlar gereği mümkün değil ama fırsatını yakalarsam hiç elimden kaçırmadan değerlendiririm. Bence uluslararası evliliklerde çiftler evlendikten sonra eğer şartlar uygunsa ve eşitse kadının yaşadığı ülkede hayatlarına devam ederlerse daha mutlu olurlar diye düşünüyorum.

Kore fanlarına söylemek istediğin bir şey veyahut tavsiye var mı?

 • Kore fanlarına söylemek istediğim en önemli şey dizilere aldanıp Kore’de yaşamak için delirmeyin, yakışıklı erkek oyuncu yada güzel kadın oyuncuları görüp aldanmayın bizim ülkemizde de durum aynı ama neden kimse kafasını çalıştırıp düşünemiyor anlamıyorum. Yani bizim ülkemizde herkes Kıvanç Tatlıtuğ’mu yada Murat Boz’mu ? Burada da aynı şeyler geçerli dizilerdeki aşkı aramayın yok yada yok olacak kadar az yani arasanızda aşk kırıntısını bulmuş olursunuz.Toz pembe hayaller kurmayın. Bu yüzden Kore’ye gelip tepetaklak olan çok kişi gördüm .Korelileri sev, müziklerini dinle , dizilerini izle ama dozunda yap ki hayal dünyasında yaşamayasın.Sonra gerçeklerle yüzleşince çok üzülmeyesin.

Kore’de iş bulmak kolay mı ?

 • Kore’de iş bulmak zor. Neden? Hemen anlatıyorum. Çünkü Kore’de herkes üniversiteden mezun oluyor, hepsinin bir sürü sertifikası ,ingilizceden seviyeleri,yurt dışında eğitim görmüşlüğü falan bayağı bir donanımlılar ve onlar bile kendilerine göre iş bulamıyorlar.Birde Kore’de mülakat çok zormuş yani kendine özgü düşüncelerin olmalı. Uzun iş saatlerine uyum saglamalısın ki gerçekten iş saatleri uzun ve iş dışında toplanıp içki içmelere felan katılman gerekiyor eve gideceksen felan yok öyle bir şey gidip katılacaksın yada gitmezsen iş yerindekilerle aran açılır,seni aralarına almazlar bir yabancıdan da bu performansı beklerler bence çünkü Korelilerde bu bir kültür bu içki içme kültürü ve sabahlara kadar içiyorlar.Ayrıca sabah olduğunda iş yerine saatinde gidip zinde bir şekilde iş yapmanı bekliyorlar. Şimdi arkadaştan duyduğum bir şeyi anlatacağım. Filipinli arkadaşım anlatmıştı bana ‘arkadaşı bir şirkette çalışıyor ama içki içemediği için onunla birlikte gidip arkadaşının yerine sürekli içki içiyormuş böylece ortam bozulmuyormuş ‘ekmek parası ne yapacaksın arkadaşına bu derece sahip çıkan ve arkadaşı için kendini feda eden benim canım arkadaşımın hikayesi ALLAH’TAN artık Filipin’e döndü de kurtuldu ama çalışan arkadaşına ne oldu bilmiyorum.Konu biraz dağıldı ama şöyle söyleyim süper bir ingilizcen varsa koreceyede ihtiyaç duymadan bir iş bulursun, ingilizcen ve korecen varsa ohhh çantada keklik ama sadece korecen varsa çok zor.

Kore asgari ücreti ne kadar ve 1 ay rahat geçinilir mi?

 • Kore’de asgari ücret ne kadar net bilmiyorum ama 1800won olsa bir kişi normal geçinir ama rahat geçinemez yani her istediğini yiyip, içip, giyinip gezemez. Çünkü pahalı bir ülke.

Kore’de okumak isteyenlere tavsiyeniz var mı ?

