Kitap Önerisi: Cinder (Bir Ay Günlüğü Serisi)

0
610

Kitap Adı: Cinder
Serinin Diğer Kitapları: Scarlet, Cress, Winter, Levana, Uzak Yıldızlar (Son iki kitap yan hikaye)
Orijinal Adı: Cinder
Yazarı: Marissa Meyer
Türü: Romantik, Dram, Aksiyon, Bilim kurgu, Genç kurgu
Sayfa Sayısı: 312
Yayın Tarihi: 2014
Orijinal Dili: İngilizce
Yayınevi: Artemis Yayınları

Konusu: Gelecekte bile, hikâye “bir varmış bir yokmuş” diye başlıyor… İnsanlarla androidlerin yan yana dolaştığı Yeni Pekin’e hoş geldiniz. Her ne kadar birlikte yaşamayı başarsalar da türlerin dostluğu sanıldığı kadar kolay değil. Ölümcül bir veba insan nüfusunu tehdit ediyor. Ay İnsanları, Dünya’yı uzaydan izleyerek doğru zamanı kolluyor. Kimse Dünya’nın kaderinin tek bir kıza bağlı olduğunun farkında bile değil…

Becerikli bir mekanik ustası olan Cinder, herkesten saklasa da aslında bir sayborg. Üvey annesinin hakaretleri yetmezmiş gibi şimdi bir de üvey kardeşinin hastalanmasından sorumlu tutuluyor. Yakışıklı Prens Kai’in hayatına girmesiyle birlikte, Cinder birden kendini gezegenler arası bir anlaşmazlığın ortasında buluveriyor. Sorumluluk ve özgürlük, sadakat ve ihanet arasında kalan Cinder, Dünya’nın geleceğini koruma altına almak için önce kendi geçmişinin sırlarını açığa çıkarmak zorunda… Yeniden kurgulanmış bu masalda Külkedisi ile tekrar tanışmaya ne dersiniz?

Marissa Meyer, Washington’ın Tacoma kasabasında doğup büyüdü. Henüz küçük bir çocukken kitaplara âşık olan Marissa, ergenlik yıllarından beri gençlik edebiyatı üzerine çalışıyor. Peri masallarına da büyük bir sevgi besleyen Marissa, gençlik günlerinden beri bu masalları yeniden kurguluyor ve bu tutkusundan da vazgeçecek gibi görünmüyor.

Kendi Yorumum: Masal karakterlerini bilimkurgu türüne uyarlayan Marissa ablamızın elleri dert görmesin diye başlamak istiyorum. Masalları bilim kurgu türüne o kadar iyi uyarlamış ki hem masalların ana konusundan dışarı çıkmamış hem de kendi hayal gücüyle beslemiş. Her kitabın karakteri farklı ama tek bir evrende geçiyor. Kitaptaki karakterler hangi masal karakterlerini yansıtıyor diye sorarsanız, şöyle; Cinder Külkedisini, Scarlet Kırmızı Başlıklı Kızı, Cress Rapunzeli, Winter Pamuk Prensesi, Levana Kötü Kalpli Kraliçeyi anlatıyor (Bu yan kitap). Betimlemeleri olsun hikaye akışı olsun hepsi çok iyi yazılmış. Ayrıca sürükleyici ve sizi çok şaşırtacak olaylar gerçekleşiyor. Elbette masallardan farklılıkları var. Kitabı okudukça anlayacaksınız. Bu kitabı okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

   
“Güzel olduğuna, önce kendini inandırırsan, diğerlerini buna inandırmak daha kolaydır. Ancak aynalar, gerçekleri göstermek gibi benzersiz bir özelliğe sahiptir.”

“Farklılıklarımıza rağmen, birbirimizi sevme gücüne sahibiz. Zayıflıklarımıza rağmen, birbirimize yardımcı olmak da bizim elimizde.”

“Ama bir mekanik olarak, yıllar içinde öğrendiği tek bir şey varsa, o da bazı lekelerin asla çıkmadığıydı.”

(Resim fan yapımıdır)