K-netizenler, TripleS’in Birim Grubunun NewJeans Konseptini İntihal Edip Etmediğini Tartışıyor

0
234

Çaylak kız grubu TripleS’in ilk grup grubu AAA (Acid Angel from Asia), çıkış yaptıkları anda bir intihal tartışmasına bulaştı.

“Hayranların kendi kız grubunu yaratması” konseptine sahip yeni bir kız grubu olan TripleS, grup üyelerinin üyelerine “Gravity” oylama sistemi ile karar veriliyor. Grup, ‘Dimension’ promosyon döneminde 100.000 albüm satış rakamına ulaşamazlarsa dağılır.

TripleS’den çıkış yapan ilk “Dimension” birim grubu AAA’dır ve ‘My Teen Girl’den Kim Yoo Yeon, Kim Na Kyoung, Gong Yu Bin ve Jeong Hye Rin’den oluşur. İlk albümleri ‘ACCESS’, yeni kız grubunun mevcut kız gruplarından farklı bir çekicilik gösterme isteklerini içeriyor.

triple s aaa

Albüm 28 Ekim’de Kore saatine göre 18.00’de yayınlandı, ancak kız grubu albümün yayınlanmasından önce “Generation” parçasının müzik videosunu yayınladı. Müzik videosunda, AAA üyeleri özel okullarından kaçarken ve özgürlüklerinin tadını çıkarırken görülüyor. Okuldan kaçtıktan sonra birlikte takılıp selfie çektikleri görülüyor.

Ancak müzik videosuna bakan netizenler, AAA’nın konseptinin NewJeans’in çıkış konseptine çok yakın olduğu konusunu gündeme getirdi. NewJeans, retro ama kız gibi bir aura ile çıkış yaptıklarında çok dikkat çekti. Üyeler, uzun doğal saçları ve bu kuşağa uyacak şekilde yeniden yorumlanan retro kız öğrenci konseptiyle büyük ilgi gördü.

AAA da aynı konseptle çıkış yaptı ve müzik videolarını NewJeans’ın müzik videolarına benzer şekilde filme aldı. Kız grubu, Y2K stiliyle retro cazibeyi vurguladı. Her iki grubun da benimsediği son popüler Newtro (New+Retro) konsepti nedeniyle her iki kız grubunun da benzer bir hava verdiğine dair görüşler var. Ancak şüphe uyandıran benzer birkaç nokta daha var.

İlk olarak, sosyal ağlarda gezinirken “Beğen”e bastıkları sahne ve metroda birlikte dans ettikleri sahne “Hype Boy”un müzik videosundaki sahneyle benzer, koreografinin kilit noktası ise “Cookie”dekine benziyor.

Müzik videosunda giyilen kostümler de intihal iddialarına bulaştı. Videonun sonundaki takım elbise şarkının genel atmosferine uymadı ve NewJeans’ın “Cookie” sırasında giydiği kıyafete benziyordu. Ayrıca bir netizen, AAA Gong Yu Bin’in Danielle’in “Hype Boy”daki “pucca saçını” kopyaladığını iddia etti.

Hal böyle olunca AAA çıkış yapar yapmaz intihal iddialarına bulaştılar ve bunu reddeden netizenler de oldu. AAA’nın müzik videosunda gösterdiği stil ve aksesuarların sadece trendi takip ettiğini açıkladılar. Koreografi, TikTok’taki popüler meydan okumalardan biri ve SNS’de “Beğen”e basma ise zaten bir dizi müzik videosunda yer aldı.

Netizen yorumları ise şöyle:
“Bunu düşünen tek kişi olduğumu sanıyordum, lol”
“Hiç bilmiyorum”
“Belki aynı konsepti benimsediklerini söyleyebilirsin”
“TripleS Fin.K.L ise NewJeans S.E.S gibi”
“Benzerler mi bilmiyorum”
“Kısa kliplere bakınca benziyorlar ama müzik videosu farklı”
“Bence bu konsept zaten vardı ve yeniden popüler olmaya başladı”
“Bence hiç benzemiyorlar.”

Bunun hakkında ne düşünüyorsunuz sizce gerçekten de bir intihal söz konusu mu?