 • Kore’de okumak isteyenler için Kore’de eğitimini güzel bir şekilde alabilirsin. İngilizcen veya Korecen varsa üniversiteye gidebilirsin sıkıntı çekmezsin ama tabiki paranında olması lazım çünkü okul ücretleri çok pahalı. Paran yoksa burs felan alman gerek topik gerek burada yurtta kalman için para gerek sağlık sigortası için para lazım kiradaysan para lazım part time iş bulman zor çünkü koreli öğrencilerde okul parasını kaşılamak için çalışıyor.Hemen hemen hepsi part time çalışıyor. Çünkü okul ücretleri çok pahalı bölümüne göre değişiyor ama hepsi pahalı Türk parasının kore parasından şu anda değeri düşük o yüzden koreliler 1 öder sen 4 katını ödersin.Sonuç olarak paran varsa gel yoksa  bileğinin gücüne güvenip gel ama burs felan her şeyi alıp öyle gel yoksa ailen Kore’de sana para yetiştiremez.Gerçekten burada okumaksa hayalin gel oku kendini geliştirebileceğin çok şey bulursun. Burada gezip tozmaksa hedefin yapma be gülüm ailene yazık, parana yazık ,zamanınıda çarçur etme.

Kore’de Üniversite okusam veya yüksek lisans yapsam kolay iş bulabilir miyim ?

 • Kore’de üniversite okusanda yüksek lisans yapsanda bu kendini geliştirmene dilini geliştirmene bağlı eğer kendini geliştirirsen neden olmasın ama gerçekten bunun için çok çabalamasın çünkü Kore’de okumak herkesin yaptıgı bir şey sen yabancı olduğun için farklı düşünceleri ortaya çıkarmalı herkesten farklı olduğunu ve çalışkan olduğunu kanıtlamalısın.

Dil bilmiyorum ama Kore’de yaşamak istiyorum diyenlere ne söylemek istersiniz?

 • Dil bilmiyorum Kore’de yaşamak istiyorum diyenlere uyan uyan uyan uyan demek istiyorum. Çünkü bu kişilerin çok derin uykularda derin rüyalarda olduğunu düşünüyorum.Ve bu kişileri anlayamıyorum şimdi türkçede ingilizcede bilmeyen bir kişi Türkiye’de nasıl hayatını sürdürebilir aynısı işte dilin yoksa sıfırsın dilin yoksa kimseye derdini anlatamazsın, kimseyle konuşamazsın, karnını doyuramazsın, çalışamazsın o zaman nasıl yaşayabilirsiniz acaba?

Kore dramalarda izlediğimiz gibi mi ?

 • Kore dizilerde izlediğiniz gibi değil tabiki o sadece bir dizi! bu soruyuda üstte yanıtlamıştım.

Koreli erkekler mükemmeldir algısı doğru mu ?

 • Koreli erkeklerde kadınlarda mükemmel değildir . Türk erkeklerde kadınlarda mükemmel değildir.Her ülkede kötü kişilerde iyi kişilerde olabilir.Güzel kişilerde , çirkin kişilerde , yakışıklı kişilerde olabilir. Lütfen araştırmadan, bilmeden, görmeden, okumadan sadece dizilerde gördüğünün şeylere inanmayın. Korelilerin ne kadar çok estetik operasyon geçirdiğini söylememe gerek yok sanırım.Makyajsız kapıdan dışarı adım bile atmazlar hemen hemen hepsi için geçerli bu dediğim.

Kore’de müslüman olarak yaşamak zor mu? Müslümanlara karşı tepkileri nelerdir?

 • Kore’de Müslüman olarak yaşamak Müslüman olan bir ülkede yaşamaktan daha zordur.Çünkü tüm yemeklerde hemen hemen domuz var. Ya kemik suyu yada başka bir şeyi giriyor yemeğin içine. Hatta ben vitamin hapı alacaktım arkasına bir baktım içinde domuzun kemik suyu vardı o yüzden almadım.Şimdi her şeyi kontrol ediyorum.Ve bazı yemeklerine içki katıyorlar. Sonra ibadet için camiye gitmek istersen sadece başkentte cami var ve orasıda bakımsız bu bakımdan biraz sıkıntılı. Kapalılar için Itewon hariç hiçbir yerde başörtü veya kapalı kıyafetler yok diye biliyorum ben ordan başka bir yerde görmedim.Ve buradaki kesimler helal değil bunu bilin ve ona göre et ,tavuk yiyin.Salam, sosis kısacası etle yapılan çoğu şeyde domuz var . Müslümanlara karşı kötü bir şey yaptıklarını, söylediklerini ben görmedim.Özellikle kimse yüzüne bir şey diyemez  Kore’de çünkü kurallar net birini rahatsız edersen kodesi boylarsın. Ben Kore’de Ramazan’da oruç tutarken bizim okulun yemeği vardı ben gelemem oruçluyum dedim hocam saygıyla karşıladı normalde herkesin bahanesiz katılması gereken bir yemekti. Tabiki Kore’de İslam çok yaygın olmadığı için net olarak İslamı bilmiyorlar ve araştırmadan yanlış duyduklarını size sorabilir yada yalan yanlış bilgiler yüzünden farklı şeyler düşünebilirler.

Kore’ye yerleşme hayali olanlar için bir şey söylemek ister misiniz? veya önerileriniz var mı ?

 • Kore’ye yerleşme hayali olanlar lütfen Kore’de yasayacağım diye kendinizden büyük acussilerle (yaşlı amcalarla, dayılarla) evlenmeyin. Buraya bu şekilde gelenler hep geri dönüyor benden söylemesi. Ayraca parası var diyede sevmediğiniz biriyle evlenmeyin çünkü evliliklerde bazen sevginin bile aşamayacağı problemler oluşurken parayla bunları çözebileceğinizi hiç sanmıyorum kendinizi, hayatınızı bitirmeyin.Ama ben zenginim Kore’de yasayacağım dersen gel yaşa. Paran varsa sıkıntı çekmezsin para her kapıyı açar en azından kendi paranla yaşar kimsenin ağız kokusunu çekmezsin ve burada amcaların ağzı aşırı içki ve sarımsak kokuyor söyleyim hahahahah.Şaka bir tarafa gencecik kızların sırf Kore’de yaşamak için amcalarla evlenmesini anlayamıyorum.Aynısını Türkiye’de töre yüzünden bir kız yapmak zorunda kalsa kim bilir neler neler der bu Kore’ye gelmek için çıldıran kızlarımız bu yuzden kızlara soruyorum Koreli olunca farklımı oluyor yani yaşlı yaşlıdır sen isteyerek bilerek geliyorsun amcaya.. ya bizim töre yüzünden evlenmek zorunda kalan kızımız ne yapsın o yüzden mantıklı olun düşünün ikiside aynı şey kendinizi bile bile ateşe atmayın.

 

Çenem düştü yine ama bunları yazmak zorunda hissettim.Burada yazılanların hepsi benim kendi düşüncelerim katıl yada katılma sev yada sevme bunlar benim gerçeklerim .Neden yazmak zorunda hissettim çünkü burada zorluklarla yaşayıp hayatını toz pembe gösteren o kadar çok kişi var ki bu yalancılardan bıktım.Sırf takipçi toplamak için atıp tutan insanlardan bahsediyorum.Yaşadığı aşk gerçek değil ballandıra ballandıra anlatıyor , yaşadığı hayat güzel değil sanki prensesmiş gibi anlatıyor.Yapmayın ne olur güzel olanıda anlatın olmayanıda atıp tutmayın, sallamayın insanları kandırmayın.Bide ülkemizle Kore’yi karşılaştırıp Ülkemizi sürekli küçük görüp eleştirenler var bunları gördükçe çok sinirleniyorum bir gün patlayacağım bu kişilere ama bakalım ne zaman.. senin yazılarını okuyan sana gülüyordur aynı benim yaptığım gibi güzelim yapma.Hiçbir ülkenin vatandaşı kendi ülkesini kötülemez yapma, yaptırma!!! yapanın ağzının payını ver.

Sevgilerle

Kişisel Instagram Hesabı : Melek Çelikbilek

More on this topic

Comments

Advertismentspot_img

Popular stories